Europos audito rūmų 8 narių delegacija kartu su Lietuvos atstove Europos audito rūmuose Rasa Budbergyte nuo pirmadienio praleis 3 dienas Lietuvoje. Čia susitiks su valdžios institucijomis, pradedant parlamentu, ministrais, Vyriausybe, baigiant Valstybės kontrole.
„Vizito metu susitiksime ir su mūsų centrinio banko valdytoju, taip pat kalbėsime ir su ministru pirmininku Algirdu Butkevičiumi apie tai, kokios rizikos ir nauda yra Lietuvai įstojus į eurozoną. Kad neatsitiktų tokios situacijos, su kuriomis neseniai buvo susidūrusi Lietuva, kaip „Snoro“ banko bankrotas . Kalbėsime, ar mes būsime daugiau nuo to apsaugoti, kad taip neatsitiktų. Klausimas yra, ar tikrai sudėti visi saugikliai, ar yra išorės auditoriai, kurie audituoja, ar iš tiesų Europos centrinis bankas galės audituoti įvairius mechanizmus, kurių dabar prikurta“,- „Žinių radijui“ interviu sakė R.Budbergytė.
Pasak jos, Lietuvai prisijungus į euro zoną atsiras ne tik daugiau pareigų, įsipareigojimų, atsakomybės, bet taip pat ir daugiau saugumo žmonių indėliams ir pinigams.
„Žinių radijui“ Lietuvos atstovė ES audito rūmuose Rasa Budbergytė priminė, jog 2014-ieji Lietuvai yra itin svarbūs. Visų pirma dėl to, kad yra likę 5 metai iki ES strategijos 2020 įgyvendinimo. Dabar prasideda naujas programavimo laikotarpis, tai yra į Lietuvą, kaip ir į kitas šalis, ateis didelė dalis ES fondų, apie 44 mlrd. litų.
„Jeigu norime dar kartą neatsidurti situacijoje dėl naujos krizės, mes turime pinigus skirti naujam laikotarpiui ten, kur yra didžiausios dar nepadarytos struktūrinės reformos. Tai yra orientuoti pinigus į vadinamąsias minkštąsias technologijas ir spręsti tokias problemas, kurios leistų ne tik Lietuvai mažinti atskirtį lyginant su Vokietija, Danija, tačiau taip pat mažinant atskirtį tarp Vilniaus ir Šeduvos. Atotrūkis yra didelis. Regionuose trūksta žmonių, kurie gebėtų tinkamai paruošti projektus. Reikia daugiau tų pinigų nukreipti į jų gebėjimų ugdymą.“, - teigė R.Budbergytė.
Paklausta, ar ES labai švaisto pinigus, R.Budbergytė buvo atvira.
„Švaistymas nebūtinai yra blogai, kad yra labai daug pažeidimų, ar pavagiame, bet iššvaistoma yra nemažai pinigų dėl to, kad nesukuriami tie rezultatai, dėl kurių projektas buvo pradėtas įgyvendinti“,- patikino Lietuvos atstovė ES audito rūmuose.
Parengė Monika Burvytė