Libijos vyriausybė atmetė Didžiojo aštuoneto (G-8) vadovų raginimą atsistydinti Libijos lyderiui Muammar Gaddafiui, kurįs buvo paskelbtas per susitikimą Prancūzijos mieste Deauville.
“G-8 šalių vadovų susitikimas yra ekonominis, ne politinis. Mes nevykdysime jų reikalavimų", agentūrai AFP gegužės 27 d. velų pektadienio vakarą pranešė Libijos užsienio reikalų ministro pavaduotojas Khaled Kaaim.
Jis pridūrė, kad bet kokia iniciatyva išspręsti šią krizę Libijoje priklauso Afrikos Sąjungos šalims, o ne Didžiajo aštuoneto šalių vadovams."
Ketvirtadienį Afrikos Sąjunga paragino imtis diplomatiniu priemonių Libijos krizei išspręsti, kai tuo tarpu Vakarų aljansas padidino spaudimą reikalaudamas Libijos vyriausybę atsisakyti valdžios.
Libijos užsienio reikalų ministro pavaduotojas atmetė Rusijos tarpininkavimą ir pasakė, kad Tripolis “nepriims jokio tarpininkavimo, kuris prasilenkeia Afrikos Sąjungos šalių priimtam taikos planui. Mes esame Afrikos šalis. Bet kokia iniciatyva iš už Afrikos Sąjungos ribų bus atmetama", - pareiškė Libijos užsienio reikalų ministro pavaduotojas.
Pagal Afrikos Sąjungos (AS) 30 šalių parengtą planą pavadintą “Kelio žemėlapis" reikalaujama nedelsiant nutrauktį NATO oro anstskrydžius Libijoje ir pradėti įgyvendinti taikos planą raginantį nutraukti ugnį ir pradėti derybas Libijoje. Šiame taikos plane patariama Muammarui Gaddafiui nedalyvauti jokiose taikos derybose.
“Tai politinis žingsnis, kuris privalo įrodyti, kad Afrikos šalys vieningai pasisako prieš agresiją. Tai yra agresija, jūs žiote ir NATO misija nieko bendro neturi su civilių apsauga", - sakė Libijos užsienio reikalų ministras Abdelati Obeidi.
Afrikos Sąjungos Taikos ir Saugumo įgaliotinis Ramtane Lamamra sako, kad ““Kelio žemėlapis" yra nauja demokratinės Libijos vizija, panašiai kaip JT Saugumo Tarybos taikos planas, bet be bombardavimų ir ginkluotos kovos.
Tačiau Libijos sukilėlių atstovas Abdallah al-Zubedi atmeta Afrikos Sąjungos šalių taikos planą, sakydamas kad jie kovos, kol Gaddafis paliks valdžią.
Dviejų dienų trukusio susitikimo pabaigoje Prancūzijos mieste Deauville G-8 šalių vadovai priėmė pareiškimą, kuriame sakoma, kad “Gaddafis ir Libijos vyriausybė neįstengė prisiimti atsakomybės apsaugoti Libijos gyventojus ir prarado visą teisėtumą. Jis neturi ateities laisvoje, demokratinėje Libijoje. Jis privalo atsitatydinti."
Didysis Aštuonetas (G-8) - tarptautinė, neturinti įstatų ir sekretoriato, organizacija, kurią sudaro Kanada, Prancūzija, Vokietija, Italija, Japonija, Rusija, Jungtinė Karalystė ir JAV. G-8 viršūnių susitikimai visada lydimi didelių demostracijų. Prieš Libijai tampant nepriklausoma, jos žemes buvo okupavusios Prancūzija, Vokietija, Italija ir Didžioji Britanija.
JAV prezidentas Barakas Obama paragino Didžiają Britaniją ir Prancūziją greičiau baigti „šį darbą“, kuris reiškia padėti sukilėliams jėga nuversti Libijos vyriausybę ir įvesti vakarietišką „demokratiją„. Pagal Didžiosios Britanijos ministro pirmininko David Cameroon ir Prancūzijos ministro Nicolia Sarcozy susitarimą 4 Britų „Apache“ sraigtasparniai ir 12 Prancūzijos sraigtasparnių išskris iš Viduržemio jūroje esančio karo laivo “Le Torrenne“ artimiausiu laiku.
Kovo 30 d. JAV Aliaskos valstijos gubernatorė, būsima kandidatė į prezidentus Sarah Palin „Fox Pro“ televizijos diskusijoje kritikavo prezidento B. Obamos sprendimą dalyvauti karinėje invazijoje prieš Libiją, sakydama kad dabartinė JAV misija Libijoje neaiški.
Libijos sukilėlių lyderis Bengazyje Mustafa Abdul pritarė ir sveikino G-8 vadovų priimtą pareiškimą reikalaujantį atsistatydinti Muammar Gaddafį, sakydamas kad tai yra tik vienintelis būdas Libijos krizei išspręsti.
Būtina pažymėti, kad pul. Muammar Gaddafi yra Libijos politinis lyderis, įtakingas asmuo Šiaurės Afrikos žemyne oficialiai jokio posto šalyje neužima. Paskutinės JAV slaptos pastangos destabilizuoti Libijos vyriausybę baigėsi nesėkme 1990 m. pabaigoje.
Rusijos prezidento Medvedevo pritarimas bendram G-8 vadovų pareiškimui, kad Gaddafis turėtų palikti postą neturėtų būti netikėtas. Dar kovo viduryje, G-8 šalys ragino Jungtines Tautas imtis griežtesnių priemonių prieš Muamarą Gaddafį.
Kovo mėnesį JT Saugumo Tarybai balsuojant už rezoliuciją Nr 1973 paskelbti skelbti neskraidymo zoną virš Libijos teritorijos Rusija susilaikė, tačiau tokia Rusijos pozicija nesutrukdė NATO karinei intervencijai prieš Libiją.
G-8 vadovų priimtas pareiškimas Libijos atžvilgiu, tik patvirtina, kad susitikime suderinami ir politinio - ekonominio pobūdžio klausimai, tarp jų ir įtakų zonų pasiskirstymas.
Kai Rusijos prezidentas Dmitrijus Medvedevas ir JAV vadovas Barackas Obama G-8 susitikime „aptarinėjo tolesnės bendradarbiavimo plėtros kovos su terorizmu srityje praktinius klausimus“, Maskva ir JAV pasirašė susitarimą dėl Rusijos gamybos sraigtasparnių pardavimo Afganistano armijai.
Neatsitiktinai tuo pat metu Jungtinės Valstijos paragino Gruzijos valdžią ištirti policijos susirėmimus su opozicijos atstovais, kai tuo tarpu Balrarusijai JAV prezidentas Obama pagrąsino naujomis ekonominėmis sancijomis (Lietuvai visiškai nenaudingomis) dėl „susidorojimo“ su Baltarusijos opozicijos atstovais, kurių veikla buvo ištirta ir Baltarusijos teismo pripažinta neteisėta.
Remiantis Jungtinių Tautų Saugumo tarybos priimta rezoiucija Nr. 1973, NATO siekia uztikrinti neskraidymo zoną Libijoje, siekiant apsaugoti civilių žmonių gyvybes.
Deja, per NATO aljanso oro antskrydžius siekiant „apsaugoti„ civilius, žuvo ir buvo sužeista šimtai Libijos gyventojų, nors NATO teigia, kad jos visi taikiniai yra “karinio pobudžio“.
Gegužės 28 d. Naktį iš penktadienio į šeštadienį apie 1 valandą nakties vietos laiku NATO oro pajėgos bombardavo Bab Al-Aziziya gyvenąmąjį kvartalą, kuriame Muammar Gaddafis turi savo rezidenciją. Pranešama, kad buvo sugriautas Muammar Gaddafi rezidencijos apsaugos bokštas. Bombardavimai tęsėsi iki paryčių. Šeštadienio rytą apie 1.200 mln. Libijos moksleivių prasidėjo pirmieji vidurinių ir technikos mokyklų egzaminai.
Tai jau penkta diena iš eilės kai NATO oro pajėgos bombarduoja Libijos sostinę Tripolį.
Libijos sukilėlių sostinė Bengazi miestas po vasario 17 d. sukilimo išlieka labiausiai ginkluotas ir kriminalizuotas visoje Libijoje. Prieš sukilimą šiame mieste bausmę atliko apie 3000 nuteistųjų, daugiausia už kriminalinius nusikaltimus, kurie dabar kariauja sukilėlių pusėje. Iš šiame mieste prieš tai dirbusių 280 teisėjų liko tik 70.
www.demokratija.eu