Nors sugadinti balsavimo biuleteniai neprisideda prie vienos ar kitos partijos ar kandidato pergalės rinkimuose, psichologui bei sociologui šių dokumentų analizė suteiktų peno tiriamajam darbui apie esamą šalies politinio gyvenimo situaciją, rašo „Vakarų ekspresas“.
Lyginant su ankstesniais Seimo rinkimais, šiemetiniuose sugadintų biuletenių rodikliai gerokai šoktelėjo.
Kai kurie „Vakarų ekspreso“ kalbinti uostamiesčio rinkimų apylinkių atstovai tikino, kad rinkėjai buvę „normalūs“, ir biuletenio gadinimas pasireikšdavo daugių daugiausia visų langelių ar puslapio perbraukimu.
Tačiau netrūko ir išradingų balsuotojų, kurie į rinkimus atėjo nešini spalvotais rašikliais ir jais išliejo tiradas valdančiųjų bei kandidatų į aukščiausios valdžios ešeloną atžvilgiu.
Nenorėjusi prisistatyti vienos iš didžiausių Klaipėdos rinkimų apylinkės pirmininkė pasakojo, kad kai kurie rinkėjai savo biuletenius išmargino raudonais žymekliais.
Nemažai žmonių prirašė keiksmų valdančiųjų atžvilgiu - su konkrečiomis pavardėmis ir šiems žmonėms adresuotais necenzūriniais epitetais. „Vagys, sukčiai, visus mus pardavėte, ir jus parduos“, - liejosi klaipėdiečiai.
„Dievo karalystėje bus geriau“, - vylėsi kiti. Referendumo biuleteniuose kai kurie rinkėjai rašė, esą jis vis tiek nieko neišspręsiąs, tad jie nematą reikalo balsuoti.
Pokalbininkės teigimu, buvo tokių, kurie nė nepildė gautų biuletenių ir nemetė jų į balsadėžes.
„Kai kurie žmonės, gavę popierius, ieškojo vienmandatininkų gretose savo mėgstamo kandidato ir, neradę, nusivildavo ir pareikšdavo išvis nebalsuosią ir išsinešią savo biuletenį namo. Pavyzdžiui, buvo ne vienas, ieškojęs sąrašuose Rolando Pakso pavardės“, - pasakojo pirmininkė.
Kiti nebuvo tokie rūpestingi - biuletenius pamesdavo balsavimo patalpose ar sulamdę mesdavo į šiukšliadėžes.
Pašnekovų manymu, nesvarbu, ar biuletenis sodriai užpaišytas tušinuku, ar primargintas keiksmų - visa tai liudija apie visuomenėje vyraujančias pesimistines nuotaikas valdžios atžvilgiu.
„Politinis nusivylimas nemenksta“
Saulius ŠILIAUSKAS, politologas, Klaipėdos universiteto Socialinių mokslų fakulteto Politologijos katedros vedėjas:
Didėjantis sugadinamų biuletenių skaičius patvirtina, kad ne be reikalo prieš rinkimus svarstyta galimybė juose įtraukti žymą „balsuoju prieš visus“. Kalbama, kad visuomenė nusivylusi partijomis, tačiau akivaizdu, kad žmonės neskubėjo rinktis ir iš vienmandatininkų, taigi jie yra nusivylę politika apskritai.
Biuletenius gadina žmonės pilietiški, bet labai nepatenkinti ir todėl protestuojantys. Jie bijo galimos manipuliacijos savo balsais ir nenori jų niekam atiduoti.
Todėl neskubėčiau džiūgauti dėl didėjančio rinkėjų aktyvumo - tai anaiptol nesutampa su augančiu pasitikėjimu politika ir politikais. 2005-2007 metais atlikti tyrimai parodė, jog, palyginti su kitomis Rytų ir Centrinės Europos valstybėmis, Lietuvoje politinis nusivylimas, vertinamas pagal įvairius rodiklius, yra vienas aukščiausių.
„Simbolinis suspardymas“
Albinas BAGDONAS, sociologas, psichologas, Vilniaus universiteto psichologijos profesorius:
Tai simbolinis įsitikinimų ir lozungų suspardymas - liedami emocijas piešiniais ir užrašais ant biuletenių žmonės netiesiogiai išreiškia savo agresiją. Žinoma, prisideda ir asmeninė kultūra - juk ne kiekvienas išpaišo biuletenį. Tačiau iš esmės žmonės yra labai supykę, nepatenkinti ana valdžia, persisotinę politinių žaidimų ir nedaug tikisi iš naujai išrinktų tautos atstovų.
Statistika
* Vakar dienos duomenimis, balsuojant sugadinta 81 287 (6,25 proc.) rinkimų biuletenių vienmandatėse apygardose ir 72 916 (5,61 proc.) - daugiamandatėse.
* Prieš ketverius metus vykusiuose Seimo rinkimuose negaliojančių vienmandačių apygardų biuletenių buvo 67 149 (5,47 proc.), daugiamandačių - 32 998 (2,69 proc.).
* Negaliojančių referendumo dėl Ignalinos atominės elektrinės veiklos pratęsimo biuletenių suskaičiuota 39 779 (3,08 proc.).
Valerija Lebedeva