“Omni Laiko” skaitytojams pateikiame literatūros kritikės Rasos Drazdauskienės knygų apžvalgas.
Tragiška tikrovės istorijaStephane Bouchet, Frederic Vezard. "Mirtis Vilniuje", 247 puslapiai
"Šių įvykių kronikos istorija ne tokia, kaip kitos. Puiki aktorė, keturių berniukų mama, žymios kinematografų šeimos palikuonė Mari Trentinjan mirė 2003 m. vasarą. Jai buvo keturiasdešimt vieneri. Jos draugas, Bertranas Kanta, populiariausios prancūzų roko grupės lyderis, dviejų vaikų tėvas, savo keturiasdešimtmetį atšventė vienos valstybėlės, buvusios SSRS respublikos, kalėjime". Tai ištrauka iš šios knygos prologo. Joje, tiesą pasakius, yra viskas, ką galima pasakyti apie knygą. Čia ir istorija - neįsivaizduoju, kam dar iki šiol nežinoma tragiška Marie Trintignant žūties ir Bertrano Cantat įkalinimo tikrovė, bet jei tokių yra, tai visi faktai pateikti smulkiai ir nuosekliai. Ir pakilus, žurnalistiškai sentimentalus autorių stilius (pabrėžiant abiejų nukentėjusiųjų vaikų skaičių, tarsi šis faktas pasidarytų svarbus tik jų santykiams tragiškai pasibaigus), nevengiant aukštų pasvarstymų apie lemtingą meilę, aistrą, pavydą. Ir veikiausiai lietuvių skaitytoją užgausiantis autorių požiūris į veiksmo vietą - "vieną valstybėlę, buvusią SSRS respubliką", apie kurią ir toliau tekste bus išsakyta nemažai kritikos. Klausimas tik vienas - kam? Kam šito reikia? Autoriai neatskleidžia nieko naujo, ko nebūtų po kelis kartus permalę laikraščiai. Stebėtinai greitai knyga pasirodė Prancūzijoje, stebėtinai greitai išversta į lietuvių kalbą... lieka tikėtis, kad panašiai greitai ji bus ir pamiršta. Žinoma, ne tų, kuriuos įvykiai palietė, o tų, kurie jais smaguriauja iš dyko smalsumo.
"Alma littera", 18 litų
Rūstus gyvenimasJuozas Erlickas. "Prisimynimai", 463 puslapiai
Net nebeaišku, kaip kalbėti apie naują Juozo Erlicko knygą. Skaitančioji, o juo labiau neskaitančioji, visuomenė įprato galvoti, kad Erlickas yra humoristas, kuris rašo juokingus kūrinius. Tuo galima būtų tikėti, jei skaitytum tiktai trumpus jo atsidūsėjimus šeštadienio "Lietuvos ryto" numeriuose. Visa kita - tarp kitko, ir tai, kas sudėta į šią knygą, - yra visiškai nejuokingi, o paprasčiausiai rimtai, iš pagrindų, ūkiškai papasakoti tikrovės gyvenimo vaizdai. Tai kas, kad vietomis pasitaiko Julija Žymantienė, lekianti nuo įpykusio vyro, vienon rankon pastvėrusi kompiuterio monitorių, kitoj - procesorių, stengdamasi nuo lietaus buroklapiais pridengti kūrinį apie kultūrinio darbo pelę Katrę, ujamą siaurapročio plačiagerklio vyro Jono? Ar kad jaunieji olimpiečiai išmušė dantis šešias dešimtis metų save tobulinusiam Markui Aurelijui? Ar kad lyriniam herojui moterys nuoširdžiai atrodo baisios, ir jis savo nuomonę taip įtikinamai pagrindžia, kad iškart patiki ir pasibaisi? Žodžiu, daug visokių herojų, daug visokių istorijų, ir jas skaitant iš tiesų prieš akis kyla ryškūs Lietuvos vaizdai, bet juokas - tikrai ne. Pagaliau ar Erlickas ir pats norėtų, kad žmonės iš jo juoktųsi? Juk ne tam jis fotografuojasi viršeliams piktu pranašo veidu (ant knygos priekio) ir rodosi it mąslus berniukas su Komunijos žvake (ant nugarėlės). Beveik neabejoju, kad autorius turi kažin kokį kitą planą, tik vargu ar mes jį kada sužinosime.
"Tyto alba", 28 litai
Svanas pasaulinės literatūros bibliotekojeMarcel Proust. "Prarasto laiko beieškant. Svano pusėje", 465 puslapiai
Šią knygą dažnam skaitytojui reikia ne pristatyti, bet paprasčiausiai priminti, kad nepraeitų pro šalį. Mat, ji išėjo kukliu rudu "Pasaulinės literatūros bibliotekos" drabužėliu, tad ne iš karto bus pastebėta lentynose. Antra, išėjo šiokia tokia raizgalynė: Prousto seriją "Prarasto laiko beieškant" leidžia dvi leidyklos, tad vėsesniems šio rašytojo kūrybos gerbėjams ne visada lengva susigaudyti, kurią knygą jau turi, o kurios ciklui užbaigti trūksta. (Priminsiu, kad "Alma littera" yra išleidusi šio ciklo romanus "Sodoma ir Gomora", "Atrastas laikas", "Kalinė" ir "Germantų pusė".) Vis dėlto abu šiuos keblumus įveikia malonumas skaityti gerą, gerai išverstą, gražiai išleistą ir aprūpintą gausiais komentarais bei - negirdėtas šiais laikais dalykas! - net baigiamuoju straipsniu knygą. Visa tai yra čia, "Svano pusėje". O apie tai, kas joje rašoma, smagiausia ir verčiausia paskaityti patiems. Tik pasilikite skaitymui į valias laiko.
"Vaga", 27 litai
“Lietuvos žinios” (www.lzinios.lt)