Pirmadienį Vengrijos ambasadoriaus rezidencijoje surengtoje ceremonijoje T.Venclovai atminimo ženklą įteikė Vengrijos ambasadorius Lietuvoje Sandoras Juhaszas (Šandoras Juhasas). Kartu su apdovanojimu įteiktas Vengrijos prezidento Laszlo Solyomo (Laslo Šoljomo), premjero Ferenco Gyurcsany (Ferenco Diurčanio) bei Nacionalinio atminimo komiteto vadovo Domokos Kosary (Domokos Kosario) pasirašytas padėkos raštas.
T.Venclovai apdovanojimas paskirtas už "svarbų ir reikšmingą intelektualinį indėlį į šiuolaikinį tikrosios Vengrijos antisovietinio sukilimo svarbos supratimą".
Rašytojas aktyviai dalyvavo paramos vengrams demonstracijoje 1956 metais Vilniuje, vėliau ne kartą savo darbuose minėjo šį vengrų tautai svarbų įvykį, o Vengrijos revoliuciją įvardijo kaip vieną svarbiausių dienų savo gyvenime, paskatinusių galutinai atsiriboti nuo sovietinio režimo.
T.Venclova - jau antras lietuvis, kuriam įteiktas Vengrijos revoliucijos atminimo ženklas. Praėjusiais metais tokiu apdovanojimu buvo pagerbta mokslininkė, akademikė Ona Voverienė. Iš viso šis 50-osioms Vengrijos revoliucijos metinėms pažymėti skirtas atminimo ženklas įteiktas maždaug tūkstančiui žmonių iš viso pasaulio.
Vengrijos revoliucija prasidėjo 1956 metų spalio 23 dieną, kuomet Budapešto Technikos universiteto studentai surengė demonstraciją, solidarizuodamiesi su lenkų darbininkų sukilimu Poznanėje, Lenkijoje.
Prasidėjęs spontaniškas sukilimas prieš tuometinį komunistinį režimą netrukus apėmė visą šalį, o lapkričio 1 dieną naujasis šalies premjeras Imre Nagy (Imrė Nadis) įvedė daugiapartinę sistemą ir paskelbė, kad Vengrija išeina iš komunistinės Varšuvos sutarties organizacijos.
Tačiau kilus trumpalaikėms viltims, kad komunizmas gali žlugti, revoliucija, lapkričio 4 dieną sovietų armijai pradėjus Budapešto puolimą, po dviejų savaičių buvo smurtu numalšinta.
Vis dėlto tai buvo pirmas ženklas po 1953 metų sukilimo Rytų Vokietijoje, kad sovietinis monolitas ėmė aižėti.
REKLAMA