Savivaldybių tarybų rinkimuose partijos ir toliau galės vilioti rinkėjus sąrašais su populiariais kandidatais, o išrinkti į tarybas, mandato jie galės atsisakyti. Seimas nepritarė įstatymo pataisoms, kad valstybės tarnautojai įsigaliojus rinkimų rezultatams, nebetektų savo pareigų. Pagrindiniai nepritarimo argumentai – įstatymas pažeistų Konstituciją.
Daugiau nei po keturių mėnesių miestų ir rajonų tarybos narių kėdes užims nauji politikai. Kandidatų sąrašus partijos jau intensyviai dėlioja. Dalis parlamentarų siūlė, kad jie būtų sudaryti tik iš tų asmenų, kurie išties pasirengę dirbti taryboje.
Valstietis liaudininkas Konstantas Ramelis siūlė įstatymu užkirsti kelią rinkėjų apgaudinėjimui – kad su asmeniu, kurio pareigos nesuderinamos su tarybos nario pareigomis, įsigaliojus galutiniams rinkimų rezultatams, darbo sutartis būtų nutraukiama.
Anot K. Ramelio, jau tapo tradicija, kai išrinktas savivaldybėje populiarus asmuo – mokyklos, ligoninės vadovas, ar seniūnas – mandato atsisako ir jį perleidžia kitam.
Po praėjusių tarybų rinkimų apie 400 narių mandato atsisakė iš karto.
„Buvo atvejų, kad tampa tarybos nariu žmogus, kuris gavo 1, 2 arba 3 reitingo balsus arba pats už save prareitingavo, arba šeimos nariai. Tai aiškiai yra nenormali padėtis. Dabar apsisprendimo klausimas nukeliamas jau į pradžią“, – komentavo K. Ramelis, Mišrios Seimo narių grupės narys.
Seime pritrūko vos trijų balsų šiam įstatymui priimti. Jam nepritarė ir dalis valdančiųjų, ir dalis opozicijos. Pagrindiniai argumentai – įstatymas pažeistų Konstituciją.
„Negalima atimt iš žmonių galimybės kandidatuoti į savivaldybių tarybą, negalima. O žmonės turi patys pasirinkti už tai balsuodami ir vertindami partijas. Kita vertus, partijos, kurios sugeba turėti savo elite žymius žmones, kodėl negali jų demonstruoti?“ – svarstė Algis Čaplikas, Seimo Jungtinės frakcijos seniūnas.
„Pavyzdžiui, jeigu jis dabar užima kokio nors direktoriaus pareigas ir galvoja tapti meru arba vicemeru ir pereiti į kitą darbą, faktiškai norėdamas dalyvauti rinkimuose, turi atsisakyt tų pareigų. Bet jei rinkimai susiklosto kitaip – jo nenaudai, jis tampa iš karto bedarbiu“, – teigė Algirdas Butkevičius, Seimo Opozicijos lyderis.
Parlamentaras Valentinas Mazuronis sąrašus, kuriuose puikuojasi žinomi žmones ir kurie greičiausiai nedirbs taryboje, vadina rinkėjų apgaule. Esą jei seniūnai ar biudžetinių įstaigų vadovai kandidatuoja, jie turi savo rinkėjams iš anksto pasakyti, dirbs, ar ne tarybose.
„Jau žinau kai kurių rajonų, kur kai kurios partijos yra paskelbusios preliminarius sąrašus, kurių priekyje po 7–10 kandidatų, kurie labai gražiai atrodo: kaip spalvoti popieriukai, susukti į blizgantį auksiuką“, – sakė V. Mazuronis, Seimo frakcijos „Tvarka ir teisingumas“ seniūnas.
Tarnybinės etikos komisija neseniai išaiškino, kad Seimo narys, dalyvaudamas savivaldos rinkimuose, o vėliau atsisakydamas tarybos nario mandato, pažeidžia valstybės politikų elgesio kodeksą.
Reda Gilytė