• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Šiandien Seime vykusioje spaudos konferencijoje Seimo nariai Gintaras Songaila ir Rytas Kupčinskas pristatė Seime įregistruotą alternatyvų įstatymo projektą Vyriausybės pateiktam Vardų ir pavardžių rašymo dokumentuose įstatymui.

REKLAMA
REKLAMA

„Lietuvos Respublikos Vyriausybė įregistravo Vardų ir pavardžių rašymo dokumentuose įstatymą, kuriame siūloma, rašant vardus ir pavardes asmens tapatybės dokumentuose, asmens pageidavimu vartoti nelietuvišką asmenvardžio formą (naudojant visų esamų pasaulyje kalbų, kurios turi lotyniško pagrindo abėcėlę, raides). Pateikėjai atsižvelgė į Lenkijos Respublikos ir Lenkų rinkimų akcijos Lietuvoje spaudimą, nors patys pripažįsta, kad šis siūlymas susiduria su konstitucinėmis problemomis“, – teigia spaudos konferenciją šia tema surengęs Seimo narys Gintaras Songaila.

REKLAMA

Anot įstatymo projekto autorių G.Songailos ir R.Kupčinsko, šis Vyriausybės siūlymas iš esmės prieštarauja  Lietuvos Respublikos Konstitucijai, Konstitucinio teismo sprendimams, nustatantiems konstitucinio lietuvių kalbos statuso doktriną (įskaitant ir 2009 m. lapkričio 6 d. sprendimą, kuriame nurodoma, kad net ir papildomai pateikta informacija apie asmens vardą ir pavardę nelietuviška forma negali prilygti lietuviškai formai, kuri turi būti vartojama visuose Lietuvos Respublikos kompetentingų institucijų išduodamuose dokumentuose).

REKLAMA
REKLAMA

Daugelio visuomeninių organizacijų atstovų, kalbininkų ir visuomenės veikėjų, nepriklausomybės akto signatarų protestai dėl šio įstatymo projekto yra pateikti Lietuvos Respublikos Prezidentei, Seimo pirmininkei.

Seimo nario R.Kupčinsko įsitikinimu, spartėjančios globalizacijos sąlygomis kaip tik būtina stiprinti lietuvių kalbos statusą, o ne griauti lietuvių kalbos sistemą, plečiant kitų kalbų vartojimo sritį netgi oficialioje raštvedyboje.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Alternatyviu įstatymo projektu siūloma Lietuvos Respublikos dokumentuose išsaugoti lietuvišką formą, įgyvendinant aukščiau minėtą Konstitucinio Teismo sprendimą.

Lietuvos Respublikos paso kitų įrašų skyriuje būtų nustatyta teisė asmeniui įrašyti savo pavardę ir kitos kalbos grafine forma. Projekto autoriai siūlo modelį, kuris sėkmingai veikia Latvijos Respublikoje, ir kuriam iš esmės pritarė Seimo dauguma, praeitais metais priimdama nutarimą dėl kreipimosi į Konstitucinį teismą. G.Songailos ir R.Kupčinsko pasiūlymui jau pritarė TS-LKD Politikos komitetas.

„Tikimės, kad jam, jau pateikimo stadijoje, pritars ir TS-LKD frakcijos Seime dauguma, taip pat kitos valdančiosios koalicijos frakcijos, o taip pat opozicinės frakcijos, kurios gerbia lietuvių kalbą ir šalies Konstituciją“, – teigia vienas projekto autorių Gintaras Songaila.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų