Naujųjų metų dieną Anglijoje, Norfolko grafystėje, miškelyje netoli britų karališkajai šeimai priklausančio Sandringhamo dvaro, rasti jaunos moters palaikai. Iš pradžių manyta, kad tai gali būti rugpjūčio 12-ąją dingusi lietuvė Vitalija Baliutavičienė (29 m.). Vis dėlto vakar paaiškėjo, jog nužudytoji – taip pat rugpjūtį dingusi Alisa Dmitrijeva (17 m.) iš Latvijos.
Lavonas rūmų pašonėje
Jaunos emigrantės iš Latvijos A. Dmitrijevos kūną netoli Kings Lino miesto, šalimais karališkojo dvaro esančiame miškelyje, rado šunį vedžiojantis anglas. Policija iškart pradėjo tyrimą dėl nužudymo ir išplatino pareiškimą, kad moters kūnas miškelyje gali būti išgulėjęs nuo vieno iki 4 mėnesių.
Per pirminę apžiūrą ant kūno nerasta šautinių ar durtinių žaizdų. Neoficialiais duomenimis, A. Dmitrijeva galėjo būti pasmaugta.
Kūnas buvo rastas visai netoli tos vietos, kur karališkosios šeimos asmenys buvo surengę kalėdinę medžioklę. Princas Filipas ir karalienė pareiškė pageidavimą, kad policija juos nuolat informuotų apie tyrimo eigą.
„Neaišku, ar auka buvo nužudyta šioje vietoje, ar po nusikaltimo čia atvežta ir išmesta“, – sakė tyrimui vadovaujantis inspektorius Džesas Frajus. Jis pridūrė negalįs atskleisti, ar moteris buvo išrengta, nes tai galėtų pakenkti tyrimui. Aukos tapatybė buvo nustatyta pagal DNR ir pirštų atspaudus.
Studentės iš Latvijos A. Dmitrijevos artimieji dar tikėjosi, kad surastas kūnas – ne jos. Paskutinę rugpjūčio dieną dingusi mergina paskutinį kartą buvo pastebėta žaliame „Lexus“ markės automobilyje Kings Line, maždaug už 10 mylių nuo ten, kur dabar rastas jos lavonas. Apie dingimą maždaug po savaitės pranešė jos giminaitis. Mergina dažnai negrįždavo namo ir likdavo nakvoti pas draugus, tad jos ilgai niekas nepasigedo. Už vertingą informaciją apie jos buvimo vietą policija buvo paskelbusi 5000 svarų sterlingų premiją.
A. Dmitrijeva gyveno Visbiče su tėvu, jaunesniąja seserimi Viktorija ir močiute. Kai policininkai pasibeldė į šeimos duris, kad praneštų apie surastą lavoną, A. Dmitrijevos močiutė Lidija apsipylė ašaromis ir tepasakė: „Mano anūkė yra dingusi, bet ji negali būti nužudyta“.
Ieškojo autobusiuko
Abiem dingimo atvejams atskleisti britų teisėsauga skyrė daug dėmesio ir pastangų, bet iki šiol taip ir neaišku, kas atsitiko Didžiojoje Britanijoje, Piterboro mieste, įsikūrusiai V. Baliutavičienei.
Britų kriminalistai pripažįsta, kad V. Baliutavičienės dingimo byla – labai neįprasta. Už grotų atsidūręs buvęs jos sutuoktinis ir sūnaus tėvas Rimas Venclovas (46 m.) kol kas neprisipažįsta ją nužudęs.
Ankstyvą rytą iš savo namų į darbą viename fabrike išėjusios ir dingusios V. Baliutavičienės ieškota miškingose apylinkėse. Apieškojus Holmo girią, jokių lietuvės pėdsakų neaptikta. Tuomet jos paieškos buvo pratęstos prie Nenos upės. Čia narai apžiūrėjo upės dugną, jos pakrantes, melioracijos griovius ir šulinius.
Į darbą V. Baliutavičienė kas rytą pėsčiomis eidavo maždaug tris kilometrus. Sutartoje vietoje ji sėsdavo į darbuotojus vežiojantį autobusiuką ir juo pasiekdavo fabriką. Rugpjūčio 12-ąją taip ir nesulaukę pasirodant darbščios, pareigingos lietuvės, sunerimę bendradarbiai kreipėsi į policiją.
Išplatinę pranešimus apie dingusią lietuvę internete, jos nuotraukas išklijavę Piterbore ir peržiūrėję šimtus valandų vaizdo įrašų iš gatvėse įrengtų vaizdo kamerų, kriminalistai nustatė, kad V. Baliutavičienė buvo galbūt jėga įsodinta į šviesiai žalios spalvos „Mercedes-Benz Vito“ markės autobusiuką su įsimintinais numeriais ANU 666, registruotą Lietuvoje.
Pradėję ieškoti to autobusiuko, policijos tyrėjai neilgai trukus išsiaiškino, jog jį vairavo Lietuvos gyventojas Rimas Venclovas – buvęs V. Baliutavičienės sutuoktinis, anksčiau buvęs Rimantu Baliutavičiumi, tik kažkodėl pasikeitęs pavardę ir vardą. Britų teisėsaugininkai įsitikinę, jog kaip tik jis tada pagrobė savo buvusią sutuoktinę, ją vėliau nužudė, o jos kūną paslėpė taip, kad iki šiol neįmanoma surasti. Spėjama, kad po nusikaltimo vyriškis paspruko atgal į Lietuvą, tikėdamasis tokiu būdu sumėtyti pėdas.
Nieko nelaukdami britai kreipėsi į kolegas Lietuvoje ir netrukus Tauragės policija sulaikė fotografavimo verslu užsiimančios įmonės „Fotoaibė“ savininką R. Venclovą. Praėjus porai savaičių nuo sulaikymo, jis buvo perduotas Didžiosios Britanijos teisėsaugai ir apkaltintas buvusios sutuoktinės pagrobimu bei nužudymu.
Kaltu neprisipažįsta
Už grotų jau ketvirtą mėnesį leidžiantis R. Venclovas dėl nužudymo neprisipažįsta ir tikina apie savo buvusios žmonos dingimą išvis nieko nežinantis. Tai Tauragėje, tai Šilutėje gyvenęs vyras su V. Baliutavičiene išsiskyrė 2010 metų rudenį. Pažinojusieji porą teigė, jog prieš moteriai su sūnumi išvykstant į Angliją, sutuoktiniai iš Šilutės atsikraustė gyventi į Tauragę. Sako, netrukus šeimoje kilę nesutarimų dėl emigracijos – V. Baliutavičienė norėjusi įsitvirtinti ir užsidirbti svečioje šalyje, o jos vyras nebuvęs linkęs laimės ieškoti svetur.
Po R. Venclovo išdavimo britų teisėsaugai Anglijoje buvo sulaikytos dvi 29 ir 39 metų moterys. Įtariama, kad jiedvi galėjo talkinti R. Venclovui, o daugiau detalių teisėsaugininkai neatskleidžia. Abi moterys dabar paleistos už užstatą.
Į Angliją V. Baliutavičienė buvo atvykusi su tuomet aštuonmečiu sūnumi. Šis netrukus pritapo naujojoje aplinkoje, pradėjo lankyti mokyklą. Dingus motinai, vaikas buvo parsiųstas į Lietuvą ir yra globojamas V. Baliutavičienės motinos. Pastaroji su žiniasklaida nebendrauja.
G. POTELIŪNAITĖ