Pirmadienį (gegužės 21 dieną) vykusiame Vyriausybės posėdyje Švietimo ir mokslo ministerijos buvo siūloma nustatyti mažesnį valstybės finansuojamų medicinos rezidentūros vietų skaičių. Sveikatos apsaugos ministerijos kancleris Rimantas Remeika prieštarauja šiam siūlymui, argumentuodamas, kad investavę jau didelę pinigų sumą į pagrindines studentų medikų studijas turime sukurti, kuo didesnę pridėtinę vertę mūsų šaliai.
„Įsivaizduokite, pradedate statyti namą, investuojate didelę pinigų sumą statyboms, o kai lieka tik uždengti stogą, pagalvojate, kad per brangu pabaigti ir paliekate tą namą apleistą. Tuomet kas tik nori galėtų imti ir baigti statybas. Pavyzdys gal ir primityvus, bet analogija aiški. Skiriame labai dideles lėšas studentų medikų pagrindinėms studijoms, o jų rezidentūrai pinigų jau nebeturime. Investuojame daug, o naudos jokios. Dėl medikų emigracijos, jų stygiaus šalyje, jau kurį laiką skambinama pavojaus varpais, o kad situacija pasikeistų į gerą pusę, darome priešingai“, – komentavo situaciją kancleris Rimantas Remeika.
Kiekvieno valstybės finansuojamo studento mediko studijos mokesčių mokėtojams kainuoja 60 tūkstančių litų. Po šių studijų gydytojas rengiamas būti specialistu: kardiologu, oftalmologu, neurologu, šeimos gydytoju ir t.t. Siekdami, kad studentai medikai galėtų gauti kvalifikaciją Lietuvoje, Sveikatos apsaugos ministerijos specialistai kasmet siūlo rezidentūrą finansuoti tokiam skaičiui medicinos studijų absolventų, kiek jų ir baigia tais metais valstybės finansuojamas studijas, paskaičiuojant, kokios specialybės ir kiek medikų reikės, atsižvelgiant į galiojančių licencijų skaičių, dirbančių gydytojų amžių. Šiemet tokių absolventų yra 381.
„Įvertinę visas aplinkybes, optimaliausią siūlymą ir pateikėme Švietimo ir mokslo ministerijai, tačiau į tai nebuvo atsižvelgta. Neaišku, kokiais kriterijais vadovaujantis finansuojamų rezidentūros vietų skaičius mažinamas. Tuo tarpu visuose 14-oje mūsų šalies universitetų finansuojame įvairaus pobūdžio vadybininkus, administratorius, kurių pilna darbo birža“, – kalbėjo Rimantas Remeika.
Kanclerio teigimu, norėdami turėti profesionalius medikus, turime rasti finansinių resursų jų rezidentūrai. Kitu atveju, dėl „nurėžtų“ finansuojamų vietų gali padaugėti emigrantų, kurių „išskėstomis rankomis“ laukia užsienio universitetai.