• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Vos stojęs prie Socialinių reikalų ir darbo ministerijos vairo, naujasis ministras Rimantas Jonas Dagys rado veiklos dirvą: jis stengsis, kad šalyje nedidėtų gimstamumas.

REKLAMA
REKLAMA

Tokiems užmojams pritarė ir R. J. Dagio kolegos Vyriausybėje – nusprendė, kad nuo kitų metų sausio 1-osios motinystės (tėvystės) pašalpos bus skaičiuojamos pagal šešių mėnesių pajamas, o nuo liepos mėnesio – pagal dvylikos mėnesių, rašo „Respublika“.

REKLAMA

Iki šiol pašalpa buvo skaičiuojama pagal tai, kokias pajamas motina (tėvas) gaudavo per paskutinius tris mėnesius prieš motinystės (tėvystės) atostogas.

Bloga praktika

„Susidūrėme su tuo, kad piktnaudžiaujama susitarimais pakelti atlyginimus per paskutinius tris būsimos mamos darbo mėnesius. Tokiu atveju motinos išeina motinystės atostogų gaudamos kur kas didesnį atlyginimą“, – sakė R. J. Dagys.

REKLAMA
REKLAMA

Šiuo metu motinystės (tėvystės) atostogų metu pašalpos dydis, iki vaikui sueis 1 metai, yra 100 proc. buvusio atlyginimo. Pasak R. J. Dagio, jei atlyginimai prieš einant atostogų buvo dirbtinai pakelti, tai diskredituoja visą sistemą.

Nuo Naujųjų metų pašalpa bus skaičiuojama pagal pusmečio pajamas, o vėliau šis laikotarpis vis ilgės. „Kiekvieną ketvirtį ilginsime stažą, – dėstė R. J. Dagys. – Nuo kitų metų liepos mėnesio skaičiuosime pagal visų metų pajamas“.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Naujoji tvarka negalios tik toms mamoms, kurios bus ką tik baigusios studijas. Mat kai kurios jų nebus spėjusios įgyti reikiamo stažo.

Motinų negąsdina

Socialinių reikalų ir darbo ministras patikino, esą pokyčiai pašalpų sistemoje buvo paskatinti noro racionalizuoti sistemą.

„Visos kitos pašalpos ir pensijos visada yra skaičiuojamos pagal ilgesnį laikotarpį, – akcentavo R. J. Dagys. – Juk ne visada paskutiniai trys mėnesiai gali būti finansiškai geriausi. Reikia racionaliai skaičiuoti pagal ilgesnį laikotarpį, kad gautume objektyvų dydį, nepriklausantį nuo momentinių svyravimų“.

REKLAMA

Paklaustas apie mažėjantį gimstamumą, ministras sakė nebijąs. Jo teigimu, naujoji tvarka mamų neišgąsdins ir gimstamumo dar labiau nesumažins.

„Nemanau, kad ši sistema taip suveiks, – sakė jis. – Šiuo metu norime įvesti tvarką, kuri būti atspari piktnaudžiavimui. Svarbiausia, kad išsaugosime draudimą, kuris mokės 100 proc. atlyginimo pirmaisiais metais, o antraisiais 85 proc. prieš atostogas gautų pajamų“.

REKLAMA

Bus riesta ir darbdaviams

R. J. Dagys džiaugėsi, kad bus susidorota ne tik su būsimomis mamomis, bet ir jų bendrininkais – darbdaviais. Mat jie po Naujųjų metų tiesiog nebeišgalės išlaikyti dirbtinių atlyginimų vaikus planuojančioms moterims visus metus.

„Žinoma, niekada nebus šimtaprocentinės sistemos, kuri apsaugos nuo sukčiavimų, – pripažino R .J. Dagys. – Tai prižiūrėti turi kitos institucijos, bet tvarka turi būti maksimaliai racionali ir tvarkinga“.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA



Komentarai

Rosana Subačienė


„Mamų klubo“ koordinatorė

Aš nemanau, kad dirbtinai pakelti atlyginimai yra blogai. Sakykite, kodėl mamai yra blogai gauti daugiau pinigų?

Iš tiesų tai yra labai keistas sprendimas. Ne visada tos algos yra keliamos. Juk gimsta vaikai ir neplanuotai. Nematau nieko blogo, jei darbdavys sutinka padidinti atlyginimą nėščiajai ar priima ją į darbą. Jei taip yra, valio. Aš už mamas.

REKLAMA



Danas Arlauskas


Lietuvos verslo darbdavių konfederacijos vadovas

Supraskime, kad privalome galvoti apie ateitį, o šiandien auginti vaikus yra be galo brangu. Be to, po metų ar po dvejų mamytei yra labai sunku grįžti į darbo rinką.

Kita vertus, nuo tokio piktnaudžiavimo kenčia „Sodra“. Juk per atostogas, kurios trunka metus ar dvejus, pašalpas moka būtent ji. Tad naujoji sistema, manau, turėtų viską sureguliuoti.



Ričardas Kaminskas


„Sodros“ direktoriaus pavaduotojas

Kol kas komentuoti naujosios tvarkos nenoriu. Šiuo metu svarstome įstatymo projektus. Bandome išsakyti savo poziciją dėl techninio idėjos įgyvendinimo. Pati ideologija yra labai gera.

Mantas Stankevičius

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų