Ištisas savaites religiniai lyderiai visame pasaulyje maldavo barzdoto patriarcho pasisakyti prieš Rusijos invaziją į Ukrainą. Tačiau kassavaitiniuose pamoksluose, tiesiogiai transliuojamuose per Rusijos televiziją, Kirilas pasielgė visiškai priešingai. Jis nupiešė karą kaip apokaliptinę kovą su piktosiomis jėgomis, kurios siekė sugriauti Dievo duotą Šventosios Rusijos vienybę, rašo latimes.com.
Dieną prieš rusams įžygiuojant į Ukrainą, jis pasveikino rusų karius kaip tėvynės gynėjus ir sakė, kad jie „negali abejoti, kad pasirinko labai teisingą savo gyvenimo kelią“. Praėjus mažiau nei dviem savaitėms nuo invazijos pradžios, jis apibūdino karą kaip „metafizinę reikšmę“ ir perspėjo savo žmones, kad įeiti į laimingą Vakarų vartotojišką pasaulį yra tas pats kas leisti gėjams rengti paradus.
„Kalbame apie kažką kitokio ir daug svarbesnio nei politika, – sakė jis. – Mes kalbame apie žmogaus išgelbėjimą".
Neseniai patriarchas pareiškė, kad „Dievo tiesa“ tokia, kad Rusijos, Ukrainos ir Baltarusijos žmonės turi bendrą dvasinį ir tautinį paveldą ir turi būti vieningi kaip viena tauta – tiesioginis Rusijos prezidento Vladimiro Putino gynybos nuo karo atgarsis. „Kažkas turi melstis už mūsų vieningus žmones“, – sakė Kirilas laikydamas paauksuotą lazdą, simbolizuojančią jo, kaip daugiau nei 90 milijonų jo bažnyčios narių, dvasinio ganytojo vaidmenį.
„Kažkas turi ginti Dievo tiesą, kad mes iš tikrųjų esame viena tauta“.
Pasižiūrėkime plačiau ir į skandalus, į Kirilo gyvenimą. Ekspertai teigia, kad Kirilas yra sudėtinga figūra Rusijos politikoje: protingas, charizmatiškas ir ambicingas operatorius. Jis pakilo į Rusijos stačiatikių bažnyčios gretas sovietmečiu, kai komunistų valdžia laikė religiją archajiška priespaudos reliktu, ir buvo pirmasis Rusijos stačiatikių bažnyčios patriarchas, susitikęs su katalikų popiežiumi per beveik 1000 metų.
Taip pat kalbama, kad jis buvo susijęs su KGB – pagrindiniu buvusios Sovietų Sąjungos saugumo aparatu. „Sąžiningai, kad galėtum tapti Sovietų Sąjungos bažnyčios lyderiu ir ką nors padaryti tuo metu, tu turėjai būti susijęs su KGB“, – sakė Michelsas.
Prieš kelis metus buvo kilęs skandalas, kai pats patriarchas buvo pastebėtas po savo ilgomis ir plačiomis rankovėmis dėvintis itin brangiai kainuojantis laikrodis. Rusijos stačiatikių bažnyčia atsiprašė, kad Photoshop pagalba bandė paslėpti laikrodį iš nuotraukos, kurioje buvo matomas prabangus laikrodis, skelbia bbc.com.
Apskaičiuota, kad auksinis „Breguet“ laikrodis kainuoja daugiau nei 30 tūkst. dolerių (27,7 tūkst. eurų), jį pastebėjo Rusijos tinklaraštininkai. Laikrodžio atspindį buvo galima pamatyti 2009 metų nuotraukoje bažnyčios svetainėje. Patriarchatas nurodė, kad manipuliacija bus ištirta, o „kaltieji bus griežtai nubausti“.
„Bus atliktas išsamus tyrimas, siekiant nustatyti, kodėl šiuo atveju buvo šiurkščiai pažeistas mūsų vidinis etikos kodeksas. Kaltieji bus griežtai nubausti", – rašoma pranešime.
Po karštų diskusijų apie tai Rusijos tinklaraštyje Patriarchatas iš pradžių pašalino padidintą vaizdą iš svetainės, o paskui jį visiškai pašalino iš interneto. Dabar patriarchatas sako, kad originalus vaizdas grįžo į jo archyvą. Anksčiau patriarchas Vladimirui Solovjovui pasakė, kad brangūs laikrodžiai nėra jo oficialios aprangos dalis. Jis prisipažino, kad turi „Breguet“ laikrodį, bet sakė, kad jį visada laikė dėžutėje.
Jis ir Putinas jau seniai buvo artimi sąjungininkai. Pirmuosius 12 Putino valdymo metų Kirilas Rusijos vadovą apibūdino kaip „Dievo stebuklą“. Putinas yra sakęs, kad Kirilo tėvas, dirbęs kunigu Leningrade (dabar Sankt Peterburgas), 1952 metais jį slapta pakrikštijo.
Abu vyrai dažnai kartu pasirodo viešumoje: per Velykų pamaldas, lanko vienuolynus ir keliauja į piligrimystės vietas. Pastaraisiais metais V. Putinas vis labiau pabrėžė savo religingumą: ant kaklo nešioja sidabrinį kryžių, bučiuoja ikonas ir garsiai pasineria į stingdantį ežero vandenį prieš televizijos kameras.