Pavasarį sostinės gyventojai buvo nustebinti nelaukto pasiūlymo – jiems leidžiama rinktis, kaip apsirūpinti karštu vandeniu. Nesvarbu, kad dauguma nesuprato, kas bus, pasirinkus vieną ar kitą būdą, bet jau vien tai, kad klausiama miestiečių nuomonės, visus vertė jaustis padėties šeimininkais. Mes galime rinktis!
Pabandžiau išsiaiškinti, kaip gi atsirado ta mintis - leisti rinktis - ir koks gi viso to tikslas. Klausiau namus administruojančių įmonių vadovų, kieno nurodymu jie platino lapus, kviesdami gyventojus rinktis, vėliau sistemino duomenis ir pateikė juos UAB „Vilniaus energija“, kas apmokėjo jiems šį darbą. Gavau du visiškai skirtingus atsakymus: vis dar savivaldybei priklausančių įmonių vadovai tikino, kad tą darbą atliko savivaldybės nurodymu, o jų administruojamų namų gyventojai antrojo būdo beveik nesirinko, o UAB „City service“ priklausančių įmonių vadovai niekaip negalėjo pasakyti, kas gi juos įpareigojo platinti tuos lapus ir vis tvirtino, kad to reikalauja teisės aktai - gyventojams turi būti sudarytos galimybės rinktis. Tiesa, niekaip negalėjo įvardinti tų aktyvių gyventojų, kurie tos galimybės prašė. Deja, tai buvo ne teisė rinktis, tai buvo prievolė rinktis, kurią inicijavo UAB „Vilniaus energija“ su nuoširdžia Vilniaus savivaldybės pagalba.
Taip savivaldybė be skrupulų atidavė UAB „Vilniaus energija“ malonei ir vilniečius, kurie iki šiol nesupranta kas laukia tų, kurie pasirinko antrąjį karštu vandeniu apsirūpinimo būdą, ir UAB „Vilniaus vandenys“ – įmonę, kurią naudoja visoms savo reikmėms tenkinti.
Gyventojai gauna laiškus: karšto vandens tiekėjas teigia, kad jie neskolingi, šalto vandens tiekėjas teigia, kad skolingi. Savivaldybės klerkai tyli. Jie savo darbą jau padarė. Jie sutiko, kad UAB „Vilniaus vandenys“ būtų galutinai nustekenti didžiausio šalto vandens vartotojo UAB „Vilniaus energijos“. Gal negavo tiek naudos, kiek tikėjosi, o gal šilumos tiekėjai pažadėjo daugiau? Sunku suprasti tokį žingsnį.
Abu būdus pasirinkę vilniečiai apgauti. UAB „Vilniaus energija“ pirmąjį būdą besirenkantiems grasino, kad karšto vandens kaina bus daugiau nei 24 Lt plius skaitiklio mokestis. Šiuo metu kubinis metras vandens kainuoja 17,37 Lt. Gyventojai buvo klaidinami, kad antras būdas bus pigesnis, ir iš tikrųjų apsidžiaugė, gavę daug mažesnes sąskaitas. Tačiau UAB „Vilniaus vandenys“ išplatintame pranešime parašyta tiesa: gyventojams, pasirinkusiems antrąjį būdą, kaupiasi skola už šaltą vandenį, naudojamą karštam vandeniui ruošti. Tik, kol ramiai stebint savivaldybei pešasi karšto ir šalto vandens tiekėjai, negalima pasakyti, kuriam iš jų gyventojai skolingi.
Visi žinome, kad dėl senų skaitiklių butuose, nemokių ir nesąžiningų gyventojų, namų vidaus tinkluose beveik visada patiriamos vandens netektys. Iki šiol už šaltą vandenį patiektą karštam vandeniui ruošti, UAB „Vilniaus energija“ atsiskaitydavo šalto vandens tiekėjui pagal namo įvadinį skaitiklį. Gi antrasis atsiskaitymo už karštą vandenį būdas leidžia šilumos tiekėjui tiekti tik šilumą, o už šaltą vandenį vartotojas turėtų atsiskaityti pagal karšto ir šalto vandens skaitiklius. Tad savivaldybės įmonei UAB „Vilniaus vandenys“ ramiai užkraunami visi vandens nuostoliai vidaus tinkluose, visų skaitiklių priežiūra, atsiskaitymų vingrybės. Be to karšto vandens skaitiklis taptų dvigubos priklausomybės – kas jį plombuos, keis, tikrins? O kas už jį ims skaitiklio mokestį, kurį žada užkrauti ir šalto vandens tiekėjas? Gal abi įmonės?
UAB „Vilniaus vandenys“ bandė išsisukti iš gręsiančių milžiniškų nuostolių ir kreipėsi į visas namus administruojančias įmones, prašydama įvadiniu skaitikliu apskaičiuotą šaltą vandenį, tiekiamą karštam vandeniui ruošti, padalinti namo gyventojams ir pateikti jiems sąskaitas. Keista, tačiau visos įmonės atsisakė tai daryti ir atsiuntė visiškai identišką atsakymą. Įdomu, kas jį ruošė? O gi tie, kas valdo sostinę. Deja, tai ne mūsų savivaldybė.
Tad, mieli vilniečiai, tie, kas pasirinko antrąjį apsirūpinimo karštu vandeniu būdą, jūsų dar laukia daug staigmenų. Jei teks atsiskaityti už šaltą vandenį pagal karšto vandens skaitiklius, šalto vandens tiekėjai vandens kainą skaičiuos su PVM, jei šaltas vanduo pašildymui bus dalinamas pagal įvadinį skaitiklį, gyventojai mokės už nesąžiningus kaimynus. Staigmenos neaplenks ir tų, kurie pasirinko pirmąjį: nauji per sienas kontroliuojami skaitikliai, vis brangstantis „gyvatukas“, neaišku, kaip nustatyta karšto vandens kaina, kuriai, šilumos tiekėjų teigimu, šalto vandens kaina įtakos nedaro.
Bet svarbiausia likime išdidūs - UAB „Vilniaus energija“ mus dar laiko žmonėmis – mums leido rinktis. Nesvarbu, kokios to pasirinkimo pasekmės, nesvarbu, kad miesto valdžiai mes visiškai nerūpim. Mes pasirinkom ir mes kentėsim.