Europos laukia neišvengiamas sprendimas – pinigų spausdinimas, sako DNB ekonomistas Rimantas Rudzkis. Antradienį pristatydamas Baltijos šalių ekonomikos prognozę, ekonomistas teigė, kad Europai nusprendus įjungti pinigų spausdinimo mašiną stipriai išaugs infliacija, nuvertės euras. Bet gali būti, kad greitai kitų galimybių nebeliks.
,,Tai reiškia, kad taupiai gyvenantys voiečiai ar olandai turės apmokėti dalį skolų. Taigi suprantama Angelos Merkel (Vokietijos kanclerės – aut. past.) pozicija. Ji laukia, kol viešoji nuomonė bus palanki ir vokiečiai supras, kad kito kelio nėra. Demokratija nėra naudinga krizės akivaizdoje”, – dėstė ekonomistas.
Pasak jo, kitoje eilėje po Graikijos jau stovi Ispanija, Italija, net ir Prancūzijos reikalai pradėjo blogėti.
,,Taigi greitai gali paaiškėti, kad išgelbėti šalis be radikalių sprendimų ir pinigų spausdinimo nebeįmanoma”, – sakė R. Rudzkis.
Optimistinis scenarijus, ekonomisto teigimu, išsipildys, jei ES lyderiai ras būdų elgtis ryžtingiau.
,,Pažiūrėkite, jie tą ryžtą dabar lyg ir demonstruoja, pakeitė vyriausybes Graikijoje ir Italijoje, siekdami technokratinio valdymo. Ir Europos centrinis bankas pradėjo supirkinėti daugiau obligacijų”, – komentavo R. Rudzkis.
Vis dėlto, pasak jo, jei Europai susitarti nepavyks, viso regiono laukia nauja krizė. Galbūt ji nebus labai staigi, bet ji gresia būti ilgesnė.
,,Negalime abejoti, kad bus veržiami diržai visose ES šalyse, Lietuvai tai kirs per vartojimą, eksportą. Kaip rodo statistika, Lietuvos ekspertas labai jautriai reaguoja, jis keliskart stirpiau keičiasi, mažėjant kitų šalių ekonomikai”, – komentavo R. Rudzkis.
Anot jo, visoje Europoje valdžios deficitai šiandien yra didžiuliai, tai reiškia, kad artimiausiu metu valstybių skolos tik didės.
,,Skolą užsiaugino net visų mokytoja Vokietija. Tvarkingumo įsikūnijimas šiandien – mažutė Estija, kuri moko visus kaip gyventi. Šalia jos – Skandinavijos šalys, kurios taip pat išsiskiria bendrame fone”, – vardijo R. Rudzkis.
R. Rudzkis taip pat tikino, kad į dabartinę padėtį Europą atvedė ne valstybių skolų krizė, bet konkurencingumo praradimas, kuris atėmė investuotojų pasitikėjimą ir iššaukė skolų krizes.