G. Paluckas „Žinių radijui“ šiandien atskleidė, kad buvimui koalicijoje nepritaria. „Dar prieš sudarant koaliciją aš turėjau labai daug abejonių dėl jos sudarymo. Aš asmeniškai pasirinkčiau išeiti iš koalicijos“, – pareiškė socialdemokratų lyderis.
„Galvojant apie ateitį koaliciją reikėtų palikti“
Mykolo Romerio universiteto docentas Vytautas Dumbliauskas sako, kad sprendimas palikti koaliciją padėtų socialdemokratams atgauti rinkėjų palankumą.
„Galvojant apie ateitį reikėtų išeiti. Tik taip jie gali susigrąžinti rinkėjus, kuriuos atidavė „valstiečiams“. Palikdami koaliciją socialdemokratai parodytų savo ir „valstiečių“ skirtingumą. Tik būdami opozicijoje ir kritikuodami grubias valdančiųjų klaidas jie gali tikėtis atgauti politinę įtaką.
Taigi protingiausia dabar būtų gerinti savo pozicijas per kritiką ir atsiribojimą nuo valdančiųjų. Jau laikas galvoti apie 2020 metų rinkimus bei 2019 metų savivaldos rinkimus. Jei liks „valstiečių“ šešėlyje, socialdemokratai po truputį numirs. Kad jų balsas tampa niekinis rodo ir vakarykštis balsavimas dėl urėdijų reformos – „valstiečiai“ su konservatorių pagalba nubalsavo už pertvarką, o socialdemokratų žodis nieko nebereiškė“, – aiškina politologas.
Pabėgs nebaigę darbų?
TSPMI politologė Ainė Ramonaitė sako, kad ne visiems rinkėjams gali patikti socialdemokratų pasitraukimas iš koalicijos. Jei būtų nutarta trauktis iš jos, žmonės gali tai priimti kaip neatsakingumą.
„Kai kurie rinkėjai gali tai įvertinti kaip politinį žaidimą, nesąžiningą ir neatsakingą ėjimą. Maždaug, nebaigė darbų ir „pasiplovė“. Lietuviai paprastai labai neigiamai žiūri į bet kokį blaškymąsi ir pokyčius. Sako, jei jau atėjai, tai būk malonus, dirbk ir pasiek rezultatą. Jei koalicija iširs taip greit, žmonės tikrai gali labai neigiamai reaguoti“, – prognozuoja politologė.
Antrą vertus, A. Ramonaitės teigimu, išėjimas gali duoti ir naudos. „Kažkuria prasmė pasitraukimas iš koalicijos gali būti ir naudingas. Šiuo metu matomas ryškus Vyriausybės reitingų kritimas, iš rinkėjų nepasitenkinimas yra didelis. Jei socialdemokratai pagautų tą bangą, ji gali būti jiems palanki. Palikdami koaliciją socialdemokratai galimai suformuotų ryškesnį savo veidą. Dabar jie tokie užgožti „valstiečių“, praradę savo kryptį ir įtaką. Bet kokiu atveju, naujas pirmininkas privalo kažką daryti, kad diferencijuotų partiją nuo „valstiečių“ ir atgautų prarastą elektoratą“, – aiškina politologė.
Pasitraukimui kelią gali užkirsti pensinio amžiaus „chebra“
V. Dumbliauskas kol kas neprognozuoja, ar socialdemokratai išeis iš koalicijos. Esą partijoje šiuo klausimu nuomonės skirtingos.
„Sunku prognozuoti, kaip viskas pasisuks. Matysime, kiek partijos narių palaikys Gintauto Palucko pasiryžimą trauktis iš koalicijos. Partijoje nuomonių yra įvairių. Tačiau, kiek girdžiu iš privačių pasisakymų, frakcija Seime nenori išeiti. Bent jau toks susidaro įspūdis. Frakcijoje yra senasis socialdemokratų elitas. Ten dominuoja pensinio amžiaus „chebra“.
Iš 17 daugiau kaip pusė – pensinio amžiaus. Būtent jie nori likti koalicijoje. Jiems tai paskutinė kadencija ir jie nenori netekti postų. Per kitus rinkimus partija turbūt jau netrauks į sąrašus Algirdo Butkevičiaus, Juozo Oleko, Irenos Šiaulienės ir kitų „veteranų“, kuriems jau virš 60 metų. Jie dabar natūraliai nori išsaugoti savo postus ir turimas 3 ministerijas“, – sako politologas.