Tūkstančiai serbų nacionalistų centrinėje Belgrado dalyje antradienio vakarą išreiškė paramą neseniai sulaikytam buvusiam Bosnijos serbų lyderiui Radovanui Karadžičiui, praneša BBC.
Nors organizatoriai žadėjo, kad mitingas bus taikus, neišvengta susirėmimų su policijos pajėgomis. Nedidelės protestuotojų grupės buvo apšaudytos guminėmis kulkomis ir ašarinėmis dujomis.
Riaušės kilo po to, kai apie 100 protestuotojų pabandė pralaužti policijos užtvaras. Policininkai buvo apmėtyti signalinėmis raketomis ir fejerverkais. Kaip praneša serbų vietos televizija, vienas policininkas buvo sužeistas.
Anksčiau planuota, kad mitinge dalyvaus dešimtys tūkstančių, o JAV ambasados prognozėmis ir iki 100 tūkst. R. Karadžičiaus rėmėjų, tačiau jų susirinko tik 15 tūkstančių.
Riaušininkus galėjo įkvėpti mitinguotojams aistringas kalbas sakę nacionalistinių pažiūrų politikai ir visuomenės veikėjai.
Protestuotojai pasisakė prieš karo nusikaltimais įtariamo R. Karadžičiaus areštą bei Serbijos valdžios siekį išduoti jį Hagos tribunolui.
R. Karadžičiaus rėmėjai į mitingą autobusais buvo suvežti iš visos Serbijos bei Bosnijos, kur R. Karadžičius vietinių serbų vis dar yra laikomas tautos didvyriu.
„Aš atėjau čia protestuoti prieš R. Karadžičiaus ekstradiciją. Jis yra didis žmogus, jis Bosnijoje sukūrė valstybę serbams ir išgelbėjo mūsų vaikus nuo genocido“, - teigė 60 metų amžiaus mitingo dalyvis Slobodanka Sanojevičius.
Pasak BBC žurnalistės Helenos Fawkes, nors mitinge nacionalistai reiškė daug nusivylimo ir pykčio, dauguma serbų supranta, kad R. Karadžičiaus areštas buvo neišvengiamas norint Serbijai žengti pirmyn.
Protestą organizavusios Radikalų partijos lyderis Aleksandras Vučičius anksčiau žadėjo, kad protesto akcija bus taiki ir nukreipta prieš „išdavikišką bei diktatorišką“ provakarietiško prezidento Boriso Tadičiaus režimą. „Serbiją valdo vagys ir banditai, tačiau mes kovosime dėl laisvos šalies“, - susirinkusiai miniai sakė A. Vučičius.
Pats B. Tadičius pabrėžė, kad visi turi teisę protestuoti, tačiau tai būtina daryti laikantis viešosios tvarkos taisyklių.
Prezidentas taip pat pasmerkė grasinimus jam ir jo šeimai. „Tie, kurie nemėgsta manęs ir mano šeimos, turi suvokti, kad potencialūs investuotojai girdi šias blogas žinias, todėl jos mažina galimybę pritraukti užsienio investuotojų bei sukurti daugiau darbo vietų“, - sakė B. Tadičius.
Užsienio valstybių ambasados perspėjo savo piliečius laikytis toliau nuo protestuotojų. JAV ambasada Belgrade savo piliečiams patarė vengti be reikalo keliauti į centrinę miesto dalį bei nesiartinti prie protestuotojų.
Vasario mėnesį, kai Serbijos radikalai protestavo prieš Kosovo nepriklausomybę, buvo padegta JAV ambasada, suniokotos kelios parduotuvės, tarp jų ir greito maisto restoranas „McDonalds“.