Rytas Charkive šiandien ir vėl pragariškas. Okupantų raketa pataikė į miesto centrą ir apgriovė čia esančius namus. Suskaičiuoti, kiek smūgių jau atlaikė antras pagal dydį Ukrainos miestas, tikriausiai net neįmanoma.
Nelaimės vietoje darbuojasi gausios ugniagesių gelbėtojų pajėgos. Vieni padeda namo gyventojams iš sugriautų butų surinkti svarbiausius išlikusius daiktus, kiti griuvėsiuose ieško žmonių. Gyvų arba mirusių.
„Mūsų namas smarkiai sudrebėjo. Nuolaužos pataikė į mano vaiko nugarą, o lubos užgriuvo man ant galvos“, – pasakoja liudininkė Oksana.
Per naktinius Charkivo apšaudymus žuvo trys civiliai. Šis išpuolis aukų nepareikalavo – tris žmonės gelbėtojams iš griuvėsių pavyko ištraukti gyvus.
Įtempta padėtis ir Zaporižios atominėje elektrinėje. Dėl po okupantų apšaudymo kilusio gaisro vakar nuo Ukrainos elektros tinklų buvo atjungtas paskutinis iki šiol veikęs Zaporižios jėgainės reaktorius, rusai dabar vagia visą elektrą. Rusija jėgainę apšaudė prieš TATENAI pateikiant savo išvadas. Ukrainos prezidentas sako, kad Rusija tai daro tyčia.
„Zaporižios jėgainės apšaudymas reiškia, kad teroristinei valstybei nerūpi, ką sako TATENA. Jai nesvarbu, ką nuspręs tarptautinė bendruomenė. Rusija suinteresuota tik, kad padėtis kuo ilgiau išliktų blogiausia. Tai galima ištaisyti tik sugriežtinus sankcijas, tik oficialiai pripažinus Rusiją teroristine valstybe – visais lygiais“, – teigia Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis.
Kyjivo pastaruoju metu Rusijos pajėgų smūgiai nedrebina. Gyvenimas čia pamažu grįžta į senas vėžes. Štai nuo rugsėjo 1-osios Kyjivo pasilinksminimo vietoms leidžiama dirbti iki 22 valandos vakaro ir lankytojų čia tikrai netrūksta.
Tačiau pareigūnai čia lankosi ne dėl kokių nors viešosios tvarkos pažeidimų. Jie tikrina vyrų dokumentus ir aiškinasi, ar jie nesislapsto nuo karo tarnybos. Per savaitgalį pareigūnai ir kariškiai patikrino 427-is Kyjivo barus, naktinius klubus ir restoranus ir ten įteikė šaukimus 119 ukrainiečių prisistatyti ir pasitikrinti savo statusą kariniame registre.
Fronte verda visai kitoks gyvenimas nei Kyjivo baruose. Užfiksuota, kaip Ukrainos kariai bando apsiginti nuo virš jų galvos zujančio okupantų drono. Ir ne tik rodydami jam vidurinį pirštą, bet ir šūviais.
Tačiau ukrainiečiai žino, dėl ko kovoja ir ko laukia. Ukrainos kariai žengia į atkovotą Vysokopilijos miestelį Chersono regione, kuris okupantų rankose buvo nuo pat kovo mėnesio. Dar savaitgalį ant miestelio ligoninės suplazdėjusi Ukrainos vėliava dabar jau puošia ir gyvenvietės tarybos pastatą.
Beje, Kyjivas skelbia, kad pastarąją parą Ukrainos aviacija sudavė 18 smūgių priešo pozicijoms – logistikos punktams bei vadavietėms – ir amžiams demilitarizavo 350 rusų karių.
Savo ruožtu britų gynybos sekretorius skelbia, kad nuo vasario 24-osios rusų daliniai neteko jau maždaug 80-ies tūkstančių vyrų – 25 tūkstančiai žuvo, kiti sužeisti, pateko į nelaisvę ar dezertyravo.
Tuo metu V. Putinas karui ruošia naujus Rusijos karius, Ukrainoje neretai virstančius tiesiog patrankų mėsa. Jis su gynybos ministru Sergejumi Šoigu ir kariuomenės generalinio štabo viršininku Valerijumi Gerasimovu Tolimuosiuose Rytuose stebi su Kinija, Indija ir Sirija surengtas karines pratybas „Vostok“.
Maskvos teigimu, savaitės trukmės pratybose iš viso sudalyvauja daugiau kaip 50 tūkstančių karių ir per 5000-ius karinės technikos vienetų.
Beje, „The New York Times“ skelbia, kad sankcijų spaudžiama Rusija ginkluotę priversta pirkti net iš Šiaurės Korėjos. Karui Ukrainoje Maskva iš diktatoriaus Kim Jong Uno esą įsigijo milijonus artilerijos sviedinių ir raketų.
O „Gazprom“, neribotam laikui nutraukusi dujų tiekimą Europai „Nord Stream 1“ dujotiekiu, jau dalijasi apokaliptinės žiemos Senajame žemyne vaizdeliu.
Skambant dramatiškai muzikai, „Gazprom“ subtiliai gąsdina, neva be rusiškų dujų Europą ištiks ilga, šalta ir niūri žiema.