Pirmoji pramonės revoliucija rėmėsi vandens ir garo energijos bei mechanizavimo įsigalėjimu, antroji – masinės gamybos ir elektrifikacijos išplitimu, trečioji – kompiuterizacijos ir automatizavimo dominavimu. Vis ryškiau besijaučiantys ketvirtosios pramonės revoliucijos požymiai – visose gyvenimo srityse įsigalinčios technologijos: virtuali realybė, robotai, 3D spausdinimas ir pan.
Pasaulio ekonomikos forumo steigėjas prof. Klausas Schwabas knygoje „Ketvirtoji pramonės revoliucija“ teigia, kad dėl pastarosios pramonės revoliucijos rinkoje jau dabar vyksta žymūs pokyčiai, o artimiausiu metu intensyvaus automatizavimo dėka vien Jungtinėse Amerikos Valstijose savo darbą gali prarasti net 47 proc. žmonių. K. Schwabo teigimu, sparčiausiai nyks žemos kvalifikacijos reikalaujančios, menkai apmokamos darbo vietos. Pasak „Forbes“ verslo žurnalui rašančio lektoriaus Bernardo Marro, prie ketvirtosios pramonės revoliucijos iššūkių verslo atstovai privalės prisitaikyti išplėsdami mąstymą, persvarstydami strategijas ir verslo modelius, tikslingai investuodami į plėtrą, mokslinius tyrimus ir darbuotojų mokymus.
Keliasi į elektroninę erdvę
Tai, kad darbo rinkoje vykstantys pokyčiai reikalauja nuolat tobulėti ir įgyti naujų žinių, pastebi ir 2014 m. įkurtos, maisto papildais prekiaujančios įmonės „Natura Medica“ vadovė Rosita Basevičienė.
„Veiklos efektyvumas priklauso nuo žinių bagažo. Darbo rinkoje vyksta dideli pokyčiai, auga konkurencija, todėl tampa privalu išmanyti šiandieninius ekonomikos dėsnius“, – įsitikinusi ji. Pasak pašnekovės, dėl šių priežasčių įmonių darbuotojai mokymuose turėtų dalyvauti bent kartą per metus.
Moters teigimu, verslui šiais laikais tampa svarbu ne tik įsiklausyti į klientą ir patenkinti jo lūkesčius, bet ir būti dėmesingam bei greitai reaguoti į rinkoje vykstančius pokyčius.
„Tendencijos rinkoje kinta labai greitai. Pavyzdžiui, jei prieš kelerius metus su klientais bendraudavome ir jiems informaciją suteikdavome daugiausiai tiesiogiai, tai dabar bendravimas persikėlė į socialinius tinklus, elektroninę erdvę. Mūsų klientas – 25–55 metų veiklus, užsiėmęs žmogus, kuris nebeturi laiko susitikti gyvai, todėl jį pasiekti turime naujais būdais“, – sako R. Basevičienė.
Anot „Natura Medica“ direktorės, dėl šių pokyčių tapo gyvybiškai svarbu išmokti elgtis elektroninėje erdvėje – žinoti, kaip ir kokią žinutę pateikti, kokius esminius akcentus sudėti.
Skatina našumą ir kūrybingumą
Įmonė „Natura Medica“ artimiausiu metu planuoja dalyvauti mokymuose, kurių didžioji išlaidų dalis bus kompensuojama pagal Ūkio ministerijos administruojamą Europos Sąjungos (ES) investicijų priemonę „Kompetencijų vaučeris“. Ši priemonė suteikia galimybę tiek privatiems juridiniams asmenims, tiek valstybės arba savivaldybės įmonėms, veikiančioms ne trumpiau kaip vienerius metus, gauti dalies (iki 80 %) patirtų darbuotojų mokymo išlaidų kompensaciją.
Šiuo metu bendrovei aktualiausi mokymai, suteiksiantys naujų žinių apie verslo plėtros galimybes, šiuolaikiškas rinkodaros strategijas.
R. Basevičienės teigimu, mokymai gali suteikti ne tik naudingų žinių, padedančių sėkmingai konkuruoti, bet ir veikti kaip motyvacinė priemonė. „Jei darbuotojas nesijaučia tobulėjantis, krenta jo motyvacija darbui. Mokymai padeda tobulėti kaip asmenybei, augti našumui, atsiskleisti kūrybingumui“, – tikina ji.
Informacija parengta bendradarbiaujant su Ūkio ministerija, jos skelbimas finansuojamas ES lėšomis.
Kompetencijų vaučeris – finansuojami darbuotojų mokymai tuo metu, kai jų reikia, ir ta apimtimi, kokios reikia. Paraiškas gali teikti tiek privatūs juridiniai asmenys, tiek valstybės arba savivaldybės įmonės. Labai mažoms, mažoms ir vidutinėms įmonėms finansuojama 80 proc., didelėms – 70 proc. išlaidų mokymams. Vienam pareiškėjui maksimalus finansavimas mokymams metams yra 4500 eurų. Paraiškos teikiamos bendrovei „Investicijų ir verslo garantijos“ (INVEGA) iki 2020 m. lapkričio 30 d. Mokymų paslaugų tiekėjų ir mokymų programų sąrašą galima rasti VšĮ „Versli Lietuva“ svetainėje www.verslilietuva.lt. Šis sąrašas nuolat pildomas, o neradus reikiamos mokymų programos, galima kreiptis į VšĮ „Versli Lietuva“ dėl jos įtraukimo į sąrašą. Daugiau informacijos čia.
Pameistrystė ir kvalifikacijos tobulinimas darbo vietoje – finansuojami praktiniai mokymai darbuotojams pameistrystės forma kvalifikacijai įgyti bei mokymai darbo vietoje kvalifikacijai tobulinti. Paraiškas gali teikti tiek privatūs juridiniai asmenys, tiek valstybės arba savivaldybės įmonės. Labai mažoms, mažoms ir vidutinėms įmonėms finansuojama 80 proc., didelėms – 70 proc. išlaidų mokymams. Maksimali finansavimo suma gali būti iki 360 tūkst. eurų projektui ir iki 1500 eurų vienam darbuotojui. Šiuo metu paskelbtas kvietimas teikti paraiškas galioja iki lapkričio 22 d. Paraiškas priima Europos socialinio fondo agentūra. Daugiau informacijos čia.
Kompetencijos LT – specialieji mokymai skirti tam tikro sektoriaus ar tam tikrų profesijų darbuotojams. Paraiškas gali teikti verslo asociacijos, klasterio koordinatoriai, pramonės prekybos ir amatų rūmai. Labai mažoms, mažoms ir vidutinėms įmonėms finansuojama 80 proc., didelėms – 70 proc. išlaidų mokymams. Maksimali finansavimo suma gali būti iki 30 tūkst. eurų projektui ir iki 6000 eurų vienam darbuotojui. Kvietimą teikti paraiškas pagal priemonę planuojama paskelbti iki 2017 m. pabaigos. Daugiau informacijos čia.
Inostažuotė – finansuojami mokslinių tyrimų, eksperimentinės plėtros ir inovacijų (MTEPI) veiklas vykdančių įmonių darbuotojų mokymai užsienio mokymų centruose bei užsienio įmonėse, vykdančiose MTEPI veiklas. Labai mažoms, mažoms ir vidutinėms įmonėms finansuojama 70 proc., didelėms – 60 proc. išlaidų mokymams. Maksimali finansavimo suma gali būti iki 360 tūkst. eurų projektui ir iki 1500 eurų viena, darbuotojui. Paskelbtas kvietimas teikti paraiškas galioja iki 2020 m. birželio 30 d. Paraiškas priima Europos socialinio fondo agentūra. Daugiau informacijos čia.