Šaliai pasitaikė puiki proga dabar sustoti ir susimąstyti, ar didžiulių šalies biudžeto išlaidų pareikalausianti jėgainė yra apskritai reikalinga, teigia prof. Rimantas Rudzkis. Pietų Korėjos bendrovei „Korea Electric Power Corp.“ (KEPCO) atsiėmus savo siūlymą tapti strateginiu investuotoju į Visagino atominės elektrinės (AE) statybą, ir Energetikos ministerijai Koncesijos konkurse neišrinkus konkurso laimėtojo, Visagino AE kol kas lieka be potencialaus strateginio investuotojo.
Skeptišką požiūrį į Visagino AE statybą ne kartą reiškęs banko „DnB NORD“ vyriausiasis analitikas R. Rudzkis, naujienų agentūrai ELTA sakė, kad Lietuvai statyti tokio pajėgumo AE yra pernelyg rizikinga, o dabar, sugrįžus į pradinį derybų etapą dėl strateginio investuotojo, pasitaikė puiki proga atidėti šį projektą keleriems metams ir per tą laiką atlikti išsamią analizę.
„Tai, kad Pietų Korėjos kompanija atsiėmė savo siūlymą, man buvo labai netikėta. Priešingai, tikėjausi, kad korėjiečiai kaip tik suformuluos gerą pasiūlymą. Maniau, kad jie nori skverbtis į Europos Sąjungos rinką, ir čia būtų jų pirmas rimtas projektas. Man siurprizas, bet aš dėl to visiškai nesijaudinu, nes manau, kad šiuo metu Lietuvai statyti AE yra pernelyg rizikinga“,–teigė R. Rudzkis.
Ekonomisto aiškinimu, Energetikos ministerijos deklaruoti planai užbaigti jėgainės statybas iki 2020 m. yra perdėtai optimistiški, o šalyje finansinės galimybės prisiimti tokį projektą yra per daug silpnos. Pasak R. Rudzkio, sustabdydama jėgainės statybas ir atlikdama išsamią analizę dėl jos būtinumo šalis galėtų tik išlošti.
„Nors Lietuvai į jėgainės statybas tektų įnešti tik kokį trečdalį ar ketvirtadalį, bet tai vis tiek sudarytų 4-5 mlrd. litų. Ar čia mažas krūvis mūsų biudžetui? Šį indėlį reiktų įnešti kokiais 2013-2014 m., kai Lietuva dar išgyvens sunkmetį. Juk tada šaliai teks veržtis diržus siekiant sumažinti biudžeto deficitą iki 3 proc. BVP, o dabar pas mus 8 proc. Gi čia mums dar reikės išmesti milijardus. O kaip tai daryti? Socialinių išmokų karpyti nebegalime, mes ir taip esame vieni skurdžiausių ES, o AE pareikalaus labai didelių finansinių išteklių“,–teigė finansų analitikas.
Prof. R. Rudzkis tikino, jog Lietuvai AE nereikalinga ne vien dėl finansinių aspektų, o ir dėl to, kad didelio elektros energijos poreikio Lietuvoje 2020 m. nebeturėtų būti, ypač todėl, kad kaimyninės šalys jau dabar įgyvendina ambicingus atominių jėgainių projektus.
„Mes turime visas galimybes pirkti iš kaimyninių valstybių ir turėti pigią elektrą be jokios atominės elektrinės Lietuvoje. Tad kodėl reikėtų rizikuoti ir statyti tokį brangų objektą, kai nesame tikri, kur dėti tą elektrą. Sakyčiau, statom elektrinę, jei aiškiai matytume, kad mes be jos neišsiversime. O dabar labai aiškiai matyti, kad mes be jos apsieisime“,–teigė R. Rudzkis.
ELTA primena, kad penktadienį Koncesijos konkurso dėl strateginio investuotojo į Visagino AE komisijos vadovas Romas Švedas pranešė, jog iki šių metų lapkričio 10 d. Koncesijos komisija sulaukė dviejų potencialių investuotojų pasiūlymų, iš kurių konkurso reikalavimus atitiko Pietų Korėjos bendrovė KEPCO.
„Kompanijos atstovai ne kartą lankėsi Lietuvoje, parengtose elektrinės statybos aikštelėse, taip pat susitiko su regioniniais partneriais. Tuomet Koncesijos komisija paprašė bendrovės pateikti patikslintą įpareigojantį pasiūlymą, tačiau po dviejų savaičių po pasiūlymo pateikimo bendrovė netikėtai pareiškė atsiimanti savo pateiktą pasiūlymą. Reaguojant į susidariusią padėtį buvo nedelsiant organizuotos konsultacijos su KEPCO vadovybe ir ekspertais. Ministras Pirmininkas Andrius Kubilius laišku kreipėsi į Pietų Korėjos prezidentą prašydamas paremti KEPCO dalyvavimą konkurse, tačiau tai bendrovės nuomonės nepakeitė“,–teigė R. Švedas.
Pasak energetikos viceministro, įvertinus Visagino AE pažangą ir konsultuojantis su regioniniais partneriais bei Europos Komisija, bus pradėtos tiesioginės derybos dėl strateginio investuotojo, lygiai tokiomis pat sąlygomis kaip surengtas konkursas su potencialiais investuotojais.