Tuo metu Rumunijoje per prezidento rinkimus šoką sukėlė į antrą turą patekęs prorusiškas kandidatas.
Daugiau apie tai – TV3 Žiniose.
41-erių istorikas Karolis Nawrockis – naujoji Lenkijos dešiniųjų viltis. Nors partijai jis nepriklauso, „Teisė ir teisingumas“ istoriką jau vainikuoja savo kandidatu gegužę vyksiančiuose prezidento rinkimuose.
„Aš noriu tapti jūsų prezidentu, nes visą gyvenimą sunkiai dirbau. Taip, kaip jūs, mieli lenkai. Jūs dirbate sunkiai ir nusipelnėte prezidento, kuris sunkiai dirbs jums“, – kalba kandidatas į Lenkijos prezidentus Karolis Nawrockis.
K. Nawrockis yra Lenkijos nacionalinės atminties instituto vadovas. Prieš tai jis Gdanske vadovavo Antrojo pasaulinio karo muziejui.
Kritikai sako, kad ne vienus metus K. Nawrockis buvo iki praėjusių metų spalio net aštuonerius metus iš eilės Lenkiją valdžiusios partijos „Teisė ir Teisingumas“ įrankis. Esą per atminties institutą skleidė nacionalistines idėjas ir pagražintus Lenkijos istorijos faktus.
Dėl posto yra kovojęs
Savo kandidatą jau iškėlė ir Premjero Donaldo Tusko „Pilietinė platforma“. Jie taip pat pasirinko jauną kandidatą – 52-ejų Varšuvos merą Rafalą Trzaskowskį. Politikas jau žino, ką reiškia kova dėl prezidento posto. Prieš ketverius metus jis metė iššūkį Andrzejui Dudai ir antrajame ture jam pralaimėjo vos dviem procentais.
„Esu įsitikinęs, kad po šių rinkimų mes dar labiau sustiprėsime. Aš turiu mandatą, daug energijos, ryžto ir drąsos laimėti prieš „Teisę ir teisingumą“, – sako Rafalas Trzaskowskis.
Artėjantys rinkimai svarbūs abiem partijoms. Jei laimėtų J. Kačynskio kandidatas, dabar opozicijoje esanti jo partija ir toliau galėtų per prezidento veto kaišioti pagalius į ratus D. Tuskui. Jei pasisektų D. Tusko kandidatui, jie valdytų jau ne tik parlamentą, bet ir prezidentūrą.
Šlovino Putiną
Tuo metu Rumunija bando atsigauti po pirmojo prezidento rinkimų turo rezultatų. Jame nugalėjo prorusiškas NATO ir Europos Sąjungos kritikas, ultranacionalistas ir gerą dešimtmetį įvairiose Jungtinių Tautų organizacijose besidarbavęs profesorius bei konsultantas Calinas Georgescu.
Daugiausia „TikTok“ platformoje agitavęs ir kone iš niekur iškilęs nepriklausomas kandidatas pelnė beveik 23 procentus rinkėjų balsų ir antroje vietoje su 19 procentų paliko reformų kandidatę Eleną Lasconi.
„Ekonominis nesaugumas, Rumunijos žmones kamavęs 35-erius metus, virto politinių partijų nesaugumu. Rumunijos žmonės pasisakė už taiką ir tai jie padarė garsiai“, – teigia kandidatas į Rumunijos prezidentus Calinas Georgescu.
C. Georgescu yra aiškinęs, kad NATO ir Europos Sąjunga neatstovauja Rumunijos interesams, o karu Ukrainoje esą manipuliuoja amerikiečių karo pramonė. NATO oro gynybos sistemą Rumunijoje jis vadino gėda šaliai, o V. Putiną šlovino – vadino žmogumi, tikrai mylinčiu savo šalį ir ne kartą žavėjosi Vengrijos premjeru.
Daugiau apie tai sužinokite vaizdo reportaže, esančiame straipsnio pradžioje.