Lietuva kartu su kitomis Vakarų valstybėmis išties ieško kelių, kaip galėtų pasitraukti iš valdžios "paskutiniu Europos diktatoriumi" vadinamas Baltarusijos prezidentui Aleksandrui Lukašenkai.
Tai, reaguodamas į viešas diskusijas tarp valstybės pareigūnų, interviu BNS sakė Vilniaus universtiteto Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto direktorius Raimundas Lopata.
"Nereikėtų sakyti, kad niekas Lietuvoje ir kitur nežino, kas yra A.Lukašenkos pasitraukimo strategija. Tai nereiškia, kad Lietuvos atstovai ieško būdų pakeisti A.Lukašenką. Kalbama apie "kelio gaires", kurias A.Lukašenka turi įvykdyti, kad išvengtų tribunolo Hagoje", - sakė politologas.
"Ir Lukašenkai nėra paslaptis, kad tarptautinė bendruomenė ieškojo ir ieško "Žmogaus X", kuris galėtų būti kontaktinis asmuo, per kurį su A.Lukašenka būtų kritinėmis situacijomis kalbama dėl kraujo nepraliejimo", - sakė R.Lopata.
"Lietuva visą laiką ieškojo ir ieškos inovacinių būdų, kaip įgyvendinti mūsų valstybės interesą - kad kaimyninė Baltarusija būtų demokratiška ir prognozuojama valstybė", - sakė politologas.
Politologas taip pat sukritikavo kai kuriuos parlamentarus už, jo nuomone, teisiškai ne visiškai pagrįstas pretenzijas visiškai kontroliuoti Lietuvos užsienio politikos įgyvendinimą.
Anot politologo, parlamentarai turėtų prisiminti ir Konstitucijos 84 bei 97 straipsnio nuostatas, jog prezidentas sprendžia pagrindinius užsienio politikos klausimus ir kartu su Vyriausybe vykdo užsienio politiką bei jog ministras pirmininkas atstovauja Lietuvos Vyriausybei ir vadovauja jos veiklai.
Šią savaitę keli Seimo Užsienio reikalų komiteto nariai pasipiktino, jog, jų teigimu, Vyriausybės nariai peržengė kompetencijos ribas pasisakymais apie galimus veiksmus, siekiant demokratizuoti kaimyninę Baltarusiją bei esą planuojamą Lietuvos karių atšaukimą iš Irako.
Parlamentarams užkliuvo socialdemokrato premjero Gedimino Kirkilo svarstymai apie Baltarusijos prezidento A.Lukašenkos galimą pakeitimą kitu lyderiu bei socialdemokrato krašto apsaugos ministro Juozo Oleko pareiškimas apie karių nebesiuntimą į Iraką. Seimo URK nario Audroniaus Ažubalio teigimu, nei premjerui, nei krašto apsaugos ministrui nederėtų užmiršti, jog lemiamą žodį formuojant užsienio politiką turi prezidentas, užsienio reikalų ministras ir Seimo URK.
Mėgindamas atvėsinti aistringus viešus debatus dėl užsienio politikos, prezidentas Valdas Adamkus trečiadienį paragino valstybės pareigūnus susilaikyti nuo individualių vertinimų ir pareiškimų žiniasklaidoje debatuose dėl užsienio politikos.