Saviugdos specialistai priduria – Naujametė naktis nėra stebuklinga, ir tikėtis, kad noras sportuoti atsiras vien todėl, kad pasižadame tai daryti nuo Naujųjų – neverta. O jeigu jau vistiek imamės kažko, specialistai ragina tai daryti mažais žingsneliais, nesitikint stebuklų.
Vos kelioms minutėms įsiamžinti prie prakartėlės bei pagrindinės šalies eglės su penkių mėnesiu sūneliu Jokūbu atskuba Lena ir Justinas. Kol laikrodis dar neišmušė dvylikos, vyras su žmona dėlioja pažadus, kuriuos stengsis įgyvendinti Naujais:
„Kad sveikatos būtų, tai visada buvo mūsų šeimoje. Praeitais metais buvo pažadas, kad va šitas vaikas gimtų sveikas. Taip, sportuoti dabar pasižadam. Po visų karantinų, po gimdymo, reikia vėl grįžti į formas.“
Vienas pažadas, kaip juokiasi pora, sunkiai įgyvendinamas:
„Tingėjimas. Niekada nesibaigia. Nuo Naujųjų metų visada pasižadam, kad viskas, susiimsim, ir netingėsim kaip praeitais metais. Bet deja.“
Kiti gatvėje sutikti praeiviai, taip pat skolinasi pažadus ir praėjusių metų:
„Va, būna pasižadu geriau elgtis, susidedi sau daugiau tikslų visokių. Ir stengiesi juos vykdyti, nes vistiek, tu juos pasirašai.“
O štai Andrius, sako prieš dešimt metų sau pasižadėjo sportuoti, ir pažado laikosi iki šiol.
„Tai jūs patys turit priimti sprendimą, šiandien, ir ne nuo Naujų metų, kodėl nuo Naujų metų? Nuo šiandien mielieji, nuo šiandien. Šiandien yra ta diena“, – sako vilnietis Andrius.
Ir kokių tik pažadų nebūna, kai kurie žmonės pasižada nuo Naujųjų, pavyzdžiui, atsisakyti kavos. Ir ne tik pasižada, bet net ir susilažina su draugais. Specialistai sako su tokiais pažadais reikia elgtis labai atsargiai.
Nes dažnas pasižada sunkiai įgyvendinamus dalykus – pavyzdžiui sportuojant numesti pusę savo svorio, arba nutraukti santykius neturinčius ateities. Psichikos sveikatos specialistai įsitikinę – tokiais pažadais galime save susargdinti.
„Ir kai jiems eilinį kartą nepavyksta, jie gyvena tuo kaltės jausmu. Tas kaltės jausmas labai žalingas. Daug kam sąlygoja priklausomybes. Kitiems sąlygoja dar didesnį savęs nuvertinimą. Depresines nuotaikas“, – pasakoja psichiatras Raimundas Alekna.
Tad psichiatras atviras: didelių pažadų sau geriau nedalyti.
„Aš savo pacientams dažnai pasakau, kai jie žada kažką: mesiu, pradėsiu… Aš jiems sakau: negąsdinkit nei savęs, nei kitų“, – teigia R. Alekna.
O tiems, kas vis gi nusprendė, pavyzdžiui, pagauti auksinę žuvelę ir įgyvendinti duotus pažadus ateinančiais, saviugdos specialistai pataria – ko besiimtume, darykime tai palengva, mažais žingsneliais.
„Jeigu ir pasižadi, nuo Naujųjų metų ar sportuoti, ar kalbų mokytis, ar dietos laikytis, tai po truputį kiekvieną dieną, ir vis daugiau ir daugiau, arba kiekvieną savaitę. Ir tiesiog pasidžiaugti, apdovanoti save“, – kalbėjo saviugdos žinovas Laurynas Pečkaitis.
O jeigu laikrodžiui mušant dvyliktą nespėjom užsirašyti tikslų, kuriuos žūt būt turim įgyvendinti, kitų Naujųjų laukti nebūtina. Reikia tai daryti čia ir dabar – jeigu dirbsime nuoširdžiai, tikslą esą pasieksime.