Tiesa, apklausti gali tekti ir patį Nausėdą. Tačiau opozicija atkerta, kad vėl bandoma užkurti didelį laužą, dėl kurio kils skandalai prieš artėjančius naujus prezidento rinkimus.
2018-ųjų rugsėjis – Lietuvos Respublikos prezidentas Gitanas Nausėda į spaudos konferenciją, kurioje pranešė apie dalyvavimą prezidento rinkimuose, ateina palydėtas ne tik žmonos, bet ir gausios komandos. Nausėda tuomet pristatė 10 savo komandos narių. Komandos, su kuria ir nėrė į rinkimų karštinę.
Nuo šios konferencijos praėjo beveik 5-eri metai, Nausėda įsitaisė Daukanto aikštėje, bet gali būti, jog dėl savo komandos formavimo aplinkybių turės pasiaiškinti Seimo nariams. Dėl vadinamojo VSD ir pranešėjo skandalo, Nacionalinio saugumo ir gynybos komitetas nusprendė, kad reikia grįžti prie šios istorijos.
„Faktas, kad specialioji komisija yra laiko klausimas. Tik laiko klausimas“, – sakė konservatorių frakcijos narys Laurynas Kasčiūnas.
Skandalas kilo, kai dabar jau buvęs saugumietis kreipėsi į Seimo komitetą ir STT, pranešęs, kad gavo iš vadovybės užduotį – patikrinti Nausėdos aplinką. Tai esą neteisėta, o kitų kandidatų aplinkos tikrintos nebuvo. Seimo komitetas tuomet konstatavo, kad VSD veikė teisėtai, nieko blogo nenustatė ir STT su prokuratūra. Bet šią savaitę generalinė prokurorė atvyko į Seimą su prašymu tyrimą atnaujinti.
„Galbūt liko tinkamai neišnagrinėtas ir neatsakyti visi klausimai, todėl kreipiausi į Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto (NSGK) pirmininką ir pati asmeniškai perdaviau pažymą apie atlikto patikrinimo rezultatus. — Galite padetalizuoti, kas buvo neatsakyta? — Negaliu padetalizuoti, kadangi tai yra konfidenciali informacija“, – teigia generalinė prokurorė Nida Grunskienė.
„Labai daug neatsakytų klausimų, iš esmės daug neatsakytų klausimų ir tai reiškia, kad kažkas turi į juos atsakyti. Kadangi Generalinė prokuratūra negali kištis į žvalgybų reikalus, tą gali padaryti NSGK“, – tvirtina L. Kasčiūnas.
Tai reiškia, kad gali būti apklausiamas ir pats Gitanas Nausėda.
„Man nėra jokių ribojimų asmeninių ir aš tikrai problemų nematyčiau, bet tik nežinau kaip pagal Konstitucinius dalykus ir pagal įstatymus, ar tai iš principo yra įmanoma“, – sako L. Kasčiūnas.
„Na, apie tai mes, atvirai pasakius, nekalbėjome, bet visko gali būti, neatmesčiau tokios galimybės“, – teigia Liberalų sąjūdžio frakcijos narys Raimundas Lopata.
Iki šiol Nausėda aiškino, kad neprašė saugumo tikrinti jo aplinkos. Taip pat aiškiai išsakė nuomonę ir apie išleistą šią istoriją aprašančią knygą.
„Pasakų nebeskaitau, kažkada savo dukroms skaitydavau, dabar nebeskaitau, todėl nelabai galiu pasakyti, kas ten parašyta“, – pareiškė G. Nausėda po Birutės Davidonytės ir Dovydo Pancerovo „Pranešėjas ir Prezidentas“ knygos išleidimo.
Bet valdantieji dabar kelia klausimus ir dėl Nausėdos rinkiminės kampanijos finansavimo skaidrumo, ir kokie žmonės galėjo padėti Nausėdai.
„Galų gale mes turime dabar klausimus ir dėl rinkiminės pačios kampanijos finansavimo ir tam tikrų asmenų dalyvavimo šitoje istorijoje, jų indėlio“, – sakė R. Lopata.
Kasčiūnas teigia, kad komisija darbo imtis galėtų po liepos vidurio, kai praeis NATO viršūnių susitikimas Vilniuje. O tai reiškia, kad istorija gali skambėti ir prezidentinės rinkiminės kampanijos metu. Patys rinkimai vyks kitų metų gegužę.
„Aš nežinau, kada prezidento rinkimų kampanija. — Po metų. — Kadangi dar svarstau netgi apie ją, tai pažiūrėsime. Kaip tik suinteresuotas būsiu, kad pabaigčiau anksčiau, jog pats dalyvaučiau, tai turbūt anksčiau reikės baigti, apie rudenį“, – svarstė L. Kasčiūnas.
„Natūralu, kad gali taip ir būti, nes tiesiog dabar... Artėja prie to, kad prezidentinė kampanija prasidės kitais metais, oficialiai balandžio mėnesį, bet jau veiksmai prasideda šiek tiek anksčiau“, – sakė „Vardan Lietuvos“ pirmininkas Saulius Skvernelis.
„Visi sutapimai įvyksta iš karto po to, kai baigiasi kokie nors įvykiai. Pavyzdžiui, baigėsi prezidento kampanija, tai rytoj aišku bus sutapimas, jeigu kažkas įvyks, nes jau ruošiamasi naujai prezidentinei kampanijai“, – teigė R. Lopata.
Opozicija valdančiųjų norams pritaria – sako, iš tiesų istorijoje likę daug neatsakytų klausimų, bet prognozuoja ir naujus skandalus.
„Ar tai procesai, susiję su būsimais prezidento rinkimais? Aš, kaip politikas sakau taip, tikrai tą matau. Ar tai yra neatsakingi veiksmai prieš NATO viršūnių susitikimą? Labai neatsakingi. Ar gali būti konfliktas ir didelis konfliktas su STT ir VSD? Tikrai matau. Ar nebus konflikto tarp buvusių kolegų tarp generalinių prokurorų ir dabartinės? Manau, matau. Konfliktas, uždegtas laužas, vėl didelis, ryškus“, – sakė valstiečių frakcijos narys Dainius Gaižauskas.
Viešojoje erdvėje kai kurie apžvalgininkai buvo pateikę nuomonę, kad visas šis skandalas gali būti saugume dirbančių ar dirbusių žmonių ginčų ir nesutarimų pasekmė. Taip pat buvo įvardytas ir pats pranešėjas – tai dabar Sveikatos apsaugos ministro Arūno Dulkio patarėju įsidarbinęs Tomas Gailius. Ši ministerija pagal koalicinę sutartį atiteko konservatorių partijai.
Daugiau detalių ieškokite TV3 žinių reportaže, esančiame straipsnio pradžioje.