„Jeigu tau pirmi vaikai yra dvynukai – tai tau dvigubas šokas. Tu nežinai, kas išvis yra vaikas. O čia iškart du. Jei neturi močiučių, pagalbininkų, tai tikrai labai sudėtinga. Tie netgi 150 eurų, tai auklės už tiek nerasi, dvynukų auklę išvis sudėtinga rasti. Tai dėmesio iš valstybės reikia, nes realiai auga būsimieji mokesčių mokėtojai. Nuo to, kaip jie užaugs, kaip jie mylės tėvynę, priklauso ir tėvynės ateitis“, - pasakoja mama Ana.
Seimo socialinių reikalų ir darbo komitetas pritarė, kad ateityje didesnes vaiko išmokas gautų tėvai, kuriems iš karto gimė daugiau nei vienas vaikas.
Jei Seimas tam pritars, gimus dvynukams, jų tėvams būtų skiriama papildoma išmoka – per mėnesį ji siektų 152 eurus. Gimus trynukams, tokia išmoka siektų 304 eurus per mėnesį. Pinigai būtų mokami nuo gimimo iki vaikams sueis dveji metai. Išmokas ketinama skirti ne iš „Sodros“, kaip buvo anksčiau, o iš valstybės biudžeto. Socialinės apsaugos ir darbo ministerija tokį siūlymą palaiko.
Tuo tarpu kritikai atšauna, kad toks siūlymas prasilenkia su sveika logika, mat išmokas ketinama skirti iš valstybės biudžeto. O tai esą pareikalautų daugiau kaip 1,5 milijono eurų per dvejus metus.
„Šeimų, kurios pagimdo dvynukus, nėra tiek daug – 350, tai bus tam tikra prasme priešprieša tiems, kurie turi vieną. Reiktų visiems didinti išmokas ir stengtis, kad ne tik vaikus pagimdytų, bet ir užaugtų ir liktų Lietuvoje. Čia vienas žingsniukas problemos neišsprendžia“, - mano Seimo narys liberalas Kęstutis Glaveckas.
Seimo nariai prieš rinkimus dalija ir daugiau pažadų. Socialinių reikalų ir darbo komitetas taip pat siūlo keisti vaiko priežiūros iki dvejų metų išmokas. Siūloma, kad iki vaikui sueis vieni metai, išmoka būtų 100 procentų vieno iš tėvų uždarbio, o iki sueis dveji metai – 85 procentai.
Šiuo metu, kai vaikui sueis vieni metai, yra mokama 70 procentų uždarbio, o antraisiais auginimo metais – 40 procentų. Taip pat tėvams sudaroma galimybė antraisiais metais grįžti į darbą neprarandant ir pašalpos.
Plačiau apie tai – TV3 reportaže.