Kaip praneša Didžiosios Britanijos dienraštis "The Guardian" Rusijos milijardierius, futbolo klubo "Chelsea" savininkas už milijardinę sumą pardavė vieną iš stambiausių savo bendrovių. Šis sandoris leidžia manyti, kad milijardierius traukiasi iš Rusijos rinkos.
Manoma, kad magnatas pardavė 50 proc. antros pagal dydį pasaulyje aliuminio gamintojos "Russian Aluminium" akcijų paketą. Kaip teigia įtakingas Rusijos finansų dienraštis "Vedomosti", verslininkas iš šio sandorio užsidirbo 2,5-3 mlrd. JAV dolerių. R. Abramovičiaus turto reikalus tvarkanti holdingo kompanija "Millhouse Capital" atsisakė komentuoti šiuos pranešimus.
Jau ilgą laiką sklando gandai, jog Rusijos verslininkas ketina išparduoti Rusijoje turimą turtą ir pasitraukti į užsienį. Analitikai mano, kad R. Abramovičiaus pasitraukimą paskatino šalies valdžios vykdoma "tvirtos rankos" politika, nukreipta prieš oligarchus, kurie iš dažnai neteisėtų privatizavimo sandorių per trumpą laiką susikrovė milžiniškus turtus. Be to, R. Abramovičiaus veiklą jau kelis mėnesius tiria teisėtvarkos institucijos.
Ką jis darys su gautais pinigai - jau kitas klausimas. "Jis yra mažas berniukas, norintis save pamaloninti. Jis gavo savo pinigus ir dabar ketina prisipirkti krūvas žaislų", - sakė su Kremliumi susijęs politikos apžvalgininkas Sergejus Markovas.
Žinia apie "Russian Aluminium" akcijų paketo pardavimą pasigirdo tą pačią dieną, kai pasirodė informacija apie kitą magnato "sportinę prekę". Kanados spauda skelbia, kad R. Abramovičius ketina įsigyti Nacionalinės ledo ritulio (NHL) klubą "Vancouver Canucks". Praėjusį mėnesį Rusijos sporto komiteto pirmininkas, legendinis NHL ledo ritulio žaidėjas Viačeslavas Fetisovas užsiminė, kad A. Abramovičius, užuot pirkęs futbolo klubą, turėtų įsigyti NHL klubą, kuris atstovautų Rusijai. "Nepakenktų turėti savo NHL klubą. Tai sukeltų didesnį susidomėjimą".
Tačiau mažai kas apsidžiaugtų, jei bent keli R. Abramovičiaus milijardai "nenusėstų" Rusijoje. "Gal jis ir pirks futbolo klubus, kol pasens. Tačiau būtų tikrai keista, jei jis neįkurtų didžiulio paramos fondo šaliai, kuri padėjo jam tapti vienu iš turtingiausių pasaulio žmonių", - rašo "Vedomosti".
Rusijos finansų dienraščio teigimu, iki pavasario R. Abramovičius taip pat ketina parduoti 37,5 proc. kompanijos "Ruspromavto" akcijų dalį, kuriai priklauso antra pagal dydį Rusijos automobilių gamykla. Manoma, kad po "Sibneft" ir "Yukos" susiliejimo verslininkas į kišenę įsidės dar 3 mlrd. JAV dolerių.
Kova prieš verslo magnatus tapo savotišku būdu gauti daugiau balsų gruodžio mėnesį vyksiančiuose parlamento ir kovo mėnesį rengiamuose prezidento rinkimuose. Daugelis baiminasi, kad šią kovą skatina valdžios siekiančios grupės, tokiu būdu planuojančios perskirstyti turtą ar susidoroti su opozicines partijas finansuojančiais magnatais, pavyzdžiui, "Yukos" vadovas Michailas Chodorkovskis.
"Šie vaikinai išmano politiką geriau nei bet kas kitas, - mano "Troika Dialog" maklerių bendrovės tyrimų vadovas Džeimsas Fenkneris (James Fenkner). - Jie ieško išėjimo, o ne įėjimo. Tai - akivaizdu".
ELTA