Strategijos esmė – vienmandatėje apygardoje kelti kandidatą į Seimą, kurio pavardė sutampa su kitos partijos kandidato pavarde. Geriausia, jei kandidato pavardė sutaptų su apygardoje nuolat pergales rinkimuose skinančio politiko pavarde.
Buvęs ilgametis Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų partijos narys, šiuo metu savarankiškai kandidatūrą Seimo rinkimuose keliantis Arimantas Dumčius Kaune, Kalniečių vienmandatėje apygardoje, į parlamentą buvo išrinktas 2004, 2008, 2012 m. rinkimuose.
Prieš šį stiprų vienmandatininką partija „Tvarka ir teisingumas“ Kalniečių apygardoje ketina kelti parlamentaro Rimo Antano Ručio sekretoriaus-padėjėjo Romualdo Dumčiaus kandidatūrą.
Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos atstovai anksčiau svarstė 2016 m. Seimo rinkimuose Panevėžyje, Aukštaitijos vienmandatėje apygardoje, kelti ilgamečio Panevėžio rajono mero Povilo Žagunio kandidatūrą. „Tvarkiečių“ atsakas – Aukštaitijos apygardoje Seimo nario posto sieks verslininkas, sportininkas Vytautas Žagūnis.
Tiesa, kaip paaiškėjo, vėliau P. Žagunio ir V. Žagūnio susidūrimo per Seimo rinkimus Aukštaitijos vienmandatėje apygardose nebus, mat Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga nutarė minėtoje apygardoje kelti savo partijos pirmininko Ramūno Karbauskio kandidatūrą.
Pripažįsta, jog pavardė padės
Partijos „Tvarka ir teisingumas“ rinkimų štabo vadovas, Seimo narys Remigijus Žemaitaitis portalui tv3.lt teigė, kad „tvarkiečių“ sprendimas kelti kandidatus į Seimą, kurių pavardės sutampa su konkurentų pavardėmis, nėra rinkimų gudrybės.
R. Žemaitaičio teigimu, R. Dumčius ir A. Dumčiaus susidūrimas susijęs su pasikeitusiomis apygardų ribomis. Be to, pasak „tvarkiečio“, R. Dumčius yra tinkamas kandidatas į Seimą Kalniečių vienmandatėje apygardoje.
„Vaikinas (R. Dumčius – tv3.lt) yra nemažai dirbęs ir su bendruomene. Jis yra jaunas teisininkas, tai faktas, kad jis prioritetų turi.
Kai tas apygardas kaitaliojo, niekas dar nežinojo, kokia apygarda bus, nes ir Kaune keitėsi apygardos. Tikroji, ta senoji apygarda buvo jo paties“, – aiškinio partijos „Tvarka ir teisingumas“ rinkimų štabo vadovas.
Tiesa, R. Žemaitaitis pripažino, jog „tvarkiečių“ kandidatui jo pavardė kovoti parlamento rinkimuose su Kalniečių apygardos lyderiu A. Dumčiumi padės.
„Vienareikšmiškai gali (pavardė padėti – tv3.lt), net abejonių nėra. Pas mus Šilalėje savivaldybių sąrašuose skirtinguose partijų sąrašuose eina, pavyzdžiui, du broliai – vienas yra vienoje partijoje, kitas yra kitoje – ir nugnybia balsus. Faktas. Taip yra ir tai bus“, – tikino politikas.
A. Dumčius: tai yra sąmokslo teorija
Pastaruosius trejus Seimo rinkimus Kalniečių vienmandatėje apygardoje triumfavęs buvęs konservatorius A. Dumčius tikino, kad jo būsimas konkurentas, „tvarkiečių“ kandidatas į Seimą R. Dumčius yra mažai žinomas. Taigi, politiko įsitikinimu, tokia „tvarkiečių“ taktika reiškia tik viena.
„Tai yra sąmokslo teorija, kurios šaknų aš nežinau. Manau, tai daroma, kad suskaidyti balsus. [...]
Tai yra ėjimas iš apačios jų skyriaus. [...] Mano nuomone, čia yra noras nubraukti eilę balsų į šoną. Jeigu jis būtų čia dirbęs, jeigu būtų žinomas, tai aš suprasčiau jo skverbimąsi čia, kad laimėtų, bet jo čia neišrinks, kadangi jis čia niekada nėra buvęs, nėra žinomas, taigi tai skirta tik balsų sumažinimui pretendento, tai yra manęs“, – portalui tv3.lt teigė A. Dumčius.
Įvardijo dar vieną versiją
Portalo tv3.lt kalbintas Vilniaus universiteto Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto (VU TSPMI) docentas, politologas Mažvydas Jastramskis priminė, kad kandidatų į Seimą su tomis pačiomis pavardėmis susidūrimų toje pačioje vienmandatėje apygardoje nėra naujiena.
Politologas priminė, kad 2000 m. Seimo rinkimuose Šiauliuose, Saulės vienmandatėje apygardoje, susidūrė tuomet populiarios partijos – Naujoji sąjunga (socialliberalai) – pirmininkas Artūras Paulauskas ir Krikščionių demokratų sąjungos atstovas, Nepriklausomybės akto signataras Rolandas Paulauskas.
„Toks dalykas tarprinkiminių technologijų yra nurodomas kaip būdas iš lyderio, jeigu yra kažkoks politikas, kuris gali laimėti – tarkime, A. Dumčius Kalniečių apygardoje yra potencialus laimėtojas – atimti dalį balsų, nesitikint laimėti“, – aiškino VU TSPMI docentas, pridurdamas, jog dalis politika nuosekliai nesidominčių rinkėjų gali tiesiog susipainioti pavardėse ir paremti ne tą kandidatą, kuriam norėjo balsą atiduoti iš pradžių.
M. Jastramskio teigimu, iš esmės tokį partijų elgesį gali paaiškinti dvi versijos.
„Kalbant apie „Tvarką ir teisingumą“, tai gali reikšti du dalykus. Gali būti, kad jie galbūt su kažkuo dėlioja tam tikras priešrinkimines mozaikas ir kelia tokį kandidatą, kad kažkam kitam būtų lengviau, nes, jeigu kandidatas paims pusę susimaišiusių rinkėjų balsų, tai nuo to kažkam kitam bus geriau.
Kitas dalykas – partijos, kurios nebeturi, kur trauktis ir susiduria su problemomis, gali bet kokią taktiką rinktis, kuri padėtų bent kažkiek daugiau balsų susirinkti. Gali būti ir tam tikra desperacija, nes aš neįsivaizduoju rimtos politinės jėgos, kuri imtųsi tokios praktikos“, – aiškino politologas.