Lygiadienis – metas, kai diena susilygina su naktimi. Rudens lygiadienis yra astronominio rudens pradžia.
„Lygiadienio metu saulė teka tiksliai rytuose ir leidžiasi tiksliai vakaruose. Nueidama virš žemės paviršiaus puse savo kelio, o antrą puse savo kelio keliauja po žeme. Jei stovėtumėme atviroje vietoje, matytume, kaip du pasauliai, šviesos ir tamsos, dalinami į dvi lygias dalis. Na ir ši diena tampa atskirties tašku mūsų kalendoriuje“,– kalbėjo etnokosmologas Jonas Vaiškūnas.
Prasidės rudens reiškiniai
Rudens reiškiniai prasidės po mėnesio.
Nuo šiol diena bus trumpesnė už naktį ir prasidės rudens reiškiniai, bus tamsiau, žvarbiau. Tiesa, sinoptikai praneša apie savaitę ar ilgiau truksiantį šiltų orų laikotarpį, tad kol kas – ruduo bus gražus.
„Galime pastebėti, kad per rudens lygiadienį, kuomet gamta tik pradeda apmiršti, dar rudens požymiai yra ne tokie ryškūs, bet po mėnesio, jau spalio pabaigoje viskas pasikeis. Jau lapai bus nukritę, paukščiai bus išskridę ir t.t. Toks žemiškų reiškinių ryškus pokytis saulei peržengus tą brūkšnį po mėnesio pasireiškia. Nes pavasarį šilumos trūksta žemei, o rudenį jos jau būna prikaupusi žemė, jau po lygiadienio“,– kalbėjo etnokosmologas Jonas Vaiškūnas.
Saulėti orai Lietuvoje užtikrintai vyraus iki spalio pradžios.
„Kadangi slėgis bus gana aukšta, todėl dienomis vyraus saulėti orai, tas oro srautas keliaus iš pietryčių, todėl irgi bus gana šiltas. Turėsim ilgą šiltų orų periodą, tikėtina, kad jis truks savaitę ar daugiau, kol kas šio reiškinio pabaigos nematyti. Stipraus vėjo nebus, bus gana stabilus pietų pietryčių vėjas, jis neerzins“, – pasakojo sinoptikas Naglis Šulija.
Pasikeitęs gyvenimo ritmas
Būtent po rudens lygiadienio darbai persikelia iš lauko į namus.
„Žinoma, šiuolaikiniam žmogui, kuris gyvena pagal kitą ritmą, technologijų darbai į namus sąlyginai persikelia, jei mes turime savo daržą, sodą, tai žmogus tą jaučia, bet jeigu žmogus sėdi prie kompiuterio ir toliau dirba tuos pačius darbus, mes galime šito ir nepajausti, nors šviesos pasikeitimą jaučia. Vaikai labai jaučia, eina į mokyklą ir mato, kad darosi vis tamsiau. Žmogus, aišku, negali šitos šviesos nejusti, nes šviesa ir tamsa ir šiandien mums yra labai svarbūs dalykai“, – kalbėjo J. Vaiškūnas.
Kuo šiuolaikiniam žmogui svarbi ši diena?
Mes esame neatsiejami nuo gamtos, todėl verta nuo jos per daug neatitolti.
„Mes patys esame gamta, sakome jos dalis, bet iš tikrųjų, kas mus skiria nuo gamtos? Niekas, tik sienos namų, bet iš tikrųjų, mes esame tos šviesos ir tamsos dalis“,– kalbėjo etnokosmologas.
Senovėje žmogus ir savo gyvenimą lygino su Saulės keliu per dangų.
„Dabar nuo gamtos mus skiria pinigai, nes visada turi ir duonos ir sulos, todėl niekada nepajusi to laiko kitoniškumo. Nes visą laiką visko turime, nes nusiperkame, netgi šiltą orą galima nusipirkti, išskristi paatostogauti“,– pridūrė etnokosmologas.