Ryšių reguliavimo tarnyba (RRT) rengia privalomų reikalavimų interneto paslaugų teikėjams paketą.
RRT direktoriaus pavaduotoja Diana Korsakaitė ketvirtadienį BNS sakė, jog reikalavimai yra rengiami Vyriausybei pakeitus RRT nuostatus ir suteikus šiai tarnybai teisę vykdyti nacionalinio elektroninių ryšių tinklų ir informacijos saugumo incidentų tyrimo padalinio - CERT (angl. Computer Emergency Response Team) - veiklą.
„Mes maždaug per mėnesį laiko pasirengsime ir viešai konsultacijai pateiksime reglamentą nacionalinio CERT, t.y. su numatomais įgaliojimais, su numatomomis funkcijomis ir reikalavimais interneto paslaugų rinkos subjektams. Po šios konsultacijos reglamentas bus tvirtinamas ir jo pagrindu bus rengiamos taisyklės, tvarkos ir reikalavimai kurių turės laikytis rinkos dalyviai“, - pasakojo D.Korsakaitė.
Pasak jos, reikalavimai palies „viešųjų ryšių tinklų ir paslaugų teikėjus - tinklų, kuriais visuomenė gauna paslaugas, valdytojus“. RRT atstovė taip pat pažymėjo, kad reikalavimus RRT nustatys tik privatiems rinkos dalyviams, o už valstybinius tinklus kaip ir iki šiol bus atsakinga Vidaus reikalų ministerija.
RRT duomenimis, nacionaliniam CERT padaliniui yra suteiktos nacionalinio koordinatoriaus funkcijos, t. y. reaguodamas į elektroninio ryšio saugumo incidentus ir atlikdamas tyrimus, padalinys bus įgaliotas vykdyti veiksmų koordinavimą su kitų valstybių nacionaliniais CERT, imtis veiksmų jų prašymu, operatyviai keistis informacija apie incidentus su vietiniais CERT ir interneto paslaugų teikėjais.
Nacionalinio CERT veikla siekiama sutelkti elektroninių ryšių tinklų administratorių pastangas, kovojant su incidentais elektroninėje erdvėje ir vykdant jų prevenciją, užtikrinti suderintus veiksmus bei efektyvią informacijos sklaidą, siekiant operatyviai reaguoti į kylančias ir iškilusias grėsmes bei atliekant incidentų tyrimus.
2006 metų rudenį RRT įkurta Tinklų ir informacijos saugumo incidentų tyrimų grupė CERT-RRT, kurios pagrindu ir formuojamas nacionalinis CERT, iki 2008-ųjų pirmojo pusmečio pabaigos ištyrė 567 incidentus elektroninėje erdvėje.
Didžiausias kibernetinis incidentas Lietuvoje įvyko birželio pabaigoje. Tuomet interneto įsilaužėliai iš užsienio šalių įsibrovė ir buvusios Sovietų Sąjungos simboliais paženklinus kelias dešimtis lietuviškų tinklalapių. Po išpuolio prevenciniais sumetimais buvo laikinai sustabdytas ir kitų tarnybinėje stotyje veikiančių tinklapių - iš viso apie 300 - darbas.