Turkijos premjeras Recepas Tayyipas Erdoganas (Redžepas Tajipas Erdohanas) penktadienį paragino nedelsiant baigti masinius protestus prieš jo valdymą, tačiau taip pat liepė "eiti namo" savo šalininkams, kai šie surengė didelę savo jėgos demonstraciją, pasitikdami vyriausybės vadovą, grįžusį iš kelionės po užsienį.
Mojuodami Turkijos vėliavomis ir skanduodami "Mes mirsime už tave, Erdoganai" bei "Sutriuškinkime juos visus", premjero Teisingumo ir plėtros partijos (AKP) šalininkai demonstravo savo palaikymą, nors jie beveik nesireiškė per ankstesnes septynias dienas, kai visoje šalyje vyko audringos demonstracijos prieš vyriausybę.
"Raginu nedelsiant baigti demonstracijas, kurios neteko demokratijos mandato ir virto vandalizmu", - R.T.Erdoganas sakė savo šalininkų miniai, kalbėdamas Stambulo oro uoste, kai grįžo po kelionės Šiaurės Afrikoje.
Premjeras, šalia kurio stovėjo jo žmona ir įtakingi vyriausybės ministrai, gyrė savo šalininkus už jų santūrumą pastarosiomis dienomis, tačiau pažymėjo esantis kiekvieno savo šalies piliečio "tarnas".
"Išlikote ramūs, subrendę ir parodėte sveiką protą, - sakė jis. - Mes visi iš čia keliausime namo... Jūs ne tokie žmonės, kad žvangintumėt puodais ir keptuvėmis gatvėse."
Anksčiau dešimtys tūkstančių įpykusių protestuotojų prieš vyriausybę vėl buvo išėję į gatves visoje šalyje, reikalaudami, kad premjeras atsistatydintų.
Tačiau R.T.Erdoganas sakė, jog buvo "išrinktas žmonių" ir kad iš valdžios jis gali būti pašalintas tik per rinkimus. "Negalime žiūrėti pro pirštus į nei vieną, trikdantį ramybę šalyje ir mėginantį pagrobti demokratiją", - pažymėjo jis.
Šalį apėmę protestai, kurstomi pasipiktinimo dėl, anot demonstrantų, didėjančio R.T.Erdogano autoritarizmo, nusinešė jaus tris žmonių gyvybes, kai mirė vienas policininkas, susižalojęs vaikant demonstrantus.
Gydytojai pranešė apie tūkstančius sužeistųjų per pastarąją savaitę, policijai didžiuosiuose miestuose mėginant numalšinti demonstracijas ašarinėmis ir pipirinėmis dujomis bei vandens patrankomis.
R.T.Erdoganas iki šiol demonstravo neketinantis pasiduoti šiam didžiausiam iššūkiui per dešimtmetį trunkantį jo valdymą, o ketvirtadienį dar labiau supykdė protestuotojus, kai pažadėjo įgyvendinti planus dėl Gezi parko pertvarkymo Stambule. Kova dėl to parko išsaugojimo tapo pirmąja kibirkštimi, įžiebusia protestų liepsną.
Kalbėdamas Tunise prieš savo grįžimą į Turkiją, R.T.Erdoganas pakartojo, jog dėl smurto kalti ekstremistai ir agitatoriai iš užsienio.
"Tačiau protestuotojų esama ekstremistų, kai kurie iš jų įsitraukę į terorizmą", tarp jų protestavusieji Taksimo aikštėje Stambule, kur praeitą savaitę vyko pirmosios demonstracijos, premjeras sakė žurnalistams.
Pasak jo, buvo suimti keli užsieniečiai, siejami su šiais neramumais, tačiau R.T.Erdoganas nenurodė, kokie vaidmenį jie atliko smurto išpuoliuose.
Stambule transparantais mojavę demonstrantai sakė, kad yra pasiryžę tęsti protestus. "Mes pykstame. Jis nesiklauso", - Taksimo aikštėje sakė 25 metų biologas Senayus Durmusas (Šenajus Durmušas).
"Tai prasidėjo nuo kelių medžių. Bet aš manau, kad kalbama apie laisvę", - pridūrė 32 metų Ali Ihsanas Canimoglu (Alis Ichsanas Džanimohlu), kuris prie riešo turėjo prisirišęs apsauginius akinius ašarinių dujų atakos atvejui.
Opozicija R.T.Erdoganui yra didelė, bet šis 59 metų politikas laimėjo trejus rinkimus iš eilės, o 2011-aisiais gavo beveik 50 proc. balsų. Jam vadovaujant ekonomika pastaraisiais metais stipriai augo. Nacionalinė gydytojų sąjunga yra nurodžiusi, kad pastarosiomis dienomis buvo sužeista daugiau kaip 4,7 tūkst. žmonių, 48 iš jų – sunkiai.
R.T.Erdogano kritikai kaltina jį primetant Turkijai – daugiausia musulmoniškai, bet griežtai pasaulietinei valstybei - konservatyvias islamiškas vertybes.
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo draudžiama.