Pakaunėje, jurtose, dar pernai metais veikė šeimos darželis. Ten kaunietė Jūratė prižiūrėjo penkis vaikus. Kauno rajone galiojo sistemą, kad vaikai, kuriems darželiuose vietos neužteko, lankė alternatyvius darželius. Valstybiniai darželiai susirasdavo patalpas, kuriose auklės prižiūrėdavo ne daugiau nei 5 vaikus.
Tačiau moteris sako, kad sistema, kuri galiojo Kauno rajone, jos netenkino. Darbo krūvis buvo 10 valandų per dieną, o gaudavo moteris kiek daugiau nei minimumą.
„Neištempiau tų vienų metų, nes sąlygos buvo gan sudėtingos, labai ilgas darbo laikas, ir fiziškai nebepatempiau, tai jei atsirastų galimybė kažkaip pakeisti tą įdarbinimą, manau būtų tikrai daug geriau“, – sako kaunietė Jūratė Rumpienė.
Moteris vaikų jau nebeprižiūri, bet sako, kad prie veiklos grįžtų, jei valstybė sudarytų lankstesnes sąlygas. Dabar parlamentarai imasi svarstyti Seimo pirmininkės siūlymą įteisinti dar laisvesnę alternatyvą valstybiniams darželiams.
Auklėtojai, kuriems tėvai patikėtų prižiūrėti savo ikimokyklinio amžiaus vaikus, savo veiklą galėtų įteisinti, išsiimdami individualios veiklos pažymą. O tėvų patirtas išlaidas iki 50 procentų, bet ne daugiau kaip – 252 eurus, kompensuotų valstybė.
Parlamento vadovė sakė, kad įstatymo pataisų tikslas – spręsti problemą dėl vaikų priežiūros ir padėti tėvams. Taip pat, vadinamųjų šeimos darželių įteisinimas, pasak Seimo pirmininkės, padėtų sumažinti šešėlį.
„Vienas iš tikslų – ištraukti iš šešėlio tuos santykius, kad auklės mokėtų mokesčius, kad tai būtų veikla kuri apskaitoma ir nebūtų šešėly. Tai būtų pirmas žingsnis artėjant prie skandinaviško mini darželių modelio, kuris Skandinavijoje veikia ir yra labai sėkmingas. Tai šiandien mano siūlymas dėl kompensacijos sukurtų tokį mechanizmą, o detalės, tarkime, dėl to kaip tai vyktų jei dar būtų kažkokių klausimų galėtų būti aptartos vėliau“, – teigė Seimo pirmininkė Viktorija Čmilytė-Nielsen.
„Yra vis dar didelis iššūkis, ypatingai didesniuose miestuose, kad nėra kur palikti vaikų, ir tuo pačiu žmonės, kurie imtųsi šalia savo vaikų prižiūrėti kitus vaikus, yra pozityvus dalykas“, – kalbėjo socialinės apsaugos ir darbo ministrė Monika Navickienė.
Tačiau dalis opozicijos sako, kad projektas skubotas ir nesprendžia esminių problemų.
„Auklėtojos, kurios dirba, turi pedagoginį išsilavinimą, ir dirba už minimumą, jos bus demotyvuojamos, nes bet kuris asmuo sutikęs užsiimti panašia veikla uždirbs keletą kartų daugiau“, – sakė Seimo narys Aidas Gedvilas.
O ekspremjeras sako, kad priemonė, nors ir nėra tobula, tačiau yra viena nedaugelio išeičių, kai valstybiniuose darželiuose vietų smarkiai trūksta.
„Neišgelbės, bet pagelbės, nes tikrai vietų trūksta, ir dalis žmonių, kurie tokias galimybes turi, ypatingai nedidelėse bendruomenėse, pagelbės. Aišku, kol valstybė negali patenkint viso poreikio, tai viena iš išeičių“, – sakė Seimo narys Saulius Skvernelis.
Auklėtojai ikimokyklinio amžiaus vaikų priežiūrą galėtų vykdyti savo arba vaiko tėvų namuose. Svarstoma, kad auklėtojas vienu metu galėtų prižiūrėti ne daugiau kaip 5 vaikus.