Socialiniame tinkle „Facebook“ gyventoja įspėja pažinčių programėlių vartotojus ir ragina išlikti budriais.
„Per „Tinder“ pradėjau susirašinėti su vyru, kuris save vadina George, sako, kad yra iš Olandijos ir darbo reikalais atvyko gyventi į Kauną. Žmogus yra be galo protingas, skiria daug laiko bendravimui, domisi, atsimena smulkmenas ir panašiai“, – pasakoja gyventoja socialiniuose tinkluose.
Pažinčių programėlės (nuotr. SCANPIX)Ji pridūrė, kad nepaisant to, bendraujant pradėjo kilti įtarimų, kad kažkas ne taip.
„Susitikti gyvai negali, nes šiuo metu jam skubiai reikėjo išvykti į Olandiją tvarkyti verslo reikalų, socialinių tinklų neturi, nes, kaip sako, išsitrynė, kad pailsėtų, ižmogus labai įtartinai daug kalba apie savo investavimą ir kiek daug uždirba investuodamas.
Po kelių dienų bendravimo pradėjo siūlyti išmokyti investuoti, kad suorganizuos pamokas, kad padės uždirbti daug pinigų. Šitą pamačiusi sugalvojau patikrinti jo nuotraukas per „Google“ ir, pasirodo, nuotraukos vogtos iš kito žmogaus. Nusiunčiau jam to tikro žmogaus profilį ir, aišku, tas George iš karto dingo.
Džiaugiuosi, kad aš pati labai atsargiai žiūrėjau į šitą žmogų nuo pat pradžių, bet galbūt kažkuri nepastebės, kad čia apgavystė. Nes žmogus tikrai labai protingas ir gudrus ir žino, kaip bendrauti. Taigi, noriu perspėti, kad būtumėt atsargios“, – kitus įspėja moteris.
Investicinių ir romantinių sukčiavimų itin padaugėję
„Baltimax“ kibernetinio saugumo inžinierius, ESET specialistas Lukas Apynis naujienų portalui tv3.lt komentavo, kad pastaruoju metu investicinių ir romantinių sukčiavimų yra itin padaugėję. Būtent šią situaciją būtų galima labiau pavadinti investiciniu sukčiavimu.
„O kaip apsisaugoti, tai pirmiausia reikėtų paprašyti to žmogaus, su kuriuo bendraujame, kažkokio jo puslapio ar daugiau informacijos apie jų sistemą, vis tiek, žinomos investavimo organizacijos būna akredituotos ir taip pat turi savo puslapius, registruotas įmones, galima suprasti, ar tai tikras investavimo fondas ar ne, čia yra patikrinimo būdas“, – kalbėjo L. Apynis.
Pinigai BNS FotoSu juo sutiko ir elektroninės atpažinties ekspertas, „SK ID Solution“ verslo vadovas Lietuvoje Viktoras Kamarevcevas, kuris naujienų portalui tv3.lt teigė, kad pasitikrinti, ar investicinė bendrovė yra registruota, galima Lietuvos banko puslapyje.
„O apskritai, kai siunčiama nuoroda, tai reikia nespausti ant tų nuorodų, čia yra tokia bendra rekomendacija bet kuriam sukčiavimo atvejui. Ir, aišku, pasistengti pasivadovauti logika ir jeigu tai yra kažkoks labai geras pasiūlymas, kad net yra keista, jog jis gali būti tikras, tai turbūt tas pasiūlymas nebus tikras, tai tik bandymas apgauti žmogų“, – sakė V. Kamarevcevas.
Jis pridūrė, kad kartais aukoms siūloma investuoti mažais žingsniais, joms pasakoja, kad tai labai geras būdas užsidirbti. Tos aukos pradžioje gali net gauti kažkokią grąžą, tačiau vėliau tos sumos didėja ir tada ta pinigų suma dingsta.
Kaip atpažinti romantinį sukčių?
Ekspertai tvirtina, kad vadinamieji romantiniai sukčiai daug pinigų per pažinčių programėles dažniausiai išvilioja panašiais būdais.
„Pavyzdžiui, žmogus, su kuriuo susirašinėji, teigia, kad pateko į bėdą, prašo pinigų. Kartais būna, kad atsiunčia kokią interaktyvią nuorodą, aišku, labai priklauso nuo situacijos, apie ką kalbama, bet tai gali būti kokios nors niekur nematytos ir nežinomos internetinės parduotuvės nuoroda. Sukčiai siūlo ten įsigyti prekių, o auka ten suveda banko kortelės duomenis“, – sakė L. Apynis.
Jis pridūrė, kad tokių situacijų daugėja ir jos yra gan dažnos.
Telefonas BNS Foto„Apsimetama, kad sukčius aukai jaučia romantinius jausmus, ir tada prasideda įvairios situacijos. Dažniausiai subjektas apsimeta piliečiu iš kitos šalies, jog yra karininkas, daktaras ar susigalvoja kokią kitą profesiją, kuri reikalauja daug keliauti.
Po kažkiek laiko bendravimo prasideda tokia situacija, kad sukčius aukai tvirtina, jog nori susitikti, bet pavėlavo atlyginimas, o kadangi jis „yra tolimoje šalyje“, neturi prieigos prie finansinių instrumentų, tačiau nori parvykti į savo šalį ir tada aukos paprašo atsiųsti kelis tūkstančius eurų“, – kalbėjo V. Kamarevcevas.
Paklausus, kaip atpažinti romantinį sukčių, ekspertas išvardijo keletą būdų.
„Vienas paprastesnių dalykų yra pasižiūrėti, ar tas žmogus tik pažinčių programėlėje egzistuoja, ar turi ir kitus socialinius tinklus, įsivesti į „Google“ vardą pavardę, pasižiūrėti, ar su ta pačia nuotrauka tas pats asmuo yra ir kituose tinkluose.
Taip pat galima jo nuotraukos paieškoti per „Google“ nuotraukų paieškos sistemą.
Ekspertas akcentavo, kad dabar nuotraukos dažnai sukuriamos pasitelkiant dirbtinį intelektą, todėl tokių nuotraukų paieškos sistemoje surasti galimybės nebus. Anot specialisto, jei nuotraukos ir nepavyks rasti, tai irgi gali būti vienas iš ženklų, kad asmens anketa – netikra.
V. Kamarevcevas teigė, kad pagal padarytą didžiausią sukčiavimo žalą, investicinis sukčiavimas yra pirmoje vietoje, antroje – romantinis, o trečioje – verlo sukčiavimas.