Vilniaus universiteto Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto (VU TSPMI) direktorius R.Lopata pirmadienį politikus ragino "nežaisti emocijomis užsienio politikoje bei tautai ir valstybei skaudžiais klausimais".
Politologas Raimundas Lopata "mazochizmu" pavadino konservatorių iniciatyvą pareikalauti iš Rusijos kompensacijų Sausio 13-osios aukoms artėjant tragedijos metinėms.
"Atėjus metui, kai minime tautai ir valstybei skaudžius momentus, ar tai neprimena bandymo paversti Lietuvos užsienio politiką mazohizmu? Negalima žaisti tokiais skaudžiais klausimais, ypač kai jie įvelkami į proginius reikalus", - BNS pirmadienį sakė Vilniaus universiteto Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto (VU TSPMI) direktorius R.Lopata.
R.Lopata panašius reikalavimus vadina neperspektyviais.
"Priimant tokius pareiškimus, reikia įvertinti visą tarptautinę situaciją, o ne vie skaityti teorinius tarptautinių santykių specialistų darbus, kurie beje prognozuoja, kad artėjant 2008 metams santykiai tarp Rytų ir Vakarų aštrės", - kalbėjo politologas.
Jis neabejoja, kad kompensacijų už Sausio 13-ąją reikalavimas tik paaštrintų Lietuvos ir Rusijos ir siūlo pagalvoti "ar Lietuva sugebės tą paaštrinimą atlaikyti, turint galvoje Lietuvoje vykstančius vidaus politikos procesus".
"Šiame kontekste kur kas pragmatiškesni ir sveikintini konservatorių žingsniai kritikuojant žemės ūkio ministrę dėl eilinio vojažo užsienio politikos srityje, nei kelti fundamentalius klausimus, neatsižvelgiant ir į dar vieną tarptautinės konjunktūros elementą - tai yra Rusijos vidaus politiką - artėjančius Valstybės Dūmos rinkimus, o vėliau ir prezidento rinkimus. Ar verta tokiame kontekste vėl įduoti Lietuvos kortą Rusijos politikams ir jų manipuliacijoms artėjant rinkimams?", - klausė R.Lopata.
Europarlamentaras Vytautas Landsbergis pirmadienį paragino parlamentarus palaikyti konservatoriaus Audronio Ažubalio rezoliucijos projektą, kuriuo siūloma Seimui kreiptis į Rusiją, kad ši atlygintų žalą per sovietų agresiją 1991-ųjų sausį aukų artimiesiems bei nukentėjusiems.
A.Ažubalio projekte konstatuojama, jog 1991 metais sausio 11-13 dienomis sovietų ginkluotosios pajėgos įvykdė agresijos aktą prieš nepriklausomą Lietuvos valstybę ir jos žmones.
Kreipimasis dėl kompensacijų motyvuojamas tuo, jog Rusija pati pripažįsta ir pasaulyje pripažįstama esanti SSRS teisių ir įsipareigojimų perėmėja.
Praėjus beveik metams nuo Lietuvos valstybingumo atkūrimo paskelbimo 1990 metų kovą, 1991 metų sausio 13-osios naktį 14 žmonių žuvo ir šimtai buvo sužeisti per sovietų komunistų partijos, okupacinės kariuomenės ir KGB mėginimą įvykdyti perversmą.
Nors sovietų kariškiams tuomet pavyko užimti televizijos bokštą bei Lietuvos radijo ir televizijos pastatą, jie neišdrįso pulti tūkstančių beginklių žmonių saugomo tuometinės Aukščiausiosios Tarybos - Atkuriamojo Seimo pastato.
Paminint šių tragiškų įvykių aukų atminimą, sausio 13-oji Lietuvoje tradiciškai minima kaip Laisvės gynėjų diena.
Lietuva iki šiol nesėkmingai reikalavo Rusijos atlyginti visą maždaug pusę amžiaus trukusios okupacijos žalą.