Radviliškio gyventoja Virginija su kūdikiu ramiai ilsisi parke. Moteris nė nenori pagalvoti, ką reikėtų daryti, jei jos vaikelį ištiktų nelaimė – žaibinė meningokoko infekcija, lūžis ar kokia kita rimta trauma. Radviliškio ligoninėje Vaikų ligų skyrius jau uždarytas, čia nėra net vaikų chirurgo, tad artimiausia pagalba jos ir kūdikio lauktų Šiauliuose, už 18 kilometrų.
„Būna taip, kad greitoji iki Šiaulių nuveža nakties metu, o parvežti kaip... Kaip grįžti? Ne visi turi pinigėlių taksi išsikviesti ir parvažiuoti“, - TV3 žinioms pasakojo ji.
Vaikų ligų, akušerijos - ginekologijos, chirurgijos skyriai uždaromi ir kitose šalies rajonų ligoninėse. Nykstant Lietuvos provincijai – nyksta, o ateityje dar labiau nyks ir ligoninės. Pagal dabartinį planą, jose bus teikiamos tik slaugos ir skubios pagalbos paslaugos.
„Tiesiog nebėra ten kam ir gydytis, tiesiog nebėra gyventojų, trūksta specialistų, visuomenė senėja ir natūralu, kad tų paslaugų reikia vis daugiau slaugos, geriatrijos. Tai yra susiję dar ir su pacientų saugumu, nes kai nebelieka tinkamo paslaugų skaičiaus, specialistai negali išlaikyti kvalifikacijos, tai darosi nesaugu pacientams“, - kalbėjo sveikatos ministras Aurelijus Veryga.
Tačiau pacientų atstovai sako, kad provincijoje mažinant medicininių paslaugų prieinamumą, vis daugiau žmonių apskritai negalės gauti jiems reikalingos pagalbos.
„Dažnai žmonės pasako, kad „aš negaliu nuvažiuoti tyrimų pasidaryti, nes man per brangi kelionė arba man nėra su kuo nuvažiuoti. Jeigu, sakykim, tą dieną važiuoja autobusas, tai mano gydytojas nedirba, o jei atvažiuoja specialistai, jei atvažiuoja labai trumpam laikui“, - kalbėjo Pacientų organizacijų atstovų tarybos pirmininkė Vida Augustinienė.
Rajonų medikai sako susiduriantys ir su skaudžia realybe, kuomet jiems patiems tenka finansiškai padėti vargingiems ligoniams.
„Dažnai būna ir taip, kad atiduodam savo atsineštą maistą, arba būna ir kolegos sako, kad duoda vieną kitą eurą, kad galėtų nusipirkti, kad pamaitintų tą vaiką. Žodžiu, kartais tampame tokiais socialinių problemų sprendimo donorais“, - pasakojo Radviliškio ligoninės vadovė Danutė Povelauskienė.
Reformai prieštaraujanti Rajonų ligoninių asociacija sako, kad didžiosios ligoninės esą neįstengs priimti visų ligonių. Tam prieštarauja ir didžiųjų ligoninių vadovybė, ir sveikatos apsaugos ministras.
Nors sveikatos politikai apie medikų atleidimus nekalba, prognozuojama, kad vykdoma rajonų ligoninių reforma paveiks apie dešimtadalį šalies ligoninių.
Išsamiau žiūrėkite TV3 žinių reportaže.