Į privačias rankas pakliuvęs Raudondvario dvaras per trejus metus nepriežiūros, pasak paveldosaugininkų, dabar yra kritinės būklės ir toliau griūva.
Griuvėsiai – taip dabar būtų galima pavadinti vieną gražiausių Lietuvoje dvarų, kuris yra įsikūręs Radviliškio rajone.
Kaip praneša LTV „Panorama“, dar prieš trejetą metų paveldosauginkai Radviliškio rajone esančio Raudondvario dvaro būklę įvertino kaip patenkinimą, tačiau atiduotas į privačias rankas jis baigia sunykti: ugnis nuniokojo stogą, išdaužyti langai, dažais išterliotos sienos.
„Šiandien dvaro būklė yra kritiška, nes baigia sulūžti konstrukcijos perdangos, nebėra stogo“, – sako Zenonas Stundžia, Kultūros paveldo departamento Šiaulių padalinio vyr. inspektorius, ir priduria, kad dvarui atkurti nereikėtų didelių darbų.
Į kultūros vertybių registrą įtrauktą ir saugomą valstybės XIX amžiaus pradžioje statytą dvarą prieš trejetą metų nupirko šiaulietis verslininkas. Paveldosaugininkų teigimu, naujojo savininko pažadai jį tvarkyti baigėsi tuo, kad teko kreiptis į teismą.
„Jis nevykdo mūsų nurodymų prižiūrėti pastatą: užsandarinti langus, duris, kad pašaliniai asmenys ten nepatektų. Taip pat prašėme laikina danga uždengti stogą, kad lietus ir sniegas neardytų sienų ir konstrukcijų“, – pasakoja Z. Stundžia.
Šiandien į teismą iškviestas verslininkas aiškino, kad dvarui prižiūrėti jis neturi pinigų.
Neoficialiais duomenims, dvaras buvo apdraustas ir savininkas po gaisro gavo draudimo išmoką, kuri viršijo pastato pirkimo sumą. „Panoramos“ žurnalistams verslininkas kalbėti atsisakė.
Raudondvario dvarą pastatė vokiečių kilmės baronas Teodoras Fon Ropas. Jame saugotas giminės archyvas, didelė XVIII amžiaus paveikslų kolekcija.
Istoriniuose šaltiniuose teigiama, kad rūmus puošė italų tapytojo Ticiano kūriniai. Per antrąjį pasaulinį karą dvaras nacionalizuotas, o meno vertybes sunaikino sovietų armija.