• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Vladimiro Putino prezidentavimo laikotarpis Rusijoje išsiskiria stipria rusų ortodoksų bažnyčios įtaka. Bet ar pats 69 metų amžiaus diktatorius tiki Dievu?

Vladimiro Putino prezidentavimo laikotarpis Rusijoje išsiskiria stipria rusų ortodoksų bažnyčios įtaka. Bet ar pats 69 metų amžiaus diktatorius tiki Dievu?

REKLAMA

Praėjo jau daugiau nei mėnuo nuo Rusijos prezidento Vladimiro Putino įsakytos Ukrainos invazijos pradžios. Kremlius vadinamąją „specialiąją karinę operaciją“ teisina poreikiu „demilitarizuoti“ kaimyninę šalį. Tačiau dabar pradėta kalbėti, kad Putino sprendimus lemia ir jo religiniai įsitikinimai, rašoma express.co.uk.

Visą gyvenimą ant kaklo nešioja kryželį

Putiną užaugino religinga krikščionė mama – žinoma, kad jis visą gyvenimą ant kaklo nešioja kryželį. Nors kaip ir daugelis rusų, Putinas save priskiria ortodoksams, Rusijoje oficialiai valstybinės religijos nėra.  Lyginant su Vakarų religiniais idealais, rusų ortodoksų bažnyčia turi ryškių skirtumų.

Mato save kaip tikrojo tikėjimo saugotojus

Markas Tooley, Religijos ir demokratijos instituto prezidentas, „World Magazine“ rašė, kad „Rusija jau nuo seno oponuoja Vakarams būtent dėl išpažįstamos kitokios krikščionybės konfesijos“.

REKLAMA
REKLAMA

M. Tooley aiškina: „Rusų ortodoksai jau daugelį amžių mato save kaip tikrojo tikėjimo saugotojus, priešpastatant save Vakarų katalikybei ir protestantizmui. Remiantis šia filosofija, Maksva yra „trečioji Roma“, tikrosios krikščionybės sostas po Konstantinopolio ir Romos imperijos“.

REKLAMA

M. Tooley priduria, kad rusų ortodoksų bažnyčia beveik visada buvo „entuziastingi valstybės aparatui paklusnūs nacionalistai“. Teologinė Ukrainos ir Rusijos situacija ėmė kelti vis daugiau nerimo, kai vos prieš trejus metus Ukrainos ortodoksų bažnyčia atsiskyrė nuo Rusijos ortodoksų. Nors dalis Kyjivo ortodoksų bažnyčios vis dar pripažįsta Rusijos ortodoksų viršenybę, skilimas vis gilėja.

Neseniai BBC žurnalistas Harry Farley sakė, kad Putinas save mato „kaip mesiją, gelbėtoją, kuris suvienys Rytų ortodoksus Maksvos valdžioje“. Kai Ukrainos bažnyčia atsiskyrė nuo Rusijos, tuometinis Ukrainos prezidentas Petro Porošenko šį sprendimą pavadino „istoriniu“.

REKLAMA
REKLAMA

Anuomet jis sakė: „Ši diena įeis į istorija kaip šventa diena. Tai galutinė nepriklausomybės nuo Rusijos diena“.

Ar Vladimiras Putinas tiki Dievu?

Anksčiau Putinas apie savo asmeninius religinius įsitikinimus tiesaus atsakymo neduodavo – taip pat nesakydavo, ar pats tiki Dievu. Interviu „Time Magazine“ 2007 metais jis šiuo klausimu kalbėjo labai dviprasmiškai.

Žurnalistai jo tada klausė, kokį vaidmenį vaidina tikėjimas jo valdyme, ir kaip tikėjimas turėtų veikti politiką bei viešąją sferą. Į tai Putinas atsakė labai santūriai:

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Visų pirma, mes turėtume vadovautis sveika nuovoka, bet sveika nuovoka turi būti pagrįsta moraliniais principais. Šiandien neįmanoma moralės atskirti nuo religinių vertybių. Daugiau nesiplėsiu, nes nenoriu savo pažiūrų primesti žmonėms, kurie galvoja kitaip“.

Tada Putino buvo atvirai paklausta, ar jis tiki Dievu. Į šį klausimą atsakyti jis atsisakė. Jis pridūrė: „Yra dalykų, kuriais tikiu, ir kuriais esant mano pozicijoje nereikėtų dalintis su plačiąja visuomene viešoms diskusijoms, nes tai atrodytų kaip savireklama ar politinis striptizas“.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų