Glebavos dvaras prie pat sienos su Latvija, Pakruojo rajone, šiemet pirmą kartą įtrauktas į lankytinų vietų žinyną. Akistata su nykstančiu kultūros paveldu ir mirštančiu kaimu – realybė, kuri iki šiol turistams nebuvo reklamuojama.
Gidai – dvaro gyventojai
Vieškeliu iš Žeimelio išvažiavus link Glebavos dvaro mobilaus ryšio operatorius žinute įspėja apie pasienio zonoje didesnius paslaugų tarifus.
Bemaž už penkių kilometrų nuo Žeimelio miestelio – Latvija ir turistams siūlomas lankyti Glebavos dvaras – antras savo dydžiu po Pakruojo dvaro.
Jei ne suvažinėtas keliukas į Glebavos parką, manytum, kad jame esančiuose akmeniniuose XIX a. akmens mūro pastatuose jau seniai niekas nebegyvena.
Pavasario žaluma užskleidė griūvančius, kažkada didingo dvaro statinius. Jie lankytojus pasitinka apaugę piktžolėm, užkaltomis durimis ir langais, kai kurie – susmukusiais stogais.
Tik prie senojo kumetyno pririštas šuo ir kaimiškos buities rakandai rodo: čia dar yra gyventojų.
Keliukas atsiremia į buvusią dvaro oficiną. Ant sienos prie paliktų atvertų pastato durų akmenyje iškalta: „1851“.
Pasibeldžiu į durų staktą. Tylu. Aplink – nė gyvos dvasios.
Po kiek laiko pro buvusį centrinį dvaro rūmą, kuriame pokariu buvo Geručių kaimo pradžios mokykla, ateina du vyriškiai.
Susipažįstam: oficinoje gyvenantis 26-rių Alvydas Tamulionis ir jo kaimynas – už dvaro Geručių kaimo laukuose stovinčio mūrinuko šeimininkas Rimantas Jokubaitis. Jam – 69-eri.
Vyrai niekur neskuba, jų nelaukia jokie darbai. Jie atvirai pasakoja apie savo gyvenimą, mirštantį dvarą ir nykstantį kaimą.
Vienas kitą papildydami, vyrai prisimena iš kartos į kartą perduodamą dvaro istoriją, pasakoja apie čia gyvenusius žmones, vis dažniau užklystančius turistus, kartą matytus pastatų savininkus bei „žemės su detektoriais tyrinėtojus“.
„Dabar dažniau atvažiuoja turistai, būreliais ir po vieną. Jie čia filmuoja, fotografuoja, kartais prašo apie dvarą papasakoti, su detektoriais eina ieškoti senienų. Čia parke yra piliakalnis ir gynybinė siena nuo karų su švedais laikų,“ – sako Alvydas, pasirūpinęs nupjauti dilgėles bent aplink pagrindinį taką į parką.
Pasakoti dvaro lankytojams Alvydui jau įprasta. Jis pasidalija ir savo prisiminimais iš vaikystės: čia gyveno daug žmonių, vasarą atvažiuodavo studentai, ant Beržtalio kranto kurdavo laužus, parkas būdavo prižiūrimas ir nušienautas.
Tuomet dvaro priežiūra rūpinosi Žeimelio žemės ūkio bendrovė.
Gyvenimo užribyje
„Dvare likom gyventi keturi žmonės: oficinoje – aš su tėvu, o kumetyno pastate – Laimontas su žmona“, – apie dvaro gyventojus, išsipirkusius čia turėtą būstą, pasakoja Alvydas. – Prieš gerą dešimtmetį čia gyveno beveik dvidešimt žmonių, o pokariu čia buvo pradinė mokykla, iš Latvijos ir Žeimelio aplinkinių kaimų mokėsi apie keturias dešimtis vaikų, buvo kino salė, mokykla turėjo muziejų“.
Vyras sako, kad vakarais dvaro parkas pakvipdavo šviežiu pienu, o dabar jau seniai čia – nė vienos karvės.
„Kaip anksčiau kaimietis neišsiversdavo be karvės, taip dabar neapsieisi be telefono“, – laikmečio skirtumus atskleidžia Alvydas ir paaiškina: “ Internetas, ryšys su visu pasauliu yra, o karvių nebėra“.
Trys iš keturių dvaro gyventojų neturi nuolatinio darbo, negauna kad ir menkų bedarbio pašalpų, nėra socialiai drausti. Tik Alvydo tėvas gauna senatvės pensiją.
Glebavos gyventojai verčiasi atsitiktiniais darbais, maistui užsiaugina daržovių, paukščių.
„Registruotis darbo biržoje nėra prasmės. Darbo vistiek nėra“, – sako Alvydas. – O jei ir užsiregistruosi, tada bus problemų gavus pajamų iš trumpalaikio darbo“.
„Valstybė nesirūpina savo žmonėmis. Esame, kaip tas dvaras, palikti likimo valiai. Aš per rinkimus ir balsuoti neinu“, – minčių neslepia jaunas vyras.
Alvydas dabar gyvena be pajamų ir be išlaidų.
Kas pamiršo Glebavą?
Lankytino dvaro gido pareigų ėmęsis Alvydas nekantrauja parodyti įstabios architektūros dvaro sodybos pastatus ir su kaimynu Rimantu kviečia į parką.
Piktžolės vos ne iki juosmens, todėl einame vorele – vyrai priekyje vienas paskui kitą trypia dilgėles.
Nuo Beržtalio šlaito atsiveria įspūdingas bravoro pastato skliautas.
„Parke Laimontas buvo atkasęs ąžuolinius vamzdžius – vietinį vandentiekį iš šaltinio nutiestą skersai upelio dugnu į tą bravorą“, – rodo Alvydas.
O Rimantas jam primena: „Jei ne dilgėlės, parodytume parko pakraštyje nuo karų su švedais išlikusią gynybinę sieną. Parke yra ir piliakalnis“, – mirštančio dvaro įžymybes vardija vyrai ir lenkdami pirštus suskaičiuoja išlikusius devynis dvaro sodybos pastatus, arkinį tiltą per upelį.
Alvydas sako, kad nykstantis dvaras su jo gyventojais prisimenamas beveik prieš kiekvienus rinkimus.
Tada politikai ir valdininkai pažada viešųjų darbų parkui tvarkyti, prisižada tų darbų duoti dvaro gyventojams. Tačiau rinkimai praeina ir politikai dvarą ir jame likusius žmones pamiršta.
„Glebavą ir Dievas pamiršo, negi bus leista dvarui visiškai sunykti“, – savo rūpesčiu dalijasi Alvydas. – Ir dvaro pastatų savininkai čia yra buvę gal tik kartą“.
„Vienai kėdainietei tėvas pasirašė pasižadėjimą, kad jei parduos savo butą, tai tik jai. Bet ji nupirko kelis dvaro pastatus už Beržtalio, šalia kelio į Latviją, užkalė visas angas ir nebepasirodo“, – apie Kauno apskrities valstybinės mokesčių inspekcijos Kėdainių skyriaus viršininkės Elvyros Kisielienės viešnagę pasakoja pašnekovas.
Vyras prisimena ir kitą dvaro pastatų savininką Česlovą Vytautą Karbauskį.
„Atvažiavo, apžiūrėjo centrinį dvaro rūmą, pavaikščiojo apie kitus pastatus ir išvažiavo. Taip ir likome nesupratę, ką šis ponas mano apie dvaro likimą,“ – sako Alvydas.
„Tą dvarą gėda žmonėms rodyti! Esu ten buvęs. Ir kas sumanė jį įtraukti į žinyną turistams?“ ,– „Šiaulių kraštui“ stebėjosi Ramūnas Karbauskis.
„Atstatyti tą dvarą reikalingos milžiniškos investicijos. Pakruojo savivaldybė galėtų sakyti, padovanokit, galėtų projektinėmis lėšomis, kaip Pakruojo dvarui, pasirūpinti. Bet nematau jokios rajono pozicijos. Pakruojo savivaldybei tik kiaulių kompleksus statyti rūpi“, – piktinosi R.Karbauskis“.
Verslininkas sako, kad ūkiškai mąstant investuoti į Glebavos dvaro atstatymą – nėra prasmės.
„Ten jau toks užkampis, nėra prie ko prisirišti. O jei atsirastų toks žmogus, tai pirmiausiai pasidomėčiau, ar sveikos psichikos“, – sakė verslininkas.
Nuosavybė – ne prievolė
Kėdainietė E.Kisielienė prisipažino jau abejojanti, ar vertėjo jai pirkti dvaro pastatus ir puoselėti viltis visa kompleksą prikelti antram gyvenimui.
„Kalbėjausi su ponu Č.Karbauskiu, tačiau klausimas dėl kai kurių pastatų nuosavybės nesisprendžia niekaip. Negavau iš jo jokio atsakymo“, – apie dvaro pastatų savininkų nesusikalbėjimą užsiminė ponia E.Kisielienė. – Būtų galimybė gauti projektinių lėšų, atgaivinti istoriją su švedais, bet šiandien nebegali būti tikras, ar atgausi, ką esi investavęs“, – abejoja moteris.
Kultūros paveldo departamento Šiaulių teritorinio padalinio vedėjas Rytis Budrys „Šiaulių kraštui" sako, kad Glebavos dvaras – dar ne pačioje blogiausioje situacijoje, palyginti su kitais, privačion nuosavybėn atitekusiais dvarais. Glebavoje bent užkalti langai, dauguma pastatų dar su stogais.
„Jei savininkas šneka, kad dvarą tvarkytų, bet tam neturi pinigų, visada primenu: Lietuvos Respublikoje nuosavybės turėjimas – ne prievolė“, – sako R.Budrys.
Janina VANSAUSKIENĖ