Vaikų literatūros klasiko Anzelmo Matučio artimieji, nesulaukę, kada Alytaus savivaldybė ras pinigų rašytojo namui-muziejui pirkti, nutarė jį parduoti privatiems asmenims.
Daugiau kaip 20 metų Alytuje veikiančio A.Matučio memorialinio muziejaus likimas pakibo nežinioje. 1985 metais anapilin iškeliavusio rašytojo sūnus Vytautas Matulevičius teigia su broliu tvirtai apsisprendę parduoti tėvui priklausiusį namą. Jie priekaištauja miesto savivaldybei, kad ši, pažadėjusi nupirkti namą-memorialinį muziejų, savo ketinimų neįgyvendina.
Įsipareigojo nupirkti.
Kiek daugiau nei prieš metus A.Matučio artimieji kreipėsi į Alytaus kraštotyros muziejų ir pranešė norintys parduoti rašytojo žmonai priklausantį namą. Jie aiškino, kad nebegali patys išlaikyti dviejų aukštų namo, tačiau brangina A.Matučio palikimą, nori jį išsaugoti ir perduoti ateinančioms kartoms.
"Rašytojo giminaičiai pageidavo, jog pušyne, šalia miesto centro esantį pastatą perimtų kuri nors valstybinė institucija, galinti rūpintis ir jo priežiūra, ir žymaus žmogaus atminimo išsaugojimu", - LŽ teigė Alytaus kraštotyros muziejaus direktorė Audronė Jakunskienė.
Buvo surinkta per tūkstantį parašų, kad Alytuje gyvenusio ir kūrusio rašytojo muziejus išliktų autentiškoje vietoje. Jie ir atitinkamas prašymas pateiktas savivaldybės administracijai.
Alytaus taryba, atsižvelgusi į miestiečių prašymą ir A.Matučio kultūrinį indėlį, nusprendė pirkti jam priklausiusį namą. Buvo sudaryta derybų komisija, atliktas turto vertinimas. Nors savivaldybės valdžiai prašoma suma atrodė gana didelė, o rašytojo artimiesiems pernelyg kukli, abi šalys sutarė dėl visiems priimtino varianto. Neoficialiomis žiniomis, už namą su 10 arų sklypu miestas ketino sumokėti kelis šimtus tūkstančių litų.
Sandoris stabdomas
"Laikas vis ėjo, o savivaldybė nežinia kodėl delsė, kol galiausiai gavome pranešimą, kad dėl lėšų stygiaus sandoris stabdomas", - LŽ tikino rašytojo sūnus V.Matulevičius.
Anot jo, rašytojo artimieji jaučiasi apgauti. "Jeigu būtume žinoję, kad taip atsitiks, iš karto, dar praėjusių metų rudenį, būtume siūlę namą įsigyti privatiems asmenims, nes šiuo metu nekilnojamojo turto kainos gerokai smuktelėjusios", - aiškino A.Matučio sūnus.
Prioritetai - kiti
LŽ kalbintas Alytaus miesto savivaldybės tarybos sekretorius Dobilas Kurtinaitis neneigė, kad tam tikro biurokratinio delsimo būta ir sandoriui palankiausia proga jau praleista. Tačiau tuo pat metu D.Kurtinaitis tikino, kad savivaldybė neatsisako namą nupirkti vėliau. "Tarybos sprendimas nėra atšauktas, tik procesas laikinai sustabdytas dėl lėšų trūkumo. Kultūros paveldo išsaugojimo požiūriu, kai Alytuje ir taip nedaug tokių objektų, A.Matučio namo pirkimas - pirmaeilis dalykas. Tačiau pažvelgus į bendrą poreikių "katilą" prioritetai susidėlioja kitaip", - sakė tarybos sekretorius.
Neatsižvelgiant į tai, kas įsigis rašytojo namą-muziejų - valstybė ar privatus asmuo, - kultūros paveldo objekto išsaugojimo sąlygos išliks tokios pačios.
A.Matutis sukūrė daugiau kaip 30 knygų vaikams. Jis buvo pirmasis lietuvių rašytojas, įtrauktas į Tarptautinį vaikų ir jaunimo literatūros asociacijos garbės sąrašą. Pagrindinė, labiausiai mėgiama A.Matučio kūrybos tema - giria ir jos gyventojai.
Rita KRUŠINSKAITĖ