Klaipėdiečiams netrukus teks varstyti Valstybinės mokesčių inspekcijos duris. Prasidėjo laikotarpis, kai gyventojams privalu pateikti ne tik pajamų, kaip praėjusiais metais, bet ir turto deklaracijas. Iki šių metų gegužės 1-osios deklaracijų nepateikusiems grės baudos.
Apie deklaravimo tvarką kalbėjomės su Klaipėdos apskrities valstybinės mokesčių inspekcijos (Klaipėdos AVMI) viršininku Audriumi Morkūnu.
Kas privalės iki gegužės 1-osios deklaruoti turtą?
Nuo šių metų deklaruoti turtą turės ne tik politikai, valstybės tarnautojai bei pareigūnai, kariškiai, bet ir kai kurie kiti gyventojai.
Kokį turtą teks deklaruoti gyventojams pagal Vienkartinio turto deklaravimo įstatymą?
Reikės deklaruoti turtą, turėtą 2003-iųjų gruodžio 31-ąją.Tai Lietuvoje turėtas nekilnojamojo turto registre neįregistruotas turtas. Pavyzdžiui, 2000-aisiais pradėtas, bet nebaigtas statyti namas. Arba kitas pastatas, kuris jau įrengtas, tačiau neįregistruotas.
Teks deklaruoti ir užsienyje turėtą nekilnojamąjį turtą bei nebaigtus statyti pastatus. Taip pat teks pranešti apie ten esantį kilnojamąjį turtą. Pavyzdžiui, automobilius, ginklus. Taip pat Lietuvos ir užsienio bankuose ar namuose laikomas didesnes nei 50 tūkst. litų sumas. Šios lėšos yra sudedamos. Pavyzdžiui viename banke - 30, kitame - 15, o namuose - 6 tūkst. litų. Iš viso teks deklaruoti 51 tūkst. litų.
Žmonės deklaruos ir daugiau nei 2 tūkst. litų, paskolintus ir nesusigrąžintus iki 2003-iųjų pabaigos. Reikės pranešti ir apie tas per 2 tūkst. litų sumas, kurias gyventojai yra pasiskolinę ir negrąžinę. Tokios pat vertės vertybinius popierius taip pat teks deklaruoti.
Apie meno kūrinius, brangenybes pranešti teks, jei daikto kaina didesnė nei 10 tūkst. litų. Taip pat apie kitą, gyventojo nuomone, vertingą turtą. Pavyzdžiui, antikvarinį laikrodį, jei jo vertė yra per 10 tūkst. litų.
Nereiks deklaruoti Lietuvoje įregistruoto nekilnojamojo turto. Deklaruoti neteks pasiskolintų ar paskolintų lėšų, indėlių ar namuose laikomų lėšų, turimų vertybinių popierių, meno kūrinių ir brangenybių, kurių vertės yra mažesnės nei čia buvau minėjęs.
Ar privalės deklaruoti turtą banko kortelės savininkas, kuriam bankas skyrė, pavyzdžiui, 2,5 tūkst. litų kredito limitą?
Jeigu gyventojas pasinaudojo kreditu, o 2003-iųjų pabaigoje jo sąskaitoje buvo minusinis likutis, didesnis už 2 tūkst. litų, gautas kreditas deklaruojamas.
Kurie gyventojai turi deklaruoti pajamas ?
Metinę pajamų mokesčio deklaraciją privalo teikti Lietuvos gyventojai, kalendoriniais metais gavę pajamų, nuo kurių mokestį turi sumokėti pats gavėjas. Tai asmenys, besiverčiantys individualia veikla pagal verslo liudijimą, individualios įmonės bei ūkinės bendrijos savininkai, panaudoję likutinį pelną asmeninėms reikmėms, ūkininkai. Tai ir gyventojai, gavę pajamų iš nuolatinių Lietuvos gyventojų už jiems parduotą vertingą turtą. Gyventojai, pageidaujantys gauti piniginę socialinę paramą ar valstybės garantuojamą teisinę pagalbą, taip pat pildys deklaracijas.
Deklaruos pajamas ir tie, kurie tai privalo daryti pagal užimamas pareigas, ir jų šeimų nariai.
Metinės pajamų mokesčio deklaracijos neprivalo pateikti gyventojai, kurie nepageidauja pasinaudoti teise iš pajamų atimti metinį arba papildomą neapmokestinamuosius pajamų dydžius, taip pat įstatyme nurodytas gyventojo per metus patirtas išlaidas.
Galima nedeklaruoti, jeigu per metus iš Lietuvos įmonių, įstaigų gauta tik tokių pajamų, nuo kurių jos išskaičiavo pajamų mokestį. Jeigu gyventojai nori pasinaudoti įstatyme nustatyta lengvata ir sumažinti savo apmokestinamąsias pajamas, jie turi pateikti metinę pajamų mokesčio deklaraciją.
Kokios gyventojo išlaidos gali būti atimamos iš jo apmokestinamųjų pajamų?
Gyventojas, gavęs apmokestinamųjų pajamų ir pateikęs pajamų mokesčio deklaraciją (FR0462 forma), gali susigrąžinti dalį sumokėto pajamų mokesčio.
Mokesčių lengvata taikoma gyvybės draudimo ir pensijų fondų įmokoms bei būsto kredito palūkanoms. Taip pat įmokoms už aukštojo išsilavinimo studijas ir už įsigytus kompiuterius su legalia programine įranga per 2004-2006 m. laikotarpį.Lengvatų suma negali viršyti asmens 25 proc. apmokestinamųjų pajamų.
Kaip bus galima pasinaudoti gyventojų pajamų mokesčio lengvata, įsigijus kompiuterį?
Įsigijęs vieną kompiuterį per 2004-2006 metus, gyventojas galės susimažinti savo apmokestinamąsias pajamas sumokėtomis sumomis, įskaitant interneto prieigos įrengimo ir jai reikalingos įrangos įsigijimo išlaidas. Tačiau ne didesne kaip 4 tūkst. litų suma.
Dalį kompiuterio pirkimo išlaidų susigrąžinti galės tik tie gyventojai, kurie įsigis kompiuterį, sudarytą iš sisteminės plokštės, centrinio procesoriaus, operatyviosios atminties, standžiojo disko, maitinimo šaltinio, korpuso, klaviatūros, monitoriaus ir pelės.
Būtina sąlyga, kad kompiuteris būtų įsigytas tuo pačiu metu iš vieno šaltinio kartu su programine įranga - grafine ar tekstine operacijų sistema. Tai gali būti „Windows“, DOS, „Macos“, nemokama „Linux“ bei kitos nemokamos programos.
Kokius dokumentus reikia gyventojams pateikti deklaruojant turtą, pajams?
Prie deklaracijų nereikia pateikti jokių dokumentų, išskyrus gyventojams, gavusiems pajamų užsienyje. Jis turi pateikti užsienio šalies, jei su šia šalimi sudaryta dvigubo apmokestinimo išvengimo sutartis, mokesčių administratoriaus išduotą oficialų dokumentą apie toje šalyje gautas pajamas, išskaičiuotą bei sumokėtą mokestį, analogišką gyventojų pajamų mokesčiui.
Prie užpildytos deklaracijos jokių pažymų ar turto įsigijimą patvirtinančių dokumentų pridėti nereikia.
Kas gali padėti užpildyti deklaracijas? Ar inspekcijos specialistai gali atvykti į dideles organizacijas ir padėti deklaruoti turtą, pajamas?
Konsultacija dėl deklaracijų užpildymo teikia Klaipėdos AVMI Švietimo ir konsultavimo skyrius Manto g. 2. Taip pat Mokesčių mokėtojų aptarnavimo poskyris Taikos pr. 28. Didelių organizacijų pakviesti Klaipėdos AVMI specialistai vyksta konsultuoti šių organizacijų darbuotojų. Mokesčių inspekcijos specialistams, konsultuojantiems mokesčių mokėtojus, nesuteikta teisė pildyti jų deklaracijų. Jie neatlieka jokių skaičiavimų, tik paaiškina, kaip užpildyti konkrečius deklaracijų laukelius.
Kai kurios firmos, pavyzdžiui, bendrovė „Galionas“, G.Kaubrienės buhalterinės apskaitos įmonė gali ir užpildyti deklaracijas. Šių įmonių specialistų užpildytas vienas deklaracijos lapas kainuoja nuo 5 iki 7 litų.
Mieste yra ir daugiau tokių įmonių, tačiau jos neatsako, jei deklaracija užpildyta neteisingai.
Patarčiau naudotis elektroniniu deklaravimu. Mūsų specialistai visada pasiruošę suteikti pagalbą mokesčių mokėtojams, besiregistruojantiems elektroninio deklaravimo sistemos (EDS) vartotojais, bei pildant ir teikiant deklaracijas elektroniniu būdu.
Deklaracijas galima teikti elektroniniu būdu, sudarius su Klaipėdos AVMI ar Valstybinės mokesčių inspekcijos (VMI) teritoriniu skyriumi elektroninio deklaravimo sutartį. Teikiant mokesčių deklaracijas internetu, ne tik sutaupoma laiko, bet ir išvengiama daugelio deklaracijų pildymo klaidų. Pildant deklaracijas elektroniniu būdu patikima programa nurodo klaidas. VMI elektroniniu būdu gauna teisingai užpildytas deklaracijas.
Fiziniai asmenys dėl elektroninio deklaravimo sutarčių sudarymo turi kreiptis į Klaipėdos gyventojų aptarnavimo poskyrį, Taikos pr. 28, 6 aukštas, 616 kabinetas. Fiziniai asmenys, sudarantys sutartis raštu, privalo pateikti pasą.
Fiziniai asmenys, kurie yra interneto bankininkystės paslaugų vartotojai, sutartis gali sudaryti elektroniniu būdu ir šiuo atveju jiems nebereikia atvykti į mokesčių inspekciją.
Sutartys taip pat sudaromos Klaipėdos AVMI teritoriniuose skyriuose Neringoje, Gargžduose, Palangoje, Kretingoje, Skuode ir Šilutėje.
Kokios baudos numatytos už pajamų, turto nedeklaravimą?
Gyventojai, nedeklaravę turto, negalės pagrįsti kito turto įsigijimo šaltinių. Ne laiku deklaravę pajamas, pavėlavę nors ir vieną dieną, neteisingai pateikę duomenis apie pajamas, turės mokėti baudas nuo 200 iki 500 litų.
Kalbėjosi VIGANTAS DANILAVIČIUS
“Klaipėda” (www.klaipeda.daily.lt)