Vidurio Aukštaitijoje Krekenavoje ant kalno stūksanti geltonų plytų šventos Mergelės Marijos ėmimo į dangų šventovė sulaukė kapitalinio remonto. Pirmą kartą per šimtmetį bažnyčia remontuojama ir iš vidaus, ir iš išorės.
Pastolių apsupty zujantys statybininkai restauruoja plytą po plytos. Naujai tvarkomos išorinės siūlės ir rūpinamasi atkurti buvusį originalų dantytą fasado dekorą.
„Kiekvieną plytą apčiupinės, kadangi reikia siūles restauruoti, nuimti buvusias betonines, kurios traukdavo šaltį, drėgmę. Neleisdavo pastatui kvėpuoti“, – sako bazilikos klebonas Gediminas Jankūnas.
Tačiau didžiausią nuostabą miestelėnams kelia įspūdingas ir niekur kitur nematytas bažnyčios stogas. Jis iš cinkuotos skardos keičiamas į varinį. Beje, lupant senąjį stogą statybininkai aptiko netikėtą lobį – trūkstamas senąsias 19 amžiaus metrikų knygas:
„Darbininkai rado dėžę su metrikais, bažnyčios knygomis senomis, apdulėjęs labai ypač viršutinis sluoksnis. Nuo drėgmės, nuo visko. Kur dalis jų buvo niekas nežinojo, nes visokie karo neramumai.“
Štai, ką mano gyventojai:
„Jau dadar džiugina, saulėj labai spindi ir klebonu labai džiaugiamės. Senoliai tai sako, kad auksinis. Labai stebina.“
„Nu gražus stogas, man patinka. Labai iš tolo blizga.“
„Nu tai gi matom skardinį. Neskardinis? Nu dabar plastmasiniai eina visokie. Varinis. Tai sakau, gal nudažė?“
„Mes tą turim todėl, kad ES, kuri finansuoja, nori, kad būtų laikomasi to laikmečio, kuriame buvo pastatytas pastatas, medžiagų reikalavimų, ir tuo metu, kai bažnyčia buvo pastatyta, daugiau kaip prieš 100 metų, cinkuotos skardos nebuvo“, – teigia G. Jankūnas.
Nepamirštas bus ir vidus. Jau dabar šventovėje nė kvapo neliko medinių grindų. Lupamas lauk net sveikatai pavojingas asbestinių plokščių pagrindas.
Vietoj to parapijiečius žiemą šildys elektra po kojomis.
O svarbiausia, pasak klebono, kad bažnyčioje neliks sovietinio palikimo. Restauruotos bazilikos sienos, ąžuoliniai sienų puošybos elementai, net sudarkyti žinomo vitražisto Stasio Ušinsko stiklo darbai pagaliau atgaus savo seną autentišką veidą.
„Buvo vidus dekoruotas 1960 m. dekoru, kuris neatitinka nei bažnyčios architektūros, nei laikmečio. Nei dailės, nei skonio“, – pasakoja G. Jankūnas.
Viename iš remontuojamų bokštų specialiai keliautojams bus įrengta apžvalgos aikštelė. Čia pro skliautus atsivers nuostabūs Nevėžio pakrantės vaizdai, taip pat bus galima pasigrožėti ir 17 a. bažnyčios varpais.
Visus Krekenavos šventovės remontui reikalingus pinigus, 1,7 mln. eurų, šimtu procentų finansavo ES.