Ekspertė pataria pusryčiams rinktis šiuos produktus – sako, kad jie padeda sumažinti kraujospūdį. Padidėjęs kraujo spaudimas reiškia, kad širdis turi dirbti intensyviau nei įprastai, norėdama paskirstyti kraują po visą kūną. Ilgainiui dėl to padidėja pavojingų būklių, tokių kaip insultas ir infarktas, rizika.
Prie aukšto kraujospūdžio labai prisideda netinkama mityba, o druska yra vienas iš pagrindinių jo kaltininkų. Atsižvelgdama į tai ekspertė įvardijo maisto produktus, kurie gali padėti sumažinti kraujospūdį, rašo express.co.uk.
Gydytoja Deborah Lee rekomendavo tris produktus pusryčiams, kurie gali padėti kovoti su hipertenzija.
Viso grūdo dribsniai
Dr. D. Lee patarė, kad norint sumažinti kraujospūdį reikėtų rinktis viso grūdo dribsnius, o ne dribsnius iš vadinamųjų rafinuotų grūdų.
Ji paaiškino: „2012 m. atlikto tyrimo metu 16 metų buvo stebimi 13 368 gydytojai vyrai, kurių amžiaus vidurkis – 52 metai. Rezultatai parodė, kad tie, kurie savaitės eigoje dažniau valgė viso grūdo dribsnius, rečiau sirgo hipertenzija. Rizika susirgti hipertenzija mažėjo didėjant pilno grūdo dribsnių vartojimui.“
Atliekant šį tyrimą, viso grūdo dribsniai buvo klasifikuojami kaip tie, kurių sudėtyje buvo ne mažiau kaip 25 proc. avižų arba sėlenų. Ji taip pat rekomendavo valgyti avižų košę, granolą be pridėtinio cukraus, smulkintus kviečius, sėlenų dribsnius, kukurūzų dribsnius.
Ji pridūrė: „Skaitykite etiketes. Venkite dribsnių su pridėtiniu cukrumi ir patikrinkite, ar juose yra mažai druskos. Taip pat nepamirškite saiko rinkdamiesi dribsnių porciją.“
Jogurtas
Dr. D. Lee papasakojo apie 2018 m. atliktą tyrimą, kurio metu 30 metų buvo stebimos trys suaugusiųjų grupės. „Tiems, kurie penkis ar daugiau kartų per savaitę valgė jogurtą, hipertenzijos išsivystymas NHS, NHS II ir HPDS grupėse atitinkamai sumažėjo 19, 17 ir šešiais procentais.
Iš tikrųjų visų pieno produktų vartojimas yra susijęs su mažesne hipertenzijos rizika. Tačiau atkreipkite dėmesį, kad tyrime grietinėlė, sūris ir sviestas nebuvo priskirti prie „visų pieno produktų. Į tyrimą buvo įtraukti šie pieno produktai: pienas (visų rūšių), sūris (grūdėta varškė, rikota ir kietasis sūris), ledai ir bet kokios rūšies jogurtas“, – aiškino ji.
Gydytoja taip pat patarė, kaip išsirinkti geriausią ir naudingiausią organizmui jogurtą pusryčiams: „Jogurtas yra jogurtas tik tada, kai jis pagamintas iš fermentuoto pieno ir bakterijų. Ieškokite jogurto, pagaminto su gyvosiomis kultūromis – tai gyvosios bakterijos, kurios yra probiotikai, gyvenantys jūsų žarnyne, padedantys virškinti ir skatinantys įvairius sveikatai naudingų medžiagų apykaitos procesus.
Jogurtas, pagamintas su gyvosiomis kultūromis, netinka tiems, kurių imuninė sistema nusilpusi arba kurie serga neutropenija. Venkite daug cukraus turinčių, saldintų jogurtų arba jogurtų su dirbtiniais saldikliais. Pusryčiams į jogurtą įmaišykite šviežių vaisių ir riešutų, kad gautumėte papildomų antioksidantų ir skaidulinių medžiagų.“
Vaisiai
Dr. D. Lee sakė: „Valgydami vaisius pusryčiams niekad nesuklysite. 2022 m. tyrimo metu Malmėje, Švedijoje, buvo surinkti 2 283 suaugusiųjų, kurie nebuvo gydomi nuo hipertenzijos, kraujospūdžio rodmenys namuose. Taip pat buvo užpildyti klausimynai apie vaisių vartojimą.
Rezultatai parodė statistiškai reikšmingą ryšį tarp mažesnių sistolinio (viršutinės vertės) kraujospūdžio rodmenų ir didesnio vaisių, ypač bananų, obuolių, kriaušių ir citrusinių vaisių vartojimo. Bananai sumažino kraujospūdi 2,7 mmHg, obuoliai ir kriaušės – 3,9 mmHg, o citrusiniai vaisiai – 3,4 mmHg.“
Dr. D. Lee teigimu, geriausiai kraujospūdį mažina šie vaisiai: bananai, obuoliai, kriaušės, uogos, figos, kiviai.