Lietuvos valstybinis simfoninis orkestras pateikia klausytojams išskirtinį muzikinį įvykį. Šį kartą tai roko ir simfoninės muzikos sąlytis – „The Queen Symphony“, savita britų kompozitoriaus Tolga Kashifo legendinės grupės „Queen“ muzikos interpretacija.
Lapkričio 8 dieną 18 valandą Klaipėdos žvejų rūmuose skambėsianti šešių dalių „The Queen Symphony“ – kūrinys solistams, chorui ir orkestrui. „Norėjau atskleisti pirmykštę šios didžios muzikos esmę. Norėjau sukurti ką nors daugiau nei paprastą orkestruotę, ir atradau, kad neatsiejama „Queen“ muzikos dalis yra šiuolaikinio klasikinio žanro kalba“, – teigia kompozitorius ir dirigentas Tolga Kashifas.
Pasak legendinio grupės „Queen“ gitaristo Brajano Mėjaus, „The Queen Symphony“ – tai žmogaus su nauju požiūriu ir unikaliu mąstymu darbas. „Aš įsitikinęs, kad šis kūrinys, kaip ir kiti dalykai, susiję su „Queen“, gali sukelti ir neigiamą reakciją. Jis laužo daugumą simfoninės formos taisyklių. Bet aš taip pat įsitikinęs, kad ši simfonija taps nemirtingu orkestrų repertuaro „favoritu“, nes visada surinks pilnas koncertų sales“, - teigia B. Mėjus.
Turkų kilmės Didžiosios Britanijos kompozitoriui užsakymą sukurti simfoninį kūrinį grupės „Queen“ dainų pagrindu 2002 metais pateikė EMI įrašų kompanija. Grupės nariai nedalyvavo T. Kashifo simfonijos kūrimo procese, palikdami kompozitoriui visišką veiksmų laisvę.
Simfonijos muzikiniam audiniui naudojamos garsiausios grupės dainos: „Champions“, „Rock You“, „The Show Must Go On“, „Love of my Life“, „Who Wants to Live Forever“ ir kt. Kai kurias iš jų bus sunku atpažinti net didžiausiems „Queen“ muzikos gerbėjams – kompozitorius specialiai meta iššūkį klausytojui, išgrynindamas detales ir atskirdamas jas nuo rokenrolo dvasios; arba populiarią melodiją panaudodamas kaip nedidelį boso motyvą.
„Visi, kurie tikisi išgirsti tiesiog aranžuotas „Queen“ dainas, bus mažų mažiausiai šokiruoti“, – po pirmųjų simfonijos perklausų teigė grupės „Queen“ gitaristas B. Mėjus.
T. Kashifas pabrėžia, kad „Queen“ muzika yra vertingas audinys akademinės muzikos kompozitoriui. Grupės pompastika ir teatrališkumas siejamas su prieš 15 metų mirusiu jos lyderiu Fredžiu Merkuriu, dėl kurio talento grupė koncertuodavo prestižinėse salėse ar operos teatruose – F. Merkuris ypač mėgo operą.
„Jis visada žavėjosi akademiniais menais, teatru, tai atsispindi ir jo kūryboje. „Queen“ skambesys gana eklektiškas, dar daugiau, dainų eilės apgaulingos. Pavyzdžiui, jei iš dainos „We are the Champions“ pašalintume rokenrolą, pamatytume jausmingumą ir lyriką. Aš norėjau perteikti šį paradoksą, nors ir naudodamas visiškai skirtingus žanrus“, – teigė kompozitorius.
„Kartu su savo amžininkais, grupe „Genesis“ ir Deividu Boviu, „Queen“ buvo naujos radikalios bangos, metusios iššūkį visai populiariajai muzikai, dalis. Ji įkūnijo pirminę artistinę ekspresiją, kurią mes girdime skrupulingai atliktuose įrašuose ir koncertuose; jų įrašai yra palikimas ir kartu dovana būsimoms kartoms. Daugeliu aspektų „Queen“ muzika yra tarp roko ir klasikinių žanrų – ji gali skambėti kaip rokas, tačiau paanalizavus pirminius jos komponentus, pasirodo, kad branduolys turi reikšmingą tematinę bazę ir simfoniniam, ir bet kokiam roko stiliaus kūriniui.“
„The Queen Symphony“ visame pasaulyje buvo atliekama minint legendinio grupės vokalisto Fredžio Merkurio, mirusio prieš penkiolika metų, šešiasdešimtąsias gimimo metines. Bilietus į šį koncertą Klaipėdos žvejų rūmuose galite įsigyti visose Bilietai.lt kasose.