Nors papildomų lėšų užtikrinti žmonių saugumą per Europos vyrų krepšinio čempionatą nebuvo skirta, vidaus reikalų ministro Raimundo Palaičio teigimu, vidaus reikalų sistemos pareigūnai esamais resursais sieks maksimaliai užtikrinti žmonių saugumą.
„Europos vyrų krepšinio čempionatas – iššūkis ne tik mūsų krepšininkams. Tai iššūkis visai mūsų valstybei. Ar sugebėsime tinkamai ir saugiai organizuoti tokį stambų sportinį renginį? Visa Europa, o ir nemaža dalis likusio pasaulio tai stebės lyg per padidinamąjį stiklą. Sporto arenos, viešbučiai, logistika, žmonių saugumas, svetingumas – viskas lems renginio sėkmę ar nesėkmę“, – sakė vidaus reikalų ministras pirmadienį surengtoje spaudos konferencijoje.
Pasak R. Palaičio, teorinės grėsmės šio čempionato metu išlieka tokios pat kaip ir kitų čempionatų ar masinių renginių metu. Didžiausia, nors ir mažiausiai tikėtina, grėsmė šio čempionato metu yra terorizmas, taip pat – sirgalių agresija tiek arenose, tiek už jų ribų, gaisro ir kitų techninių incidentų tikimybė arenose, komandų ir delegacijų gyvenamųjų vietų saugumo priežiūra, saugus krepšinio komandų transportavimas, eismo spūstys ir kontrolė arenų prieigose. „Visoms šioms grėsmėms ir galimiems iššūkiams visos vidaus reikalų sistemos tarnybos yra gerai pasiruošusios“, – teigė ministras.
Spaudos konferencijoje dalyvavęs policijos generalinis komisaras Saulius Skvernelis, paklaustas, kurios šalies krepšinio sirgalių gali būti daugiausia, atsakė su šypsena: „Lietuvos“. Jo teigimu, krepšinis nėra futbolas ir šios sporto šakos gerbėjai yra gerokai taikesni, išskyrus keleto valstybių, kuriose futbolo sirgaliai aktyviai dalyvauja ir krepšinio varžybose.
„Žinoma, tai priklausys nuo rezultatų, pavyzdžiui, kaip seksis Serbijos rinktinei. Tačiau tai sunku prognozuoti, nes kol kas nėra aišku, kiek apskritai atvažiuos šios rinktinės sirgalių“, – sakė komisaras.
Papildydamas komisarą R. Palaitis sakė, kad iš Serbijos atvažiuoja dešimties žmonių delegacija ir Serbijos vidaus reikalų ministras. „Jie tikrai turės gerą progą įsitikinti, kaip jų sirgaliai elgiasi Lietuvoje“, – sakė vidaus reikalų ministras.
Kaip vieną iš galimų problemų Europos vyrų krepšinio čempionato metu vidaus reikalų ministras įvardijo neteisėtą prekybą bilietais – tikėtina, kad prieš krepšinio varžybas rinkoje gali atsirasti internetinių bilietų kopijų su tuo pačiu brūkšniniu kodu. „Tokiu atveju į varžybas pateks tas, kuris į areną įeis pirmiausia, tad žmonės turi būti budrūs įsigydami bilietus“, – sakė ministras R. Palaitis.
Iki šiol policija atliko 27 patikrinimus dėl neteisėto bilietų platinimo ir nustatė, kad iš jų 6 atvejai turėjo administracinių teisės pažeidimų požymių. Vieno iš bilietų platintojų byla buvo patekusi į teismą, kuriame jis išteisintas motyvuojant, jog bilietai buvo platinami nesiekiant imtis tokio verslo. Policijos pareigūnai šį teismo nuosprendį apskundė, remdamiesi tuo, jog nebuvo išnagrinėtos visos aplinkybės – paskelbimo internete laikotarpis, bilietų kiekis, gaunamas grynasis pelnas ir pan.
Jei čempionato metu bus nustatyta bilietų klastojimo atvejų, klastotojams gali būti taikoma atsakomybė pagal Baudžiamąjį kodeksą ir Administracinių teisės pažeidimų kodeksą.
Vidaus reikalų ministro teigimu, papildomų lėšų prieš Europos vyrų krepšinio čempionatą nebuvo skirta, tad žmonių saugumą bus siekiama užtikrinti turimais resursais.
„Papildomų finansų buvo skirta tik policijai – visų 2011 m. masinių renginių saugumui užtikrinti 2 mln. litų. Dar apie 0,5 mln. litų gavo Vadovybės apsaugos departamentas, kuris šių renginių metu turi užtikrinti aukštų pareigūnų apsaugą“, – sakė R. Palaitis.
Per čempionatą dirbs maksimalaus dydžio visų tarnybų pareigūnų pajėgos – atostogauti jie bus leidžiami tik po čempionato. Esant reikalui, užtikrinti saugumą krepšinio čempionato metu Šiauliuose padės Latvijos policijos pareigūnai ir Gruzijos kriminalistai, jei vyktų varžybos tarp Rusijos ir Gruzijos komandų.
Didžiausias krūvis užtikrinant saugumą teks viešajai policijai, kuri dirbs arenų prieigose ir miestų, kuriuose vyks varžybos, centruose, viešose vietose. Arenų viduje dirbs privačių saugos tarnybų darbuotojai: pirmame etape – 397, antrame – 166, trečiame – 219. Arenų prieigose įrengtose fanų zonose renginių saugumui užtikrinti bus taip pat pasitelkti papildomi privačių apsaugos tarnybų darbuotojai. Arenose taip pat dirbs kriminalinės policijos darbuotojai, kurių pagrindinis tikslas bus užkardyti kišenvagystes ir kitokius smulkius nusikaltimus.
Policijos departamento specialiai įrengtame štabe budės visų tarnybų pareigūnai, kurie ekranuose stebės tai, kas vyksta arenų viduje, ir esant reikalui imsis visų priemonių, reikalingų saugumui užtikrinti.
Čempionato metu bus suaktyvinta užsieniečių kontrolė šalies viduje ir kertant sieną, taip pat bus keičiamasi informacija su operatyvinės veiklos subjektais ne tik šalyje, bet ir su kitų šalių institucijomis. Visą parą budės pasieniečių sraigtasparnių įgulos, kinologai, ugniagesių gelbėtojų komandos.