Tai nebuvo paprastas radinys.
„Pagalvojau: „Dieve mano, ką gi mes radome?“, – sakė 32 metų Catherine Milburn leidiniui „Jam Press“ apie jų kieme paslėptą bunkerį Sautviko miestelyje.
C. Milburn su vyru Liamu ir dviem vaikais name gyveno trejus metus net nenutuokdama apie jo egzistavimą.
Tačiau visą tą laiką ji sakė maniusi, jog ten buvo antžeminis bunkeris, nes kai įsikėlė, sode buvo daug plytų.
„Atnaujinome apie 60 proc. sodo, tačiau name neradome nieko, nė vieno istorinio daikto, – apgailestavo moteris. – Buvome nusiteikę ką nors rasti.“
Atkasė istorinį statinį
Tačiau šį sekmadienį pora pagaliau atkasė karo laikų prieglobstį, rašo nypost.com.
„Po pavėsine sode yra maždaug trijų metrų ilgio betono gabalas, – pasakojo C. Milburn. – Pradėję kasti pastebėjome plieninius strypus, o tada – gofruotą skardą.“
Supratusi, kad tai nėra paprastas statinys, pora kasinėjo toliau iki sutemų, kol atkasė laiptus ir vandens pripildytą tunelį.
Manoma, kad tai buvo Andersono slėptuvė – specialaus tipo priešlėktuvinė slėptuvė, skirta apsaugoti Didžiosios Britanijos piliečius nuo vokiečių naikintuvų antskrydžio.
Ši slėptuvė buvo maždaug metro gylyje ir ji buvo sudaryta iš išlenktų gofruoto plieno lakštų, viršuje sujungtų varžtais.
Ji galėjo apsaugoti iki šešių žmonių ir atlaikyti net 50 kg bombą, nukritusią už šešių metrų.
Prieš Antrąjį pasaulinį karą ir jo metu buvo įrengta 3,2 mln. tokių slėptuvių, tačiau, kaip pranešama, jų išliko tik apie 15.
Džiaugėsi radiniu
C. Milburn sakė, kad ji ir jos sutuoktinis buvo be galo laimingi, turėdami istorijos gabalėlį savo sode.
„Mes puoselėjame mintį slėptuvę panaudoti ir norime padaryti kažką kitokio“, – sakė ji. Moteris net atsisakė ketinimo statyti šiltnamį, kad išsaugotų slėptuvę.
Pora planuoja išsiubti vandenį ir apžiūrėti požeminę konstrukciją.
„Aš būtinai dokumentuosiu, kaip mes tai darome, – sakė moteris. – Vaikai labai džiaugiasi, o mokykla nori čia surengti ekskursiją. Jiems tai bus puiki galimybė daugiau sužinoti apie šalies istoriją“.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!