Skatinimu, kad vaiko auginimo atostogų eitų ne tik moterys, bet ir vyrai, pastaruoju metu ypač susidomėjo prokurorai, pasakoja „Lietuvos rytas“.
Tėvystės atostogų vakar vieneriems metams išėjo Palangos apylinkės prokuroras 29 metų Marius Kairys.
Gegužės mėnesį šeimoje gimsiantį vaiką auginti ketina dar vienas kurorto prokuroras.
Tada iš keturių Palangoje esančių prokurorų dirbti liktų tik du.
„Jei tie likę prokurorai dar imtų sirgti, Palangoje prokuratūrą gali tekti uždaryti“, – juokavo Palangos apylinkės vyriausioji prokurorė Nijolė Požarskienė.
Vaiko auginimas valstybės tarnyboje dirbančius vyrus labiau ėmė vilioti todėl, kad nuo birželio 1 dienos, pasikeitus įstatymams, vaiko auginimo atostogų išėję pareigūnai gaus visos algos dydžio socialinę pašalpą.
Priklausomai nuo darbo stažo ir laipsnio, neatskaičius mokesčių eilinių prokurorų atlyginimai svyruoja nuo pustrečio iki trijų tūkstančių litų.
Penkerius metus Palangos prokuratūroje dirbantis M.Kairys sakė, kad auginti vaiką buvo apsisprendęs dar žmonai laukiantis.
„Notaro padėjėja dirbanti žmona gauna nedidelį atlyginimą. Atskaičius mokesčius, mano atlyginimas prokuratūroje siekia 2600 litų. Todėl man išėjus vaiko auginimo atostogų finansiškai šeima nenukentės“, – vakar „Lietuvos rytui“ pasakojo prieš du mėnesius gimusį Astijų ant rankų sūpuodamas tėvas.
Be to, tėvystės atostogos prokurorui bus gera proga baigti mokslus. Vilniaus verslo teisės akademijoje magistro diplomo siekiantis palangiškis šiuo metu neakivaizdžiai studijuoja penktame kurse.
Pirmasis vaiko auginti prieš 7 metus iš tarnybos pasitraukė Palangos prokuroras Viktoras Gecas. Tai buvo pirmasis atvejis Lietuvos prokuratūroje. Vėliau vaiko auginimo atostogų ėjo Joniškio, Kauno, Generalinėje prokuratūroje dirbantys vyrai.
Palangos apylinkės prokuratūros vadovei daugiausia nerimo kelia tai, kad į ilgalaikių atostogų išėjusio darbuotojo vietą negalima priimti kito pareigūno.
Generalinės prokuratūros atstovė Vilma Žemaitytė teigė, kad laikino priėmimo į prokurorus nenumato Prokuratūros įstatymas.
Priimti atostogaujantį darbuotoją pavaduojantį žmogų būtų sudėtinga dar ir dėl to, kad vaiko auginimo atostogų išėjęs prokuroras bet kada gali sugrįžti į tarnybą.
Prokuratūros įstatymas numato, kad tarnybinio būtinumo atveju generalinis prokuroras ne ilgesniam kaip pusės metų laikotarpiui prokurorą gali perkelti į bet kurią teritorinę prokuratūrą.
Taip pasielgti Generalinės prokuratūros vadovai gali būti priversti jau šią vasarą, kai Palangoje teisėsaugos pareigūnų darbo krūvis padidės kelis kartus.
Per praėjusius metus Palangoje buvo pradėti 629 ikiteisminiai tyrimai. Beveik trečdalis visų ikiteisminių tyrimų – 293 bylos buvo pradėtos vasarą.
„Be ikiteisminių tyrimų kontrolės, prokurorai dar turi palaikyti valstybinį kaltinimą teismuose, tikrinti nuosprendžių teisėtumą ir vykdymą, ginti viešąjį interesą, nagrinėti skundus ir pareiškimus“, – prokurorų darbus vardijo N.Požarskienė.
Vyriausiosios prokurorės įsitikinimu, toks kartu su pagausėjusiais ikiteisminiais tyrimais darbo krūvis dviem likusiems Palangos prokurorams būtų nepakeliamas.
Vasarą į Palangą prokurorą komandiruoti yra pažadėjusi Klaipėdos apygardos prokuratūra. Tačiau N.Požarskienė mano, kad vienas papildomas prokuroras kurorte problemos neišspręs.
„Negaliu tvirtinti, kad prokurorai masiškai eitų tėvystės atostogų. Tačiau jie tikrai turi teisę pasinaudoti šia galimybe“, – vakar „Lietuvos rytui“ sakė generalinis prokuroras Algimantas Valantinas.
Jo teigimu, reikėtų klausti pačių pareigūnų, kodėl jie nutarė pasinaudoti įstatymų suteikta teise vienerius metus auginti kūdikius.
„Aš pats tikrai neimčiau tėvystės atostogų“, – sakė Generalinės prokuratūros vadovas.