Lygiai po 2564 valandų Lietuvoje bus išjungtas Ignalinos atominės elektrinės reaktorius. Vienintelis ir paskutinis. Energetinės Lietuvos nepriklausomybės šaltinis.
Į šios elektrinės saugumą Europa jau investavo 200 milijonų eurų. Jos uždarymui šiandien Europos valstybės turės skirti dar daugiau kaip 800 milijonų eurų.
Teisės požiūriu Europa gal ir teisi, siekdama kad viena iš jos šalių laikytųsi prisiimtų įsipareigojimų. Bet ar teisinga? Ar teisinga Lietuvos, kitų valstybių piliečių atžvilgiu? Manau, kad ne. Pinigus reaktoriaus uždarymui reikės paimti iš ekonominės krizės smaugiamų žmonių.
Ar logiška ir teisinga, kai krizė Europoje, kai Lietuvos bendrasis vidaus produktas nukrito 22 procentais, kai nedarbas pasiekė 15 procentų, kai artėja žiema, uždaryti dirbti galinčią saugią, kartoju, SAUGIĄ, atominę elektrinę? Ne, tai neteisinga.
Vardan duoto žodžio Lietuva įvykdys Stojimo sutarties sąlygas. Bet tai bus didžiulė auka. Po jos Lietuvai bus gerokai sunkiau įveikti ekonominę krizę. Po šios aukos šalyje dar labiau išaugs nedarbas, padidės skurdas.
Atsakykite man: ar šiandien Europai reikia tokios aukos? Ar šiandien mes neturime kur dėti 800 milijonų eurų ?
Apeliuodamas į kiekvieno iš Jūsų sąžinę, ekonominę logiką ir sveika protą, kviečiu papildyti strategiją, apie kurią kalbame, nuostata, kad Ignalinos atominė elektrinė dirbs iki 2012 metų – iki saugios jos eksploatacijos pabaigos.
Norėčiau, viliuosi, tikiu, kad Europos Parlamentas, pritardamas Prezidento J. Buzeko politinei programai energetikos srityje, t.y., energijos tiekimo diversifikavimui, atominės energetikos vystymui nacionalinėse valstybėse, žengs konkrečius reikalingus žingsnius.
Pone Pirmininke, iki reaktoriaus uždarymo liko jau tik 2563 valandos ir 58 minutės.
Partijos Tvarka ir teisingumas pirmininko, Europos Parlamento frakcijos „Laisvės ir demokratijos Europa“ nario Rolando Pakso kalba Europos Parlamento plenarinėje sesijoje Strasbūre svarstant Baltijos jūros regiono plėtros strategiją