• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Kodėl pastaraisiais metais tiek daug kalbama apie matcha arbatą? Ar šie žaliosios arbatos milteliai yra tik mada, ar tikrai verta juos įtraukti į kasdienį gyvenimą?

Kodėl pastaraisiais metais tiek daug kalbama apie matcha arbatą? Ar šie žaliosios arbatos milteliai yra tik mada, ar tikrai verta juos įtraukti į kasdienį gyvenimą?

REKLAMA

Pasak mitybos specialistės, Gintarės Jonaitytės, matcha arbatos ypatingumas slypi jos auginimo ir gamybos procese. „Tai ne tik paprastos žaliosios arbatos milteliai, bet produktas, gaunamas iš aukščiausios kokybės Japonijoje auginamų Camelllia sinensis arbatos lapų“, – pasakoja ekspertė.

Ji pabrėžia, kad tik aukštos kokybės matcha arbata turi ypatingą gamybos procesąprieš skynimą, arbatos krūmai 3–4 savaites yra laikomi pavėsyje, kad lapai sukauptų daugiau chlorofilo ir amino rūgščių, todėl matcha įgyja sodrią žalią spalvą ir švelnesnį skonį. Vėliau lapai džiovinami ir malami į miltelius

Įdomu tai, kad nors matcha arbata dabar siejama su Japonija, jos kilmė – Kinijoje. „ Japonų vienuolis Eisai praleido didžiąją dalį savo gyvenimo Kinijos vienuolyne studijuodamas budizmą, o kai grįžo namo, atsivežė arbatmedžio sėklų ir žinias apie gėrimo ruošimo būdus. 

REKLAMA
REKLAMA

Vėliau japonų dzenbudistai sugalvojo šio arbatmedžio auginimo būdą – laikyti augalą tamsesnėmis sąlygomis“, – aiškina G. Jonaitytė, pridurdama, kad matcha arbata taip tapo neatsiejama Japonijos kultūros ir ceremonijų dalimi.

REKLAMA

Ši arbata išsiskiria tuo, kad visas jos lapas suvartojamas, ne tik jų užpilas (klasikinė žalioji arbata pvz.:) nes lapai yra sumalami į miltelius. „Tai reiškia, kad tiek antioksidantai, tiek chlorofilas ir net baltymai yra gaunami viename puodelyje arbatos“, – pabrėžia ekspertė.

Matcha arbatos nauda sveikatai

Pasak ekspertės, matcha arbata turi daug privalumų sveikatai. Ji ypač vertinama dėl antioksidantų, tokių kaip EGCG, kurie padeda kovoti su uždegimais ir laisvaisiais radikalais.

REKLAMA
REKLAMA

„Ši arbata taip pat gerina koncentraciją ir suteikia ilgalaikės energijos“, – sako G. Jonaitytė. Kartu su EGCG, arbatoje yra chlorofilo, kuris padeda natūraliai detoksikuoti organizmą ir palaikyti sveiką virškinimą.

„Matcha arbatoje yra apie 70 mg kofeino 2 gramų porcijoje (1 puodelyje~250 ml)“, – sako mitybos ekspertė. „Palyginimui, žaliojoje arbatoje yra apie 30–50 mg kofeino, o juodojoje – nuo 40 iki 70 mg. Kavos puodelyje gali būti net iki 80–120 mg kofeino, priklausomai nuo rūšies, paruošimo būdo, porcijos dydžio.“ 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Skirtingai nei kava, matcha kofeinas veikia švelniau, nes sąveikauja su aminorūgštimi L-teaninu. „Tai suteikia energijos be staigaus nervingumo jausmo, kuris dažnai pasireiškia išgėrus kavos“, – priduria ji.

Be to, matcha arbatoje yra augalinių baltymų, vitaminų C, E, B grupės vitaminų, taip pat kalcio, geležies ir cinko. „Matcha netgi turi apie 20–30 gramų baltymų 100 gramų miltelių“, – pabrėžia ekspertė.

REKLAMA

Ji priduria, kad arbatos skaidulos padeda virškinimui ir medžiagų apykaitai, o chlorofilas – natūraliai išvalo toksinus iš organizmo. „Ši arbata netgi padeda reguliuoti cholesterolį, kraujospūdį ir palaikyti normalų kūno svorį“, – teigia G. Jonaitytė.

Matcha ir kitos arbatos bei kavos palyginimas

Kalbėdama apie skirtumus tarp matcha, žaliosios, juodosios arbatos ir kavos, G. Jonaitytė išryškina jų poveikio skirtumus. „Matcha arbatoje naudojamas visas lapas, todėl į organizmą patenka žymiai daugiau maistinių medžiagų.

REKLAMA

Žalioji arbata gaminama tik užpilant lapelius, todėl ji neturi tiek daug antioksidantų ir kitų naudingų medžiagų“, – paaiškina ekspertė. Juodoji arbata, dėl fermentacijos proceso, praranda nemažai chlorofilo, katechinų, baltymų kiekis yra minimalus.

„Juodoji arbata turi šiek tiek daugiau kofeino nei žalioji, bet mažiau nei matcha“, – priduria ji. Tačiau ji taip pat praranda daug antioksidantų dėl fermentacijos. „Matcha arbata turi net 137 kartus daugiau antioksidantų nei kitose žaliosios arbatos rūšyse“, – pabrėžia ekspertė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Kalbant apie kavą, G. Jonaitytė pažymi, kad nors kava turi daugiau kofeino, bet jos poveikis yra trumpalaikis ir dažnai sukelia energijos šuolius. „Kava greitai pakelia energiją, tačiau tai dažnai lydi nervingumo jausmas. Matcha arbata, priešingai, suteikia subalansuotą ir ilgalaikę energiją“, – sako ekspertė.

Taip pat verta paminėti specifinį matcha arbatos skonį (specifinį „oika“ kvapą, kuris apibūdinamas kaip sviestinis ir gaivus). „Jos skonis yra intensyvus, primenantis šviežiai pjautą žolę su subtiliu umami poskoniu.

REKLAMA

Tai gali būti ne kiekvieno skonio receptoriams priimtina“, – pripažįsta G Jonaitytė. „Per didelis miltelių kiekis gali sukelti net šleikštulį,todėl svarbu laikytis rekomenduojamos dozės.“

Galimi pavojai ir kaip jų išvengti

Nors matcha arbata turi daug naudos, svarbu ją vartoti saikingai. „Per didelis šios arbatos kiekis gali sukelti virškinimo sutrikimų ar alerginių reakcijų“, – perspėja ekspertė.

REKLAMA

Ji pabrėžia, kad alerginės reakcijos gali pasireikšti odos bėrimais, niežuliu ar net virškinimo trakto problemomis. „Tai dažniausiai susiję su mažiau apdorojamais nei kitose arbatose augaliniais baltymais, katechinais, chlorofilo pertekliumi“, – teigia G. Jonaitytė.

Labai svarbu rinktis aukštos kokybės matcha arbatą. „Žemos kokybės arbata gali būti užteršta pesticidais arba neturėti tiek naudingų maistinių medžiagų. Rekomenduoju pirkti iš patikimų tiekėjų ir įsitikinti, kad produktas yra ekologiškas“, – pataria ji.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Aš visada rekomenduoju pradėti nuo mažo kiekio – pavyzdžiui,1/4  arbatinio šaukštelio – ir stebėti organizmo reakciją. Jei atsiranda niežulys, paraudimai ar kitos reakcijos, geriau šios arbatos vengti arba papildomai išsitirti  “, – priduria ekspertė.

Ar verta rinktis matcha arbatą?

Ar matcha arbata tinka kasdieniam vartojimui? Pasak ekspertės, svarbiausia – saikas. „Du puodeliai per dieną yra saugus kiekis. Tai gali būti puikus kavos pakaitalas, ypač jei siekiate ilgalaikės energijos“, – sako ji.

REKLAMA

Taip pat verta atsižvelgti į arbatos ruošimo procesą. „Matcha arbata dažniausiai ruošiama ceremoniniu būdu, naudojant specialią šluotelę, kuri padeda sukurti vientisą ir putojantį gėrimą. Šis ritualas skatina susitelkti ir atsipalaiduoti“, – pasakoja Jonaitytė.

Matcha arbata – tai ne tik madingas, bet ir naudingas produktas, jei jį vartojate tinkamai. „Svarbu rinktis aukštos kokybės arbatą iš patikimų šaltinių ir nepersistengti su kiekiu“, – apibendrina ekspertė. Ji priduria, kad tai gali būti puiki priemonė sveikatai gerinti ir kasdieniam ritualui sukurti.

Jei ieškote būdo, kaip sustiprinti savo organizmą ir taip pat mėgautis unikaliu skoniu bei tradicija, matcha arbata gali būti geras pasirinkimas.

Duokit kavai ramybe.
Duokit kavai ramybe.
Kas ka nori,ta ir geria.Apsieisim be patareju.
Rase kava degina riebalus, dabar jau ragina keisti.. Eikit na... Noresiu, isgersiu kavos, noresiu, arbatos, noresiu ir alaus
o tu durnas
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų