Jis reikalauja ministrės Agnės Bilotaitės atsakomybės. Konservatoriai apie ministrės pasitraukimą nekalba ir užsipuolė patį Raskevičių.
Konstituciniam Teismui išaiškinus, kad nelegalių migrantų apgyvendinimas stovyklose ir centruose be teismo sprendimo prieštarauja Konstitucijai, laisvietis Tomas Vytautas Raskevičius iš karto prakalbo apie ministrės Agnės Bilotaitės atsakomybę. Bet pati ministrė dar trečiadienį pakartojo, kad atsukusi laiką viską darytų lygiai taip pat.
„Išvertus į paprastą kalbą, tai reiškia, kad jie valosi į mūsų Konstituciją kojas ir jiems visiškai vienodai, kad tam tikros priemonės nebuvo suderinamos nei su Konstitucijos, nei su teisės viršenybės principu“, – aiškino Žmogaus teisių komiteto pirmininkas Tomas Vytautas Raskevičius.
„Reikėtų pirmiausia, matyt, atkreipti dėmesį į tuos asmenis, kurie kelia šitą klausimą ir pasižiūrėti, kaip jie balsavo, kokia buvo jų pozicija, man regis, jie palaikė. Dar kartą grįžtu, kad visi sprendimai, kurie buvo reikalingi suvaldyti migracijos krizei, buvo padaryti, jie padėjo mums uždaryti šitą naują, besiformuojantį migracijos kelią“, – sakė Vidaus reikalų ministrė Agnė Bilotaitė.
Raskevičius kėlė klausimą, ar esame demokratinė valstybė, jeigu paminame teisės viršenybės principą, tačiau nedelsiant sulaukė replikos atgal.
„Rusija yra JT Saugumo tarybos narė, pagal tarptautinę teisę“, – teigė Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto pirmininkas Laurynas Kasčiūnas.
Kasčiūnas rėžė dar smarkiau – pasakė, kad koalicijos partneriai mėto į kolegas akmenis ir smeigia peilius į nugarą.
„Ir aš visų tų, kurie dabar kritikuoja, noriu paklausti: ką jūs tuo metu darėt? Ar stovėjot po medžiu šešėlyje ir kokią alternatyvą jūs siūlėte? Kokia alternatyva? Įsileisti visus? Pakviesti visus? Paspausti ranką Lukašenkai ir paprašyti, kad jis to nedarytų, nuimti sankcijas?“ – aiškino L. Kasčiūnas.
Raskevičius atšovė, kad jis teikė siūlymą, jog prieš apgyvendinant nelegalus stovyklose, dėl kiekvieno jų laisvės apribojimo spręstų teismas, bet Seime šis siūlymas palaikymo nesulaukė.
„Aš teikiau siūlymus ir balsavau už krizinės situacijos valdymo priemones. — Bet, kai jūsų buvo nepriimtas siūlymas, tada dėl viso paketo? — Taip, žinoma, nes reikėjo kažką daryti“, – žurnalistui atsakė T. V. Raskevičius.
„Tie žmonės, kurie šiandien į mus mėto akmenis, jie nieko nesakė. Kažkokias pataisas siūlė, bet balsavo už. Tai tegul ir prisiima atsakomybę kartu, kas čia per lygis? Kas čia per cirkas? Aš stoviu ir stovėsiu iki galo, kol numuš mane, nežinau, „Sienos grupė“, ar Konstitucinis Teismas, bet aš stovėsiu, nes tikėjau, kad tuo metu sprendimai buvo reikalingi“, – pridūrė Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto pirmininkas.
Nors balsavo už, bet laužęs Konstituciją Raskevičius nesijautė. Tik pabrėžė, kad iš jo siūlymo konservatoriai juokėsi.
„Iš tokių sprendimų tiek Bilotaitė, tiek Kasčiūnas susiėmę už pilvų juokėsi. Tai šiandien jie taip pat lygiai juokiasi iš Konstitucinio Teismo sprendimo ir man dėl to yra labai apmaudu“, – sakė Žmogaus teisių komiteto pirmininkas.
„Ačiū. — Griežtai labai, labai griežtai. — Nu, aišku, taip ir reikia“, – atkirto L. Kasčiūnas.
Seime prisimintas ir Danijos atvejis, kai prieš porą metų imigracijos ministrė 2 mėnesiams buvo pasodinta į kalėjimą, nes dėl jos sprendimų neteisėtai buvo atskirtos kelios migrantų šeimos.
„Jeigu taikomas vienodas standartas visur, tai tos aplinkybės turi būti patikrintos teisine prasme, o patikrinti aplinkybes gali prokuratūra“, – sakė Saulius Skvernelis.
„Man šiandien keista, kad žmonės galbūt keičia savo nuomonę, bet, matyt, visi turi teisę keisti savo nuomonę“, – teigė A. Bilotaitė.
„Aš paliksiu šitą vertinimą pačiai ministrei, iš to ką jinai kalba, panašu, kad ji apskritai nemato jokios savo atsakomybės, aš tokią atsakomybę matau“, – kalbėjo T. V. Raskevičius.
„Man atrodo, kad čia reikia į tokią situaciją žiūrėti labai paprastai, kaip į pamoką, KT pasakė, kas įstatyme netinkama, ir įstatymą reikia taisyti“, – aiškino premjerė Ingrida Šimonytė.
Ramiau nei Raskevičius reagavo Liberalų sąjūdžio vadovė Čmilytė-Nielsen, anot jos, nereikia skubėti keliant Bilotaitės atsakomybės klausimą. Jos nepasmerkė ir Gitanas Nausėda.
„Atsakomybė, kada teisinė bazė neatitinka Konstitucijos, yra, bet tada galima klausti ir plačiau: Seimas priėmė reikalingus įstatymus, tai tartum būtų atsakomybė viso Seimo. Man atrodo, šitoje vietoje svarbiausia yra reaguoti ir greitai pataisyti, kas buvo padaryta“, – aiškino prezidentas Gitanas Nausėda.
Pastaruoju metu valdantieji tarpusavyje koalicijoje nesutaria, o šis susikirtimas padėtį tik paaštrina.
„Pastarąsias dvi savaites apskritai daug įtampų dalyvavome, tai viena dar papildoma, tikrai nepamaišys“, – sakė Žmogaus teisių komiteto pirmininkas.
„Kokioj koalicijoje, tai viskas...“, – rėžė L. Kasčiūnas.
Anot Bilotaitės, pabėgėlių centruose dar yra apie pusantro šimto migrantų, iš jų 17-ai iki trečiadienio buvo apribota galimybė laisvai judėti po Lietuvą. Po teismo verdikto toks ribojimas buvo panaikintas.
Daugiau detalių ieškokite TV3 žinių reportaže, esančiame straipsnio pradžioje.