Prie gydytojo kabineto su sūnumis Gustu ir Vincentu laukianti mama Ieva Vilniuje sparčiai plintančios infekcinės ligos tymų nesibijo. Ievai ramu dėl to, kad jos vaikai buvo paskiepyti.
„Manau, kad jeigu tėvai linki savo vaikams būti sveikiems ir išvengti tokių ligų šiais laikais, tai be abejonės tie skiepai tikrai apsaugo“, – sako mažylio mama Ieva. Tačiau Lietuvos sveikuolių sąjungos viceprezidentė Sigita kitokios nuomonės. Pirmus du savo vaikus skiepijusi, kaip sako, iš baimės ir nežinojimo, skiepų trečiai dukrai ji atsisakė išvis. Anot sveikuolės, nuo bet kokių ligų apsaugo ne skiepai, o stipri imuninė sistema.
„Na, ir kas blogai, jeigu vaikas persirgo vėjaraupiais? Na, ir kas tokio, jeigu vaikas susirgo roto virusu? Na, taip, pavėmė, paviduriavo, na, bet jo imuninė sistema taip formuojasi, prisitaiko prie to. O papildomai kišti į kūną, specialiai, per prievartą, suleisti tų vakcinų, kad jas pažintų prieš laiką, aš manau, kad tai yra tiesiog terorizmas kūno atžvilgiu ir kažkoks žmogaus bukas matymas, kad jis gali visa tai kontroliuoti“, – tikina sveikuolių sąjungos viceprezidentė Sigita Kriaučiūnienė.
Nors prieš dvejus metus PSO paskelbė, kad Lietuva yra viena iš 37 šalių likvidavusi tymus, situacija pasikeitė. Pernai šalyje tymais susirgo 30 žmonių. O šiemet – po Naujųjų – tokių atvejų užfiksuota jau 18. Tymais susirgo devyni vaikai ir devyni suaugusieji. Specialistai konstatuoja faktą – visi apsikrėtę tymais nebuvo skiepyti.
„Tai tampa pasauline tendencija, iš dalies aktyvėjančiu judėjimu, kuomet žmonės ragina vienas kitą nesiskiepyti. Ir tokiose bendruomenėse, kuriose atsiranda neskiepytų žmonių, ypatingai vaikų, tymai pradeda plisti. Lietuvoje mes šitą ligą buvome užmiršę, ją buvo pamiršę ir gydytojai, deja, bet dabar ji atsinaujina. Tai tikrai tos tendencijos yra labai neraminančios“, – tikina ministras Aurelijus Veryga.
„Pagrindinė priežastis yra būtent nepakankamos ir mažėjančios skiepijimo apimtys. Kitos priežastys – dezinformacijos skleidimas socialiniuose tinkluose apskritai apie vakcinų saugumą. Na ir, žinoma, domėjimasis ne mokslu grįsta informacija“, – sako visuomenės sveikatos specialistė Kristina Žukauskaitė.
Daugiausia apsikrėtusiųjų tymais – Vilniuje, Kaune, Utenoje. Ir tokio tymų protrūkio nebūta šešerius metus – nuo 2013-ųjų. Vos prieš kelias dienas medikams teko gelbėti tymais apsikrėtusį vos vienuolikos mėnesių kūdikį. Po savaitės ligoninėje mažylis jau išrašytas. Būtent vaikams iki metukų tymai pavojingiausi, nes jie dar per maži, kad būtų apsaugoti skiepu.
„Užsikrėtė kažkur tai mama, kur ji užsikrėtė sunku pasakyti. Ji susirgo ir tuo metu užkrėtė savo kūdikį. Kas yra labai svarbu – mes nežinome, kaip ji užsikrėtė, vadinasi, na, tymai cirkuliuoja aplinkoje“, – kalba Infekcinių ligų sk. vedėja Inga Ivaškevičienė.
Medikai įspėja, kad odos bėrimą sukelianti tymų infekcija net gali atnešti mirtį. Užpernai tymai pasaulyje pasiglemžė per 110 tūkstančių gyvybų. Didžiausias mirtingumas, beje, fiksuojamas vaikų iki penkerių metų amžiaus grupėje. Pavojingiausios dvi tymų komplikacijos.
„Numeris vienas tai yra tyminė pneumonija, kuri gali būti labai labai pavojinga ir, kaip ir minėjau, netgi turint visas šiuolaikines priemones, ne visuomet pavyksta tuos vaikus išgelbėti. Kita irgi labai tokia grėsminga komplikacija, kuri retesnė yra vaikų amžiuje, dažnesnė suaugusiems – tai yra encefalitas – galvos smegenų uždegimas“, – sako I. Ivaškevičienė.
Tad specialistai įspėja tėvelius nerizikuoti ir geriau mažylius paskiepyti, mat vienintelė apsaugos priemonė nuo tymų ir yra skiepai. Ilgalaikis imunitetas tymams susidaro po dviejų kombinuotos tymų, epideminio parotito, raudonukės vakcinos dozių. Tačiau nereikia pamiršti, kad tymų atveju skiepų apsauga – ne visam gyvenimui.
„Priklauso nuo kiekvieno organizmo. 10 – 20 metų gali būti apsauga, bet jeigu pilnai paskiepyti kaip reikia. Skiepyti reikia 15 mėn. ir antrą kartą šešerių metų“, – tikina visuomenės sveikatos centro atstovė Natalija Abramova.
Tymai plinta ne tik Lietuvoje. Daugiausia šios infekcijos atvejų užfiksuota Ukrainoje, Serbijoje, Sakartvele, Balkanų ir Viduržemio jūros šalyse. Tad vykstant į šias šalis, ypač Ukrainą, kurioje tymais ir užsikrėtė keli lietuviai, būtinai pasiskiepyti. Mažyliams skiepai nuo tymų nemokami, o štai suaugusiems jie kainuoja apie 30 eurų.