Nors premjeras Andrius Kubilius nesiliauja kalbėti apie šalies ekonomikos kopimą iš duobės, tauta mano kitaip. Vakar Statistikos departamentas paskelbė, kad 70 proc. Lietuvos gyventojų yra tos nuomonės, jog ekonominė situacija šiemet tik blogėjo, o 41 proc. mano, kad ekonomika neatsigaus ir kitąmet. Diduma žmonių nieko gero nesitiki iš gyvenimo ir 2011-aisiais. Net 85 proc. apklaustųjų mano, kad jų namų ūkio finansinė padėtis tik pablogės arba geriausiu atveju nesikeis.
–Kodėl, valdžiai trimituojant apie krizės įveikimą, paprasti žmonės nematė ir nemato prošvaisčių? –„Respublika„ teiravosi vyriausiosios Seimo narės Vidos Marijos ČIGRIEJIENĖS.
– Tokia žmonių nuomonė ir nieko nepadarysi. Jeigu žmogus pagerėjimo nepajus savo kailiu, kitaip jis ir nesakys. Gal to pablogėjimo ir nėra. Bet jeigu smulkusis ir vidutinis verslas nerodo jokių atsigavimo žymių, namų renovacija nevyksta, žmogus taip ir galvoja. O kodėl jam taip negalvoti? Įtikinkite mane, kad medicinos paslaugos pagerėjo, jeigu to žmogus nemato, o antrinis lygis kuo toliau, tuo sunkiau jam prieinamas. Aš taip mąstančius žmones palaikau. Premjero požiūriu, pagal statistinius duomenis viskas tarytum stabilizavosi. Žinoma, jeigu tie duomenys yra neiškreipti.
–Nejaugi tie žmonės kvaili, nieko nemato ir nieko nesupranta?
– Žmogui niekada nebuvo gerai. Staigaus pagerėjimo šalyje būti negali. Milimetrais, centimetrais jis gali eiti, bet ne šuoliais. Niekur, jokioje šalyje to nėra.
–Bet mes vis girdime, kad kitose šalyse tos krizės nesimato.
– Iš tiesų, kas atvažiuoja iš mano draugų, tai sako, kad krizės ten nemato. Antra vertus, nueikite pas mus kur nors. Stalai nukloti, visi restoranai užimti, Palangoje –net tiršta. Tai krizė ar ne? Vakar buvau tremtinių vakaronėje. Stalai lūžo nuo valgių. Sakau, parodykit krizinį stalą. Niekas negalėjo parodyti.
–Jūs turbūt kalbate apie tuos, kurie taupė didžiausioms metų šventėms.
– Galbūt. Susidūriau su tremtiniais, kuriems tremties pensijos, jeigu jos buvo didesnės, sumažintos 180 litų. Bet jie sako, kad premjeras ir darbo ministras Jankauskas žada, jog 2012-aisiais tikrai bus geriau, ir žmonės laukia. Sako, Sibire neprapuolėme ir čia neprapulsime. O iš kur valdžia paims pinigų? Kontrabanda? Ne taip jau lengva bus su ja. Man atrodo, ten viskas taip sustyguota, kad iš kontrabandininkų reikia pasimokyti Vyriausybei, kaip reikia dirbti.
–Kokias jūs matote didžiausias valdžios klaidas?
– Valdžia galėjo rasti kokią nors išeitį ir pensininkams nemažinti pensijų. Arba bent dabar, tą laikotarpį, kai sako, kad yra pagerėjimas, mažas pensijas gaunantiems reikėjo grąžinti bent po kelis litus, po truputį. Kad būtų bent kažkoks parodytas judesys. Žinote, kai išeina ir pasako vienaip, o padaro kitaip –nežinau, kaip tai pavadinti. Ar gali būti priimtina žmonėms namų renovacija tokiomis sąlygomis?
– Statistikos departamento duomenimis, aštuoni iš dešimties šalies gyventojų mano, kad kitąmet jų padėtis liks tokia pati arba net pablogės. Kaip dabar valdžia turėtų kalbėti su žmonėmis, kai jų tokios nuotaikos?
–Labai paprastai turėtų kalbėti. Kad visokiais PVM nemanipuliuotų, o pasakytų aiškia kalba paprastam kaimo žmogui. Apie juos kartais ir Seimo nariui sunku susigaudyti. Arba kai pradės manipuliuoti visokiais visuomiais. Juk tiek visokių kontrolės institucijų yra, ar reikėjo dar vienos organizacijos –“Visuomio“? Yra ištisi kontrolės departamentai. Gal jų ir per daug. Paprasti žmonės turi matyti, kad visas tas administracinis aparatas tvarkomas. Kai jis bus gerokai sumažintas, žmogus patikės. Gal tada jis supras, kodėl reikėjo tas pensijas mažinti. O kada paaiškinimų nėra, nėra nieko. Viskas turi prasidėti nuo valdžios.
–Ar matote kokių gerų ženklų, prošvaisčių, kad kitais metais žmonėms bus gyventi geriau?
– Jeigu negalvotum, kad bus geriau, tai negalima būtų gyventi. Kai buvau Sibire, galvojau, kad į Lietuvą vis tiek kada nors sugrįšiu. Ir sugrįžau. Manau, kad ir čia tas pats bus. Reikia dirbti. Jeigu visiems mokėsime pašalpas, tik-rai nieko gero Lietuvoje nesitikėkime.
Kalbino Jaunius POCIUS