Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas atstatydino vyriausybę, aiškindamas šį sprendimą noru konkrečiau informuoti apie būsimosios vyriausybės, kuri bus sudaryta, kovo 14 dieną beveik garantuotai perrinkus jį antrajai kadencijai, sudėtį ir kursą.
"Manau, kad Rusijos piliečiai turi teisę ir privalo žinoti, kokie yra valstybės aukščiausiosios vykdomosios institucijos siūlymai, jeigu aš būsiu išrinktas į Rusijos prezidento pareigas", - sakė V.Putinas, kreipdamasis per valstybinę televiziją.
Dabartinė vyriausybė beveik nesikeitė nuo tada, kai buvo sudaryta po 2000 metų rinkimų. Premjeras Michailas Kasjanovas, pelnęs technokrato reputaciją, faktiškai pradėjo vykdyti vyriausybės vadovo pareigas iškart po to, kai 1999 metų gruodžio 31 dieną iš prezidento posto atsistatydino Borisas Jelcinas ir tuometinis premjeras V.Putinas buvo paskirtas laikinai eiti prezidento pareigas.
Dabar einančiuoju premjero pareigas tapo vicepremjeras Viktoras Christenka, kuris, kaip manoma, yra dar didesnis technokratas nei M.Kasjanovas. Vyriausybėje kuruodamas tokias pagrindines kryptis, kaip gamtos išteklių monopolijų reforma ir kuro bei energetikos kompleksas, V.Christenka garsėjo sugebėjimu rasti kompromisą tarp įvairių nesutariančių grupių, tuo pat metu griežtai gindamas vyriausybės požiūrį.
NETIKĖTAS ATSISTATYDINIMAS RINKIMŲ IŠVAKARĖSE
Kalbos apie M.Kasjanovo atsistatydinimą tai nuslopdavo, tai vėl suaktyvėdavo beveik per visą jo valdymo laikotarpį, tačiau ypač suintensyvėjo praėjusiųjų metų pabaigoje. Bet V.Putinas visada elgėsi diplomatiškai, tradiciškai pozityviai vertindamas vyriausybės veiklą.
Ne išimtis ir šis kartas.
"Šis sprendimas nesusijęs su ankstesnės sudėties vyriausybės veiklos rezultatų įvertinimu, manau, kad jie yra patenkinami", - sakė V.Putinas, tuo pat metu vengdamas padėkos žodžių premjerui, kurio vyriausybė sugebėjo garantuoti rekordinius ekonomikos augimo tempus šiuolaikinės Rusijos istorijoje.
Pasak ministrų, deputatų ir administracijos darbuotojų, prezidento sprendimas atstatydinti M.Kasjanovą ir jo kabinetą buvo visiškai netikėtas. Antai vicepremjeras Aleksejus Kudrinas, laikomas vienu artimiausių V.Putino bendražygių, pareiškė Rusijos agentūroms, kad apie vyriausybės atstatydinimą sužinojo, klausydamasis prezidento kalbos per televiziją.
Dauguma politikų, komentuodami vyriausybės atstatydinimą, teigia, jog tai prezidento teisė, kuria jis ir pasinaudojo, norėdamas įvardyti tuos žmones, su kuriais ketina dirbti ateinančius ketverius metus. M.Kasjanovui, kuris laikomas B.Jelcino aplinkai artimu žmogumi, šiame būryje vietos neatsirado.
"Tai simbolinis žingsnis. Putinas tarsi atsistojo ir paskelbė: "Noriu aiškiai pasakyti, kad su "šeima" ir jos sūnumi Kasjanovu viskas baigta. Rinkėjams tai tikrai patiks. Ir šiaip jau reitingas (Putino) 80 procentų, o dabar šoktels iki 85", - sakė Politinių tyrimų centro vadovas Igoris Buninas.
Pagal Rusijos įstatymus vyriausybė atsistatydina tuoj po prezidento rinkimų, ir dauguma analitikų vieningai teigė, kad M.Kasjanovas turi nedaug šansų tapti naujuoju premjeru.
Tačiau V.Putinas nusprendė sudaryti naują vyriausybę dar iki rinkimų. Pagal Konstituciją naujojo premjero kandidatūra turi būti per dvi savaites pateikta Dūmai, kuri privalo ją apsvarstyti per savaitę. Netenka abejoti, kad V.Putino kandidatūrai bus pritarta, - naujojoje Dūmoje proprezidentinė dauguma kontroliuoja daugiau kaip 300 balsų, kai sprendimams priimti pakanka 226.
Taigi analitikų nuomone, po rinkimų vyriausybės kaita bus veikiau techninė procedūra.
"Prezidento veiksmai gana logiški. Vyriausybė turėjo atsistatydinti po rinkimų, ir būtų buvę daug spekuliacijų dėl būsimojo kabineto sudėties, o kažkas konkretaus galėjo paaiškėti ne anksčiau kaip gegužę", - mano verslo analitikas Antonas Stručevskis.
"Svarbiausia, dėl ko būgštauja rinka, - kad pagrindinius postus vyriausybėje gali užimti žmonės, kurių ketinimai dėl rinkos nėra iki galo žinomi, pavyzdžiui, iš jėgos struktūrų bloko", - sakė kitas verslo analitikas Aleksejus Kazakovas.
"Reuters"-BNS