• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

 LRT radijo laida „60 minučių“, LRT.lt

Ukrainos įvykiai rodo, jog ekonomikos augimas gali būti labai trapus, todėl tikėtis viršplaninių pajamų politikai neturėtų, mano Vilniaus universiteto profesorius ekonomistas Raimondas Kuodis. „Lietuva, taip smarkiai priklausoma nuo eksporto į Rusiją, turėtų susimąstyti, ar tikrai už kampo laukia augimas. [...] panašu, kad ir Rusija turi rimtų nemalonumų, taigi mažiau investicijų, mažiau palankios verslo sąlygos“, – pastebi jis.

REKLAMA
REKLAMA

R. Kuodžio nuomone, geriau sutvarkyti mokesčių „nesistemą“: „Užuot laiką skyrus tauškalams apie naujus mokesčius ir stebuklingus augimus, gal būtų galima susėsti ir pradėti kažką daryti. Juolab kad paketas paruoštas, idėjos subrendusios, daugiametės“, – LRT radijo laidoje „60 minučių“ pabrėžia profesorius.

REKLAMA

Politikams trūksta fantazijos

Premjeras Algirdas Butkevičius teigia, kad pensijų grąžinimas, kurį anksčiau planuota kompensuoti įvedus automobilių mokestį, dabar dengs ekonomikos augimas.

R. Kuodis sako, kad politikams trūksta fantazijos: „Kai jiems trūksta pinigų, jie įveda naujus mokesčius nepagalvodami, kad iš esamos mokesčių sistemos (tiksliau – „nesistemos“) būtų galima nesunkiai gauti daugiau lėšų. Bet, deja, vengiama ją reformuoti.“

REKLAMA
REKLAMA

Jis pastebi, kad jau 14 metų šnekama, jog mūsų biudžetas mažiausias Europos Sąjungoje. Dabar, esant tokiai padėčiai Ukrainoje, kalbama, kad gynybai skiriame tris kartus mažiau, negu privalome skirti pagal savo įsipareigojimus. „Bet politikai neišgirsta antros sakinio dalies – o ką gi darome? Ką daryti, lyg ir aišku. Mokesčių darbo grupė yra paruošusi pasiūlymus. Dauguma jų buvo skirti pirmajai V. Kubiliaus ir A. Brazausko vyriausybei. Todėl nelabai suprantu, kodėl nenorima rimčiau pažiūrėti į mūsų mokesčių „nesistemą“ – visą gyvulių ūkį, kuris yra, ir kažką daryti“, – kalba ekonomistas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Anot jo, laiko užtenka tik svaičiojimams apie kažkokius naujus mokesčius, kurie nei paruošti, nei socialiai teisingi (pvz., automobilių mokestis, kurį mokėtų ir patys pensininkai). „Apmaudu, bet taip yra. Niekas nieko kol kas šioje srityje nedaro“, – pabrėžia R. Kuodis.

REKLAMA

Būtina peržiūrėti lengvatų sistemą

Seimo vicepirmininkas Algirdas Sysas sutinka, kad apie tai prišnekėta labai daug, bet bus ieškoma būdų ir šaltinių kompensuoti numatytai sumai. „Įstatymas dar nepriimtas, jis turėtų būti pateiktas per pavasario sesiją, kurioje būtų aiškiai apibrėžta kompensavimo tvarka. Šiais metais galima prikrapštyti 80 mln. Problema – tolesni metai. Jei pradedi šį procesą (numatyta grąžinti per trejus metus), reikia stabilaus šaltinio“, – sako jis.

REKLAMA

Neturint pinigų, neslepia A. Sysas, procesas gali sustoti, todėl per pavasario sesiją ir Seime, ir Politinėje taryboje vyks rimtos diskusijos, ką reikėtų daryti, kad reikiami pinigai būtų garantuoti. Pasak Seimo vicepirmininko, yra labai daug mokesčių lengvatų, kurias reikėtų peržiūrėti. Pavyzdžiui, PVM už šildymą, nes lengvatą tikrai gauna ne tie, kuriems ji būtina. O tiems, kuriems lengvatos reikia, kompensuoti galima kita tvarka.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Šiandien PVM lengvatoms skiriame daugiau nei 200 mln. Tai rimtas politinis žingsnis, kuriam reikia politinės valios, – pabrėžia A. Sysas. – Audito komitete suskaičiavome 56 įvairias mokestines lengvatas. Kai kurių atsisakius, dingtų skylės, bet tam reikia krūvos darbų.“

R. Kuodžio nuomone, tikėtis augimo galima, bet geriau pasiruošti pesimistiškesniems scenarijams ir ryžtis padaryti tvarką mokesčių „nesistemoje“. „Užuot laiką skyrus tauškalams apie naujus mokesčius ir stebuklingus augimus, gal būtų galima susėsti ir pradėti kažką daryti. Juolab kad paketas paruoštas, idėjos subrendusios, daugiametės. Matyt, neateina ta politinė valia – tokia keista, įnoringa moteris“, – pastebi ekonomistas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų